Новини

Засідання наукового гуртка Карла Гіллера

Students

Криміногенне середовище та субкультура неповнолітніх. (Хто такі Редани?); Що має найбільший вплив на формування кримінальної субкультури неповнолітніх?; Так що з питаннями субкультур в світі?; А в Україні?; Чи правий А. Коен?

На ці та інші питання студенти юридичного факультету намагались дати відповіді під час чергового засідання гуртка організованого викладачами кафедри кримінального права, кандидатом юридичних наук, доцентом Оленою Ющик та кандидатом юридичних наук, доцентом Тетяною Продан на тему: «Кримінальна субкультура неповнолітніх», який відбувся 28 березня 2023 року на базі кафедри кримінального права.

Досить приємно, що до роботи гуртка долучилась лейтенант поліції, інспектор сектору ювенальної превенції відділу превенції Чернівецького району управління поліції Головного управління національної поліції України – Валентина Валеріївна Спринь. Нею було підняте досить актуальне питання, яке існує на сьогоднішній день, а саме, що ми знаєм про ПВК «Редан»? З цього приводу, між учасниками гуртка виникла досить жвава дискусія, яка породила багато питань до обговорення: які фактори сприяли на об’єднання неповнолітніми у дану субкультуру? чим вона небезпечна і яке підґрунтя вона несе? як ювенальна превенція попередила масові бійки? які профілактичні дії вони провели з учасниками даного руху? за якими статтями КК України були порушені кримінальні провадження щодо учасників даного руху? проблемні аспекти, які виникали під час кваліфікації дій осіб, які брали участь у даному русі?

У підсумку, учасники гуртка дійшли висновку, що дотримання поглядів кримінальної субкультури – це протест як своєрідна форма самоактуалізації. Будь-який протест характеризує неконструктивне вирішення протиріч. Їх виникнення серед неповнолітніх осіб забарвлено страхом, стресом, деструктивними способами вирішення конфліктів, що виникають на побутовому ґрунті, відсутністю психологічних ресурсів для протистояння життєвим труднощам, оскільки неповнолітні особи ще є соціально та психологічно незрілими. Їх вік є фундаментом самооцінки, самосвідомості та самовизначення особистості. Тому, враховуючи прагнення до екстремальності, яскравості, неординарності дедалі частіше домінуючою рисою протестів неповнолітніх є якраз входження до різних кримінальних субкультур.

Students

Під час засідання гуртка багато питань виникало щодо превенції неповнолітніх. Були обговорені такі питання як: які превентивні заходи застосовуються до неповнолітніх осіб, що вчинили кримінальні правопорушення? чи насправді дієві механізми, які застосовуються ювенальною превенцію до неповнолітніх? чи діє у нас програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення? що потрібно робити, щоб у нас запрацював механізм відновного правосуддя щодо неповнолітніх?

Загалом, даний гурток став пошуком відповідей на актуальні питання, що виникають у сфері кримінальної субкультури неповнолітніх та злочинності неповнолітніх зокрема.

У підсумку, учасники дійшли висновку, що ми повинні рухатись у сторону відновного правосуддя щодо неповнолітніх. У зв’язку з цим, необхідно створювати відповідні Центри Відвідування для неповнолітніх, які будуть передбачати здійснення комплексної індивідуальної профілактичної роботи з неповнолітніми (психологічної, соціально-педагогічної, соціально-медичної, інформаційної тощо), що сприятиме зниженню рівня злочинності, попередженню повернення їх на кримінальний шлях та якнайшвидшому поверненню до нормальних умов життєдіяльності.

Tetiana Prodan

Тетяна Продан

к.ю.н., доцент, асистент кафедри кримінального права