У рамках реалізації проекту «Mediation: Training and Society Transformation / MEDIATS» Програми ЄС ERASMUS+ КА 2 з 18 по 28 жовтня 2021 року 8 студентів V і VI курсів ОПП «Медіація» юридичного факультету Чернівецького Національного Університету імені Юрія Федьковича проходили стажування у Католицькому університеті Святого Антонія (UCAM) в Іспанії. Університет знаходиться у місті Мурсія, що розташоване в однойменній провінції на південному сході країни та є одним з найбільших освітніх центрів Іспанії. Даний університет є окрасою регіону. Він розташований на базі монастиря Лос-Херонімос, збудованого ще у XVIII столітті.
Студенти ЧНУ ім. Ю.Федьковича проходили стажування та набували навичок вирішення конфліктів за допомогою медіації з колегами з Бізнес-школи «Крок» (м. Київ), Харківського Національного університету імені В.Н.Каразіна (м. Харків), Хазарського університет (м. Баку, Азербайджан); Ганджа державного університету (м. Ганджа, Азербайджан); Іліа державного університету (м. Тбілісі, Грузія); Державного університету ім. Ш. Руставелі (м. Батумі, Грузія).
Кординатором стажування виступила досвідчений медіатор та доктор юридичних наук, професор Католицького Університету Святого Антонія (UCAM) Марія Мендез Рокасолано, яка спільно зі своєю командою організувала не просто насичений та цікавий освітній процес, але й зуміла подбати про дозвілля студентів.
Це були два тижні, насиченні новою інформацією, медіаційними сесіями зі спадкових, сімейних, земельних, адміністративних, господарських та інших спорів, лекціями та тренінгами від провідних професорів та медіаторів Іспанії. Особливо слід відзначити два робочі дні, які студенти змогли провести, плідно працюючи пліч-о-пліч із медіаторами Центру медіації та Центру Правосуддя міста Мурсії. Це була чудова можливість зануритись у реальну медіаційну практику правників та медіаторів цих Центрів, оскільки судова система Іспанії значно відрізняється від української. В них налагоджена тісна співпраця між судовою гілкою влади та представниками медіаторської спільноти. Судді нерідко приймають рішення передати спори медіаторам, якщо такий спосіб вирішення конфлікту буде більш ефективним для сторін. Ще ода відмінність полягає у тому, що Центр Правосуддя розподіляється на суди за категоріями справ (сімейний, трудовий, кримінальний і т.д.), також до Центру Правосуддя належить відділ реєстрації актів цивільного стану і медіаційні сесії проводяться в приміщенні Центру тричі на тиждень медіаторами, які працюють на громадських засадах.
Загалом в Центрі працює більше півсотні медіаторів, понад тридцять з яких – спеціалісти у сімейних справах. У приміщенні Центру є спеціально обладнані кімнати для проведення медіації, також є ігрові зони для дітей, які приходять на медіаційні сесії з батьками. Також учасники стажування відвідали судове засідання у кримінальній справі. Окрім цього, організатори ознайомили студентів з роботою суду, який займається розглядом питань, що стосуються досудового розслідування (суд виконує функції, аналогічні функціям слідчого судді в Україні). Цей суд працює цілодобово та без вихідних. Затримані за кримінальні правопорушення особи, щодо яких обрано запобіжний захід тримання під вартою, перебувають у в’язниці, яка розміщена на території Центру (аналогія українського СІЗО).
Особливо запам’яталися студентам два робочі дні, які вони провели вивчаючи та аналізуючи роботу ряду провідних міжнародних фірм Іспанії, які широко використовують медіацію як ефективний спосіб вирішення правових спорів. Це була реальна можливість пропрацювати медіаційні та арбітражні застереження, підготувати угоди за результатами медіації, а також підготувати матеріали до реальних правових кейсів. Емоційно найбільше студентів вразила можливість використання сучасних VR-технологій як у медіаційному процесі, так і в навчальних цілях. Так, студенти, використовуючи віртуальні засоби, могли працювати як медіатори та сторони, які за сценарієм перебувають у місцях позбавлення волі, використовуючи VR-окуляри та сенсори. Система альтернативного вирішення спорів є надзвичайно розвиненою в країнах Європейського Союзу і, відповідно, студенти мали нагоду не просто перейняти це з перших уст, але й спробувати власні сили, відточуючи ті чи інші медіаційні компетентності та навички.
В кінці кожного робочого дня та під час вихідних студенти мали можливість трішки відпочити та провести більше часу з колегами, надихаючись колоритом та романтичною атмосферою кожної вулички, вечірнім місто, численними площами м. Мурсія, де можна насолодитися живою музикою та традиційною кухнею Іспанії.
Крім того, студенти мали можливість у межах стажування відвідати ще два міста південного сходу Іспанії, Аліканте та Картахена, які є не просто сучасними портовими містами, а містами, які мають тисячолітню історію, де музеї за кількістю та їх відвідуваністю успішно змагаються різноманітними кафе та ресторанчиками.
За відгуками студентів стажування за програмою ОПП «Медіація» в Католицькому Університеті Святого Антонія пройшло надзвичайно продуктивно та принесло багато нового досвіду та емоцій для них.
Підсумовуючи, можна вкотре переконатись, що такий унікальний досвід є важливим для професійного розвитку студентів ОПП «Медіація» спеціальності 081 Право.