MEDIATS

Медіація у Центрі Правосуддя м. Мурсія (Іспанія) очима студентів ОПП «Медіація»

Mediatsiia u Tsentri Pravosuddia m. Mursiia

Нам студентам-стажистам ОПП «Медіація» надзвичайно приємно констатувати той факт, що окрім лекційних та практичних занять, програма стажування у Католицькому університеті Святого Антонія (Іспанія) передбачає щосереди проведення навчальних виїзних тренінгів та екскурсій. Так, 20 жовтня 2021 р. ми побували у Центрі Правосуддя м. Мурсії, а також здійснили екскурсію містом. Це був надзвичайно цікавий досвід, оскільки судова система Іспанії значно відрізняється від української. В них налагоджена тісна співпраця між судовою гілкою влади та представниками медіаторської спільноти. Судді нерідко приймають рішення передати спори медіаторам, якщо такий спосіб вирішення конфлікту буде більш ефективним для сторін. Ще ода відмінність полягає у тому, що Центр Правосуддя розподіляється на суди за категоріями справ (сімейний, трудовий, кримінальний і т.д.), також до Центру Правосуддя належить відділ реєстрації актів цивільного стану.

Медіаційні сесії проводяться в приміщенні Центру тричі на тиждень медіаторами, які працюють на громадських засадах. Загалом в Центрі працює декілька десятків медіаторів, понад тридцять з яких – спеціалісти у сімейних справах. У приміщенні Центру є спеціально обладнані кімнати для проведення медіації, також є ігрові зони для дітей, які приходять на медіаційні сесії з батьками.

Більшість спорів, які врегульовувалися за допомогою медіації у судах Центру Правосуддя, завершилися укладанням медіаційних угод. Однак, у адміністративних справах менш успішні показники – лише чотири угоди за останні декілька років. Причиною є нерівне становище учасників. Ще однією особливістю іспанських судів є те, що при подачі позову сторонам пропонується укласти мирову угоду, і у випадку, якщо вони погоджуються, працівники суду допомагають їм підготувати договір. Нам, як практикантам, пощастило побачити, як така процедура відбувається у трудових спорах.

Також під час екскурсії учасники стажування відвідали судове засідання у кримінальній справі. Окрім цього організатори провели екскурсію до суду, який займається розглядом питань, що стосуються досудового розслідування (суд виконує функції аналогічні функціям слідчого судді в Україні). Цей суд працює цілодобово та без вихідних. Затримані за кримінальні правопорушення особи, щодо яких обрано запобіжний захід тримання під вартою знаходяться у в’язниці, яка розміщена на території Центру (аналогія українського СІЗО).

Екскурсія завершилась проведенням медіаційної симуляції по спадковому праву, яке, до речі, суттєво відрізняється від українського. Відповідно до іспанського законодавства, якщо спадкодавець був одружений на момент смерті, то інший з подружжя отримує половину від спільної власності. Решту 50% ділять на три рівні частини: одна третина ділиться між дітьми, рівними частками, друга третина зарезервована для дітей, але може бути розподілена однаково або нерівно згідно з вказівками заповіту, і інша третина може вільно розпоряджатися згідно із заповітом. Саме на даних особливостях спадкового законодавства був побудований сценарій медіаційної симуляції. Адже спори в даній сфері є досить поширеними в Іспанії.

Отож, програма третього дня стажування була надзвичайно насиченою. І екскурсія стала чудовою нагодою глибше зрозуміти особливості іспанської судової системи, медіаційного процесу та специфіку законодавства.

hanna_myroniuk

Анна Миронюк

студентка 6 курсу ОПП «Медіація»

Медіація: навчання та трансформація суспільства

Цей проєкт фінансується за підтримки Європейської комісії. Ця публікація відображає лише точку зору авторів, і Європейська комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, яка в ній міститься.

co-funded_small
mediats_logo_small

Читайте також: