BlOG

Впровадження електронних грошей в Україні з 1-го квітня 2023 року: фейк чи реальність?

З 1 квітня 2023 року в Україні почнуть діяти норми Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг” №2888-ІХ від 12.01.2023 року.

Щодо самого поняття електронних грошей, то воно закріплене в Законі України “Про платіжні послуги” і означає одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді, випущені емітентом електронних грошей для виконання платіжних операцій, які приймаються як засіб платежу іншими особами, та є грошовим зобов’язанням такого емітента електронних грошей. З даного доволі складного визначення слід зважати на такі основні характеристики:

  • по-перше, це віртуальна форма вираження грошового зобов’язання;
  • по-друге, розширене коло суб’єктів-емітентів, включно із банками та небанківськими установами, в той час як звичайні паперові гроші випускаються виключно Національним банком України.

Тепер трішки історії. Як відомо, Національний банк України в кінці 2016 року почав дослідницький проєкт щодо можливого впровадження е-гривні – національної валюти на основі технології блокчейн, яка може дозволити мінімізувати транзакційні витрати на переказ грошей від одного учасника платіжного ринку України до іншого та одночасно проводити їх з практично миттєвою швидкістю. В рамках тестування були випущені в обіг електронні гривні в еквіваленті 5 тис. грн, зараз вже погашені, для тестування операцій між електронними гаманцями. Після цього 21 лютого 2020 року тодішній голова НБУ Яків Смолій заявив про те, що Національний банк України має відпрацьовану технологічну модель випуску цифрової гривні, але поки не прийняв остаточне рішення про це. Однак ми помічаємо, що на сьогоднішній день наша держава почала активно працювати над проєктом електронних коштів.

Варто зазначити, що в 2023 році у швейцарському Давосі 16-20 січня проходив Всесвітній економічний форум, на якому Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що планує стати одним із перших користувачів електронної гривні, тобто отримувати в е-гривні заробітну плату.

Виникає питання: чим електронні гроші відрізняються від готівкових та безготівкових грошей?

По суті електронні гроші є доповненням до цих двох видів, маючи при цьому з ними деякі спільні риси. Електронні гроші призначені тільки для розрахунків в інтернеті, і вони не мають фізичної форми. Відмінність від безготівкових грошей – в емісії. Ми не бачимо фізично ні електронні гроші, ні безготівкові, але безготівкові завжди можна вивести із системи в звичні гривні, а електронні завжди будуть просто цифрами на екрані. Але в цьому полягає і перевага електронних грошей – їх використання відбувається поза банківською системою. У людини є збережені гроші в електронному гаманці, за допомогою якого вона може розраховуватися будь-якої доби, незалежно від того, працює банк, чи ні.

Тепер щодо нововведення Закону України №2888-ІХ

Ініціатори законопроєкту передбачали багато позитивних новацій для розвитку електронних грошей в Україні. Запроваджено наступні положення:

  • легалізація електронних грошей;
  • прирівнення статусу електронних гаманців до банківських рахунків;
  • можливість використання електронних грошей для сплати податків та комунальних послуг;
  • легалізація проведення розрахунків за товари/послуги електронними грошима між суб’єктами господарської діяльності.

Більшість із Вас мабуть задаються питанням: «яким чином тепер буде відбуватись розрахунок електронними грошима і які застереження слід враховувати»?

Перш за все, після набрання чинності Закону України №2888-ІХ електронні гроші можна буде використовувати в платіжній системі на рівні із звичайними, паперовими грошима. Їх випуск здійснюється переважно окремими банками в межах популярних платіжних систем таких, як MasterCard, Visa, Максі, ПРОСТІР тощо.

Враховуючи, що новий Закон України №2888-ІХ не містить положень, що відкладають його набрання чинності під час воєнного стану, залишається незрозумілим, чи буде скасована норма «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» Постанови НБУ №18 від 24 лютого 2022 року, яка зупиняє випуск, розповсюдження та операції із застосуванням електронних грошей на період дії воєнного стану.

Можна вважати, що на цьому процес реформування ринку електронних грошей не завершиться. У Нацбанку України переконують, що використання е-гривні має бути зручним та доступним для всіх верств населення, юридичних осіб, державних органів, банків та небанківських фінансових установ.

myroslav popovych

Мирослав Попович

завідувач криміналістичної лабораторії Ганса Гросса