Новини

Відкрита лекція д.ю.н., проф. І. Й. Пучковської

Students

В умовах воєнного стану актуалізується питання посиленого захисту законних прав та інтересів учасників цивільних правовідносин при укладанні правочинів та виконанні договорів, що у цивілістичній площині здебільшого здійснюється за допомогою інституту забезпечення виконання зобов’язань.

З метою ширшого розкриття цієї проблематики в рамках дисципліни «Цивільне право. Загальна частина» (викладачі: к.ю.н., доц. кафедри приватного права Оксана Кіріяк, к.ю.н., доц. кафедри приватного права Марія Гудима-Підвербецька, к.ю.н., ас. Вікторія Анатійчук) 27 листопада 2023 року відбулася гостьова лекція докторки юридичних наук, професорки кафедри цивільного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (м. Харків) Ірини Йосипівна Пучковської для студентів ІІ курсу (ОП «Право») на тему: «Види забезпечення виконання зобов’язань».

На початку зустрічі запрошена науковиця наголосила на тому, що у доктрині цивільного права щодо розуміння функцій видів забезпечення виконання зобов’язання (забезпечень) усталеної думки досі немає, а останнє безпосередньо пов’язане з визначенням юридичної природи забезпечень, оскільки функції – це основні напрямками впливу на поведінку учасників цивільних правовідносин, завдяки яким розкриваються сутність і соціальне призначення будь-якого правового явища, у тому числі й видів забезпечення виконання зобов’язання.

Поряд із цим, після загальної характеристики основних видів забезпечення зобов’язань (неустойки, поруки, гарантії, застави, притримання, завдатку), лекторка детально зупинилася на дослідженні порівняно нового інституту цивільного права України – довірчій власності, окремо розкриваючи питання щодо укорінення у прецедентній системі права, про фідуціарний характер реалізації, особливості суб’єктного складу та процедуру реєстрації договору про встановлення довірчої власності.

Також сконцентрований акцент було зроблено лекторкою на тих видах забезпечення виконання зобов’язань, які мають подвійну природу і можуть водночас використовуються також і як міри цивільно-правової відповідальності.

Приємно вразила присутніх вправність використання професоркою Пучковською аудіовізуального формату презентації, з органічним залученням відео-матеріалу для посилення озвученої інформації. Переконані, що саме такого роду міжвузівська взаємодія спроможна якісно підсилити навчальний процес у кожному ЗВО, оскільки поряд із власним баченням і непересічним досвідом провідних фахівців у досліджуваній сфері, студенти також мають нагоду ознайомитися з новими методиками викладацької майстерності, у поєднанні з інакшим використанням інформаційно-комунікативних технологій.

Oksana Kiriiak

Оксана Кіріяк

к.ю.н, доцент кафедри приватного права