BlOG

Декілька слів про систему відео-та фотофіксації ПДР, зафіксованих в автоматичному режимі.

Traffic Sign 40

Життя українських водіїв в 2020 році кардинально змінилось. Не дивлячись на введений по всій території нашої держави карантин, рух автомобільним транспортом хоч і зменшився, але не призвів до зниження кількості дорожньо-транспортних пригод.

З 1 червня 2020 року Міністерство внутрішніх справ України (далі – МВС) ввело систему фіксації правил дорожнього руху (далі – ПДР) за допомогою спеціальної автоматизованої системи виявлення (шляхом відео- та фото фіксації). 

Вказане нововведення викликало жваве обговорення серед водіїв.

Що ж потрібно знати про нову систему?

Який порядок притягнення особи до адмінвідповідальності?

Чи можливо оскаржити відповідні рішення?

Відповідно до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2017 №833 «Про функціонування системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі» автоматизована система відео- та фото фіксації включає в себе мережу технічних засобів (приладів контролю), які забезпечують в автоматичному режимі фотозйомку або відеозапис подій, що містять ознаки адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розпізнавання номерних знаків транспортних засобів та передачу інформації про зафіксовані події телекомунікаційними мережами до автоматизованої системи обробки даних МВС.

Що саме фіксуватиме дана система? На початку її роботи вона фіксуватиме перевищення швидкості. В подальшому, згідно вищевказаної постанови, такій фіксації підлягатимуть:

  • проїзд на заборонний сигнал світлофора;
  • порушення правил зупинки і стоянки;
  • порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів;
  • порушення встановленої для транспортних засобів заборони виїзду на смугу зустрічного руху;
  • порушення правил руху через залізничний переїзд;       
  • порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

Що саме вважатиметься перевищенням швидкості?

Правилами дорожнього руху у населених пунктах дозволена швидкість руху – не більше 50 км/год.  В місцях, де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшою швидкістю, дозволена швидкість руху може бути збільшена (за рішенням власників доріг за погодженням з Національною поліцією).

На автомобільних дорогах за межами населених пунктів дозволена швидкість руху транспортних засобів – не більше 90 км/год, на дорогах з розділювальною смугою – не більше 110 км/год, на автомагістралях – не більше 130 км/год.

До наприкладу в Києві, де система автофіксації першою розпочала свою роботу, рух транспортних засобів – не більше 50 км/год. Порушенням швидкісного режиму буде вважатись: 50+20+3 км/год =73 км/год (де 3 км/год – це спеціально закладена похибка в роботі приладу). 

Законодавцем встановлено спеціальні вимоги до змісту постанови. Відповідно до ст. 283 КУпАП, Постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, а також ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

Процедура, за якою особа може дізнатись про вчинення нею адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.6 ст. 279-1 КУпАП інформація про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), та винесені постанови про накладення адміністративного стягнення не пізніше наступного робочого дня з дня встановлення відповідальної особи (відповідальною особою вважається фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, – належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, – особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.)

Посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування при внесенні до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху інформації про зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, а також при винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення такого правопорушення перевіряє, чи не були відповідні обставини зафіксовані раніше, а також чи не притягалася відповідна особа до адміністративної відповідальності за це правопорушення іншою уповноваженою посадовою особою.

Якщо відповідні відомості про зафіксоване правопорушення вже внесені до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху або відповідну особу вже притягнуто до адміністративної відповідальності за це правопорушення, постанова іншої уповноваженої посадової особи про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.

Постанова про накладення адміністративного стягнення надсилається відповідальній особі, протягом трьох днів з дня її винесення рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи).

Яка система штрафів встановлена та як їх потрібно сплачувати?

Згідно зі ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, тягнуть за собою накладення штрафу в розміріп’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів – тобто 255 грн.

У разі ж перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш ніж на 50 км/год, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів, тобто 510 грн.

Разом з тим, у разі сплати штрафу протягом 10 днів з дні набрання законної сили Постанови, сума штрафу зменшується удвічі. Тобто, замість 255 грн потрібно буде сплатити 122,5 грн. Усього ж, загальний строк оплати штрафу – 30 днів з дня набрання законної сили. Несплата штрафу у відведений термін загрожує відкриттям виконавчого провадження.

Сплата штрафу за порушення правил дорожнього руху:

  • або за посиланням по QR-коду, який буде зазначено на лицьовому боці постанови,
  • або проведення оплати через особистий кабінет водія,
  • або у додатку «Дія»,
  • або через банки та інші сервіси, які функціонують в Україні на законних підставах.

Процедура оскарження таких постанов.

Відповідно ст. 289 КУпАП постанову у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), – потрібно податипротягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин, цей строк за заявою особи, щодо якої винесено Постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), уповноваженим на розгляд скарги. Таке право передбачено ст. 289 КУпАП.

Скаргу можна подати до департаменту патрульної поліції або ж домагатися справедливості у суді.

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

асистент кафедри публічного права