BlOG

Виконання кредитних договорів в період воєнного стану

Credint Agreement in Ukraine

24 лютого 2022 року у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 в країні із 24 лютого 2022 року введено воєнний стан. Дана обставина суттєво вплинула на виконання цивільних договорів. 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України видала документ під № 2024/02.0-7.1, який адресувала всім, кого це стосується, і яким підтвердила існування форс-мажорної обставини військової агресії Російської Федерації проти України та введення воєнного стану в Україні (універсальний сертифікат).

При цьому необхідно звернути увагу на ту обставину, що до виконання різних договорів існують окремі особливі підходи. Зокрема, щодо виконання договорів позики, іпотеки, кредитного договору встановлено єдину вимогу для звільнення особи від відповідальності за неможливість виконати свої обов’язки за договором – це запровадження воєнного стану. Чого не можна сказати про інші договори, відносно яких законодавець вимагає доводити факт неможливості виконання договору у зв’язку з настанням форс-мажорних обставин.

У період дії в Україні воєнного та в 30-денний строк після його припинення чи скасування в разі прострочення позичальником виконання грошового зобов’язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної ст. 625 ЦКУ, а також від обов’язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Окрім цього, неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24.02.2022 р. за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем) (п. 2 ч. 3 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону 2120).

Щодо споживчого кредитування забороняється збільшувати відсоткову ставку за користування кредитом у разі невиконання зобов’язань за договором. Проте не слід забувати ось про що: якщо кредитним договором передбачена змінювана процентна ставка, то банк самостійно із визначеною у кредитному договорі періодичністю має право збільшувати та зобов’язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, установлених кредитним договором. Також банки не можуть звертати стягнення на іпотечне майно в позасудовому порядку; не можуть виселяти мешканців з іпотечного майна. Іпотечне майно не може продаватися на електронних торгах для виконання рішення суду про звернення стягнення на предмет іпотеки.

1 грудня 2022 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №7441-1 щодо списання кредитів на житло та авто, які було пошкоджено або зруйновано під час війни. Передбачається списання кредиту на житло, якщо:

  • нерухомість була знищена внаслідок війни;
  • житло було єдиним місцем проживання сім’ї позичальника;
  • станом на 23 лютого 2022 року відсутня прострочена заборгованість за таким договором;
  • метою отримання кредиту згідно з договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна.

Умовами списання кредиту на придбання автомобіля є:

  • авто було знищене через війну та на 23 лютого 2022 року було єдиним авто в сім’ї позичальника;
  • на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена на більше ніж 7 днів.

Якщо особа не може погасити заборгованість у визначені банком строки, то існує можливість звернутися до банку для проведення реструктуризації боргу.

Nataliia Protskiv

Наталія Процьків

доцент кафедри приватного права