BlOG

Що таке адвокатська таємниця?

NDA

Завданням кожного адвоката є надання кваліфікованої юридичної допомоги особам, які за нею звернулися, захист їхніх прав та інтересів. В свою чергу, дотримання принципу конфіденційності та збереження адвокатської таємниці є найважливішими передумовами довірчих відносин між адвокатом і клієнтом, без яких неможливо належне надання правничої допомоги.

А що таке адвокатська таємниця?

Поняття адвокатської таємниці закріплено в ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», якою передбачено, що адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, а також питання, з яких клієнт (особа, якій відмовлено в укладенні договору про надання правової допомоги з передбачених цим Законом підстав) звертався до адвоката, адвокатського бюро, адвокатського об’єднання, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.

Окрім законодавчо визначеного поняття зміст адвокатської таємниці визначають Правила адвокатської етики, затверджені Звітно-виборним з’їздом адвокатів України від 09 червня 2017 року, зокрема відповідно до ст. 10 вказаних правил, адвокатською таємницею є:

  • факт звернення особи за правовою допомогою;
  • будь-яка інформація, що стала відома адвокату, адвокатському бюро, адвокатському об’єднанню, помічнику адвоката, стажисту або іншій особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням), у зв’язку з наданням професійної правничої (правової) допомоги або зверненням особи за правовою допомогою;
  • зміст будь-якого спілкування, листування та інших комунікацій (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката, помічника адвоката, стажиста з клієнтом або особою, яка звернулася за наданням професійної правничої (правової) допомоги;
  • зміст порад, консультацій, роз’яснень, документів, відомостей, матеріалів, речей, інформації, підготовлених, зібраних, одержаних адвокатом, помічником адвоката, стажистом або наданих ним клієнту в рамках професійної правничої (правової) допомоги чи інших видів адвокатської діяльності.

Як бачимо, цікавим нюансом є те, що обов’язок зберігати адвокатську таємницю поширюється не тільки на адвоката, але і на інших осіб, які працюють у його адвокатському бюро або адвокатській фірмі, а також на осіб, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом, як от наприклад, на стажиста.

Окрім того, важливим моментом є те, що дія принципу конфіденційності не обмежена в часі, тобто адвокатська таємниця зберігається навіть після припинення відносин між адвокатом і клієнтом.

Відтак, аналізуючи законодавчі положення про адвокатську таємницю, ми розуміємо, що адвокатська таємниця не існує сама по собі. Вона визначається не змістом, для неї неможливо сформувати формалізований звід відомостей, як наприклад у випадку державної таємниці. Адвокатська таємниця охоплює всі ті відомості, які особа довірила своєму захиснику чи представнику у зв’язку із наданням ним правничої допомоги.

З огляду на вказане та на різноплановість конкретних життєвих ситуацій, які мають місце в адвокатській практиці, вважаємо за необхідне визначити, що адвокатська таємниця поширюється на:

  • Всі відомості, які стали відомі адвокату у зв’язку з наданням правової допомоги. Це можуть бути відомості про особисте життя клієнта, його майновий стан, його ділові відносини, його кримінальне минуле тощо.
  • Всі документи, які були отримані адвокатом від клієнта або підготовлені адвокатом у зв’язку з наданням правової допомоги. Це можуть бути документи будь-якого виду, наприклад, договори, заяви, позовні заяви, клопотання тощо.
  • Всі відомості, які стали відомі адвокату в результаті спілкування з клієнтом або іншими особами, залученими до надання правової допомоги. Це можуть бути відомості, отримані в ході особистої зустрічі, телефонної розмови, листування тощо.

Відтак, адвокатська таємниця є важливою гарантією прав людини. Вона забезпечує конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом, що дозволяє клієнту вільно спілкуватися з адвокатом і отримувати від нього професійну правничу допомогу. А звідси, адвокатська таємниця є абсолютною і не може бути порушена ніким, навіть самим адвокатом.

Olha Malienko

Ольга Малєнко

асистент кафедри приватного права, адвокат