BlOG

Проміжні підсумки виборів Президента України (аналіз першого туру)

Election

Президентські вибори 2019 року – сьомі з моменту проголошення незалежності України. Неодноразово можна було почути думку, що ці вибори називали чи не найбільш непередбачуваними у порівнянні з усіма попередніми. Так, за два тижні до голосування кілька провідних соціологічних компаній продемонстрували розбіжності у результатах досліджень, передусім трьох найрейтинговіших кандидатів. Якщо одна з компаній давала близько 15% відриву одного із кандидатів від двох інших, то інша вказувала, що відрив між лідером і його найближчим суперником не перевищує статистичної похибки. Разом з тим, як і прогнозували експерти – попереду другий тур голосування.

Хочемо узагальнити окремі підсумки першого туру виборів Президента України:

  • щодо участі виборців, то вони мали широкий вибір серед кандидатів, явка була високою, вибори відбувались у конкурентних умовах. За даними Державного реєстру виборців (ДРВ), кількість зареєстрованих виборців складає близько 35,6 мільйонів осіб, за даними ЦВК явка виборців склала 63,5 відсотки;
  • щодо реєстрації кандидатів, то з 91 особи ЦВК зареєструвала 44 кандидати, 5 з яких пізніше зняли свої кандидатури. Серед зареєстрованих кандидатів лише 4 жінки. ЦВК відмовила у реєстрації 47 заявникам; найпоширенішою з причин відмови було недотримання вимоги щодо внесення грошової застави, розмір якої складає 2,5 мільйони гривень. В 6 заявників причиною відмови стала вимога законодавства щодо перевірки передвиборних програм на відповідність закону.
  • щодо передвиборчої агітації, то вона проходила на конкурентній основі, кандидати мали можливість проводити агітацію відкрито й без надмірних обмежень. Деякі кандидати в президенти активно організовували агітаційні заходи, натомість більшість з 39 кандидатів не проводила жодних агітаційних заходів, що породило сумніви щодо мети їх участі у виборах.

Виборцям не вистачало справжніх політичних дебатів між учасниками виборчих перегонів.

  • щодо порушень під час виборчого процесу, то Міжнародна місія зі спостереження за виборами України отримувала повідомлення про випадки зловживання державними ресурсами декількома кандидатами на національному та місцевому рівнях; отримувала інформацію про систематичну практику втручання державними інститутами та їх службовцями у хід кампанії; спостерігала ознаки підкупу виборців та отримала велику кількість достовірних повідомлень про підкуп виборців з усієї країні; відмітили порушення таємниці голосування та спостерігали присутність осіб, які не були членами ДВК, але за списками відстежували виборців, які вже здійснили голосування; відзначили невелику кількість процедурних помилок; звернули увагу на існування декількох серйозних порушень під час підрахунку голосів та наголосили, що окремим виборцям було відмовлено у голосуванні через те, що вони не були внесені до списків виборців. Загалом порушено понад 80 кримінальних проваджень щодо заявлених фактів про підкуп виборців, у тому числі два розслідування загальнонаціональної схеми підкупу виборців.
Olena Biloskurska

Олена Білоскурська

доцент кафедри публічного права