BlOG

Правила інформаційної гігієни під час війни

Russia Fake News

Часом ми думаємо, що досконало знаємо методи російської пропаганди. Але «розп’яті хлопчики» залишились у минулому. Нині використовується витонченіша інформаційна зброя. Відшукати болісну тему, сформувати у суспільстві протилежні позиції, знайти людей, які їх поділяють, та підбурювати їх один проти одного.

Для цього у країни-терориста є безліч інструментів: соціальні мережі, іноземні медіа, «хороші рускі», блогери-інсайдери, ІПСО* та багато інших. Такі терміни, як «інформаційна війна», «спеціальні психологічні операції», «пропаганда» чули всі. Але далеко не всі розуміють, як самих українців використовують для цих процесів та як наша поведінка ненавмисно стає допоміжним інструментом для ворога.

Як розібратися та не потонути в цьому болоті російської пропаганди? Цьому можуть допомогти правила інформаційної гігієни. Вони будуть корисними тим, хто хоче самостійно розібратися у методах російської пропаганди та зрозуміти, як не наступити на інформаційні міни ворога, а також для тих, хто хоче зрозуміло та просто пояснити рідним шкідливість певної інформації.

Ці правила стануть у пригоді як зараз, коли ми в активній фазі війни, так і по її завершенню. З нашою перемогою інформаційна війна з росією не закінчиться.

1е правило – не допомагати ворогу. Зараз ІПСО один з ключових інструментів російської пропаганди. Вони були завжди, але зараз їхня концентрація в інформаційному полі критична. Переселенці, дискредитація війська, мовні питання – лише одні з сотень векторів. росія буквально моніторить інформаційне поле, знаходить точки болю українців та створює на їх основі тріщини у суспільстві. Що з цим робити? Всім хочеться лайків, але за них можна заплатити дорогу ціну. Наприклад, Вам дуже хочете щось опублікувати, АЛЕ зупиніться, будь-ласка, і подумайте, чи може це зараз зашкодити країні? Якщо відповідь «так», будь-ласка, не публікуйте. Якщо ж Ви погано подумали і таки опублікували таку інформацію, НІКОЛИ НЕ ПІЗНО ВИДАЛИТИ ЦЕЙ ПОСТ. НІКОЛИ НЕ ПІЗНО НАПИСАТИ СПРОСТУВАННЯ. Ніякі лайки не варті розколу країни та дезорієнтації людей.

2е правило – розпізнавати фейк. У сучасних умовах розпізнати фейк можна, оцінивши, яку емоцію викликає інформація. Якщо ми бачимо інформацію, яку хочемо почути, або боїмося почути, варто прискіпливо таку інформацію перевірити. Це як боятися ядерного удару або повторного нападу з Білорусі. Такі вкиди здійснюються, щоби дестабілізувати суспільство.

3є правило – брати інформацію з об’єктивних джерел. Це медіа з Білого списку (загальноукраїнські онлайн-медіа, які мали найбільшу кількість балів за результатами оцінки професійних стандартів, та мали найнижчі показники маніпуляцій, джинси, фейків станом на вересень 2021 р. – Суспільне, Ліга, Громадське, Бабель, Дзеркало тижня, Радіо Свобода, НВ, Українська правда, Укрінформ, Еспресо. За даними USAID, Інституту масової інформації). Але якщо Ви отримуєте посилання з сенсаційними заголовками, то краще за ними не переходити, а відразу пошукати таку інформацію у білих медіа. Якщо вона там є – там її і прочитати, якщо немає – то це ще один дзвіночок, що перед Вами фейк. Тому що зараз і сенсаційні й несенсаційні заяви, які з’являються, дуже швидко перевіряються і, відповідно, якщо вони релевантні, то нормальні медіа їх публікують.

4е правило – не брати інформацію з російських джерел. Так, хочеться дізнатися альтернативну інформацію. Так, хочеться подивитися, що ж там у них відбувається. Але пам’ятайте, будь-ласка, що всі російські медіа тією чи іншою мірою, прямо чи опосередковано підігрують російській пропаганді. Це той факт, який журналісти-експерти постійно фіксують і виявити їх не так вже і просто, якщо не аналізувати це на постійній основі й глибоко не розбиратися, як працює російська пропаганда. Тому самим розбиратися в тому, що правда, а що ні – вкрай небезпечно. Якщо у Вас немає кільканадцяти годин на день, щоби перевіряти таку інформацію, то краще звертатися до українських та іноземних медіа. Вони постійно аналізують російські медіа і дають інформацію звідти, яка вже очищена від маніпуляцій. І це важливо пам’ятати.

5е правило – пам’ятати про шахрайства. Більшість з них пов’язані з нібито виплатами допомоги. Так тільки за останні місяці жертвами такого шахрайства стали понад 5000 українців, які на цьому втратили понад 100 млн гривень. Ціляться, першочергово у людей поважного віку. Обіцяють допомогу нібито від Президента, Євросоюзу і так далі.

Отож, єднаймося, мислимо критично, перевіряємо інформацію!

Слава Україні!

Створено за матеріалами платформи Prometheus

*Що таке ІПСО Проста розшифровка – інформаційно-психологічна операція. Це дещо видозмінений переклад поняття Psychological Operations, PSYOPS. Значення, якщо максимально спростити, полягає в тому, щоб спочатку вплинути на настрої груп у суспільстві. На наступному етапі поширення таких настроїв прямо позначиться на діях представників цього ж суспільства. ІПСО застосовують і в мирний, і у воєнний час. Під час нинішньої війни йдеться про те, щоб передусім забезпечити загарбнику оптимальні умови для взяття під контроль територій, тобто зробити все, щоб українці не чинили опір російським окупантам. До елементів ІПСО відносяться дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії в тилу, кібератаки.

Olha Donchenko

Ольга Донченко

асистентка кафедри теорії права та прав людини