BlOG

Плануєте виїхати за кордон – врахуйте існуючі валютні обмеження

Ukraine Currency Abroad

Валютні обмеження – це система нормативно встановлених правил, які спрямовані на регулювання валютних правовідносин в ракурсі застосування обмежувальних нормативів в сфері здійснення операцій із валютою та валютними цінностями (національною валютою, іноземною валютою, банківськими металами). В умовах війни, застосування валютних обмежень Національним банком України є раціональним інструментом забезпечення стабільності грошової одиниці України (гривні). При виконанні своєї основної функції Національний банк має виходити із пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в державі, а також у межах своїх повноважень сприяти фінансовій стабільності, в тому числі стабільності банківської системи. Тому, використання валютних обмежень виступає основним інструментом реалізації Національним банком України свого власного призначення як органу державної влади спеціальної компетенції.

Однак, в умовах війни тисячі українців змушені покидати свої домівки, виїжджати з небезпечних районів, шукати прихисток за кордоном. І тому, актуальними постають питання використання валюти і не тільки іноземної, але й національної.

А чи можливо використання готівкової гривні за кодоном, чи можливо розрахуватися гривнею-банкнотою?

Які існують обмеження на зняття іноземної валюти?

Які існують обмеження та який порядок вивозу валютних цінностей за кордон?

Спробуємо дати відповіді на ці питання.

І так – готівкова гривня за кордоном. При плануванні виїзду за кордон варто готівкову гривню завчасно зарахувати в Україні на свій банківський картковий рахунок. Що для цього потрібно – звернутися у відділення банку, що працює і мати при собі паспорт для посвідчення особи; також можна скористатися терміналами самообслуговування, які мають функцію приймання готівки. В результаті, фізична особа матиме можливість розраховуватися банківською карткою за кордоном. Якщо ж готівкову гривню «взяти» за кордон, то у більшості держав її складно буде обміняти або обмінюватимуть по дуже «невигідному» курсу. Хоча, і в цьому напрямку НБУ працює досить посилено, і на основі співробітництва із іноземними банками, є уже домовленості про обмін гривні на іноземну валюту у ряді іноземних держав за курсом, максимально наближеним до офіційного курсу України (Польща, Угорщина, Румунія, Молдова, Словаччина, Австрія).

Наступне – обмеження на зняття іноземної валюти. Зняти кошти з валютного рахунку в Україні можна у гривні у розмірі 100 тисяч гривень на день, або ж у іноземній валюті, однак в еквіваленті 100 тисяч гривень на день без комісій. Для прикладу, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього в касі відділень банку близько 3,4 тисяч доларів США на день, якщо рахунок в євро, тоді зняти можна приблизно 3 тисяч євро на день. А от щодо зняття коштів з рахунків за кордоном, то тут також є обмеження – ліміт до 100 тисяч гривень в еквіваленті на день, а  також встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 100 тисяч гривень на місяць.

І на останок – вивіз валютних цінностей за кордон – скільки та як? Політика валютних обмежень в плані вивозу іноземної валюти за кордон кардинально змінялася від початку запровадження воєнного стану. Зокрема, Національним банком України 4 березня 2022 року було внесено зміни до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», які давали змогу  фізичним особам не надавати підтверджувальні документи під час перевезення валютних цінностей за кордон. Однак, з метою запобігання виведення капіталу за кордон, а також із урахуванням комунікації з відповідними органами державної влади 13 березня Національний банк повернув вимогу, яка діяла до 4 березня 2022 року. І тому, на сьогодні передбачено необхідність надавати підтверджувальні документи під час переміщення валютних цінностей за межі України у сумі, що перевищує 10 тисяч євро (в еквіваленті). Таким документами можуть бути документи про здійснення валютно-обмінної операції, зняття готівки з власних рахунків у банку. Водночас, варто звернути увагу і на термін дії таких підтверджувальних документів – 90 календарних днів. Вказані документи при декларуванні надаються виключно на суму, що перевищує 10 тисяч євро на день вивезення в еквіваленті. Для прикладу, якщо у вас з собою 14 тисяч євро, то документи потрібні тільки на 4 тисячі євро. 

Отож, хоч і валютні обмеження передбачають організацію і здійснення компетентними органами держави спеціальних заходів з валютного контролю, але зазвичай, такі обмеження поширюються на фізичних осіб та юридичних осіб щодо обміну валюти власної держави на іноземну, купівлі-продажу валюти, вивезення та ввезення готівкової валюти, а також інших валютних операцій. Однак, основною метою запровадження валютних обмежень є врівноваження платіжних балансів і підтримання курсів національних валют – сприяння фінансовій стабільності, в тому числі стабільності банківської системи, забезпечення стабільності грошової одиниці України (гривні).

Lidiia Vdovichena

Лідія Вдовічена

доцент кафедри публічного права