Не так давно, у лютому 2019 року, команда Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича проекту MEDIATS побувала із двома навчальними візитами у місті Бреда (Нідерланди). Цим де-факто було започатковано традицію участі нашого факультету у проектах рівня Еразмус+ KA2.
А вже із 09 грудня 2019 року проектна група ЧНУ у складі Руслани Гаврилюк, Дмитра Федорцова, Павла Бартусяка, Марини Федорчук, Георгія Мойсея, Іллі Юрійчука перебуває із черговим навчальним візитом в Університеті Turiba (м. Рига, Латвійська республіка).
Попри холодні північні вітри та дощ, якими зустріла нас столиця Латвії, настрій у нас був піднесений, усі були сповнені ентузіазмом та очікували з нетерпінням нових вражень. Відверто кажучи, ми були спраглі до нових знайомств із кращими медіаторами Нідерландів та Латвії. Не менше нас цікавили базові принципи підготовки успішних магістрів-медіаторів у наших партнерів по проекту.
Перший навчальний день розпочався із вітального слова Яна ван Звітена, ректора Нідерландської бізнес академії (м. Бреда, Нідерланди), координатора проекту MEDIATS. Він же ознайомив нас із графіком роботи на тиждень та тренерами. Професор Ян ван Звітен одразу повідомив нам, що на цьому тренінгу ми будемо у якості студентів. Тому із першого ж дня розпочалися інтенсивні навчання, де під наставництвом досвідчених медіаторів Нідерландів, Латвії та Іспанії ми вивчаємо ключові навички медіатора та процедури медіації.
Перший день був насичений практичними кейсами. Цікаво, що перше практичне завдання не лише дозволило нам ознайомитися із окремими уміннями медіатора, але й надало можливість у неформальній атмосфері познайомитися один з одним. Виявилося, що серед учасників тренінгу є медіатори, спеціалісти із комунікацій, психологи, психотерапевти, науковці та юристи-практики. Віковий склад учасників, їхні захоплення теж знаходилися у широкому діапазоні. Ми усі надзвичайно різні, однак, об’єднані єдиною ціллю – навчитися вчити медіації, а якщо висловлюватися алегорично – віднайти ключ до примирення суспільства.
Між тренінгами була екскурсія суперсучасними корпусами Університету Turiba. Познайомилися із деканом юридичного факультету, котрий, зокрема, розповів про факультет, його досягнення. Одним із досягнень є те, що юрфак Університету Turiba за останні п’ять років став лідером серед інших факультетів за кількістю грантових проектів, у яких бере участь. Навчання в університеті Turiba проходить як латвійською, так і англійською мовами, що обумовлено великою кількістю іноземних студентів.
Другий день перебування у Ризі розпочався із екскурсії парламентом Латвії.
Надалі команда ЧНУ розділилася на дві групи – Марина Федорчук, Георгій Мойсей, Ілля Юрійчук, Павло Бартусяк продовжили тренінгові навчання, а Руслана Гаврилюк і Дмитро Федорцов взяли участь у зустрічі координаційного проекту MEDIATS, де Руслана Гаврилюк представила публічний звіт про виконання завдань першого проектного року. Насправді робочій групі ЧНУ ім. Ю.Федьковича є чим гордитися: методичні документи та пілотну навчальну профільну спеціалізовану освітньо-професійну програму «Медіація» розроблено ще у минулому навчальному році та апробовано з вересня 2019 року, правову матрицю Федерації Медіації України продумано та прописано.
Крім звітів, у другій половині робочої зустрічі керівники проектних груп мали можливість проаналізувати питання щодо узгодження змін до бюджету, можливих санкцій у разі невиконання чи неналежного виконання кимось із партнерів проекту завдань проекту, комунікацію в рамках проекту та майбутні зустрічі.
Крім того, з обіду другого дня та весь третій день наша група мала чудову можливість провести у формі моделювання медіаційних сесій та відпрацювання навичок комунікації та активного слухання. Постійний супровід навчання живими прикладами та кейсами з відеороликів з процедурами медіації, де досвідчені медіатори через застосування ряду технік спрямовували сторін до вирішення конфлікту, дозволили нам ще більш глибоко розуміти особливості медіації та занурюватись у процедуру медіації при вирішенні кейсів, яких щодня було чимало. Підсумуємо дещо піднесено, однак, цілком щиро: ми вкотре переконуємось, що медіація – це потужний інструмент розкриття глибинного потенціалу самого суспільства до самозбереження, самозцілення. Це не загроза судочинству, а лише ефективна його альтернатива, що має власну сферу застосування.
Проектна група ЧНУ