Новини

Legal English як головна складова професії юриста у XXI столітті

Legal English

Коли розпочинаєш раніше не відому для себе діяльність, яка вимагає максимального залучення моральних та фізичних зусиль, ти чітко фокусуєшся на досягненні конкретного результату. Постійне вдосконалення професійних навичок стало для нас вже не абстрактною необхідністю. Воно отримало чіткі форми вираження, які ми пропонуємо нашим студентам розвивати. Не є секретом те, що сьогодні фаховий правник це не лише і не стільки про того хто має бездоганні знання законодавства, судової практики чи вміє працювати з цифровими платформами для просування своїх послуг. На одне із перших місць для формування успішного та затребуваного юриста-практика також вийшло й знання спеціалізованої (юридичної) англійської мови.

Саме від цього адміністрація факультету відштовхувалась, коли нашу юридичну школу було запрошено до реалізації програми USAID «Справедливість для всіх» що складалась із серії тематичних онлайн воркшопів під назвою «Global Legal Skills Virtual Workshop Series». Учасниками проєкту стали представники вітчизняних та зарубіжних правничих шкіл. Саме нашим факультетом, з-поміж іншого, було запропоновано налагодити співпрацю з викладачами юридичної англійської мови зі Сполучених Штатів Америки та розробити серію кількатижневих онлайн курсів для наших студентів.

Результатом такої колаборації стало проведення двох курсів, які проводились паралельно для двох груп студентів 4 курсу навчання. Один з них мав назву «Legal English for Law Students». Його автором стала Кетрін Бек, спеціаліст з юридичної англійської мови, старший викладач коледжу Емеріта, викладач школи права Роберта Х. Маккінлі Університету Індіана (м. Індіанаполіс, Штат Індіана). Авторами іншого курсу під назвою «Reading US Case Law» виступили Стівен Х. Горовіц, який є професором з юридичної англійської мови у офісі магістратури та міжнародних програм інституту права Джорджтаунського університету (Вашингтон, Округ Колумбія, США) та професором Денієлом А. Едельсоном, доцентом кафедри юридичної практики Університету Сетон Холл (Сауз Орендж, штат Нью-Джерсі, США), адвокатом.

Про свої враження від навчання розповіли безпосередні учасники – студенти 4 курсу.

Софія Білас студентка 4 курсу, 403 групи: «В період з 17 жовтня до 5 грудня 2022 року, я щотижня відвідувала курси практичної юридичної англійської мови «Reading US Case Law». Курс був надзвичайно цікавим. Я жодної миті не шкодувала про те, що обрала саме його для поглиблення своїх знань англійської мови. Досвідчені викладачі – практики Стівен Горовіц та Деніел Едельсон впродовж 7 тижнів на прикладі судової практики, використовуючи свій власний досвід та доступ до сайту, який був ними створений для розміщення відповідної інформації для навчання, проводили з нами інтерактивні розмови, ділились особистим досвід знань про англо-американську правову систему і уявлень про здійснення судочинства в Сполучених Штатах Америки. Також, хочу висловити вдячність й викладачам нашого факультету, які попри свою зайнятість долучались до курсу разом з нами. Залюбки відвідаю подібні курси знову і, сподіваюся, поглиблю свої знання не лише у галузі права, а й юридичної англійської мови».

Ярина Щербакова студентка 4 курсу, 402 групи: «Нещодавно я пройшла курс «Reading US Case Law», який створили та модерували Стівен Горовіц та Деніел Едельсон. Я залишилася дуже задоволеною тим, що обрала його. Ми мали можливість детальніше ознайомитися з правовою системою США, їх системою судів та порядком здійснення судочинства, а найголовніше — зі структурою та формою самих кейсів. Як відомо, в США діє прецедентна судова система, тому судове рішення, зокрема правильне його складення та оформлення, відіграють чи не найважливішу роль, адже пізніше на нього будуть посилатися суди при вирішенні наступних схожих справ.

Ми читали реальні справи, розбирали кожну їх частину, намагалися проаналізувати, чому суди прийняли саме такі рішення та чим вони обґрунтовували свої позиції. Навчання проходило в дуже цікавій та простій формі, зокрема завдяки інформативній наповненості курсу, де ми могли легко отримати всю необхідну та найкориснішу інформацію, переглянути тематичні відеоролики, виконати завдання для перевірки своїх знань та навіть поділитися з іншими думками та позиціями щодо актуальних питань.

Унікальністю курсу «Reading US Case Law» є не тільки те, що ми за короткий період часу змогли опанувати великий об’єм корисної, цікавої інформації, а й те, як проходила наша комунікація з авторами курсу. Лектори із задоволенням ділилися з нами своїм досвідом та знаннями, пропонували до виконання завдання, щоб з’ясувати, чи зрозуміли ми надану інформацію. Вони завжди цікавилися нашими успіхами та легко комунікували з нами.

Я вдячна авторам курсу за можливість отримати нові знання та більше дізнатися про правову систему США, а також за їхню підтримку студентів у цей нелегкий для нашої держави час».

Куликовець Юліанна студентка 4 курсу, 402 групи: «Курс «Reading US Case Law», який створений Стівеном Горовіцем та Деніелом Едельсоном був надзвичайно пізнавальним і цікавим для мене. Під час проходження курсу, я отримала нові і корисні знання про будову і функціонування правової системи США. Судове рішення є важливим елементом функціонування судової системи США, оскільки там діє прецедентна система права. Тому ознайомлення із основними складовими частинами судового рішення є корисним досвідом для будь-якого правника.

Заняття проходили дуже інформативно, ми читали різні судові рішення, аналізували прийняте рішення та аргументацію суду, виокремлювали основні елементи даного судового рішення. Також ознайомлювалися з незвичною судовою практикою, яка була прийнята судами США. Дуже зручним був сайт, де можна було переглянути відео до тем, зробити завдання і перевірити здобуті знання, під час виконання тестів. Деніел та Стівен допомагали нам, пояснювали нюанси судових рішень, постійно комунікували з нами, щодо питань, які виникали у нас під час проходження курсу. Також ділилися з нами своїм здобутим досвідом і давали корисні рекомендації.

Під час курсу я покращила свій словниковий запас юридичної англійської та розуміння американської правової системи. Я вдячна за можливість пройти курс «Reading US cases» та отримати корисний досвід і знання».

Любченко Юлія студентка 4 курсу 404 групи: «Участь у даному курсі був досить цікавим та пізнавальним. Це був досить насичений інформацією період. Навчання проходило раз в тиждень, де ми обговорювали все англійською мовою, що дало великий поштовх у розумінні англійської. На курсі вся інформація подана лаконічно, інформативно та зрозуміло. Спікери надзвичайно приємні люди та водночас, висококласні спеціалісти у своїй справі. Доволі цікавим був досвід опрацювання значної кількості текстів англійською мовою, які були запозичені із реальних судових рішень. Завдяки цьому, я зрозуміла що підготовка фахового юриста, судді чи адвоката в США вимагаю від нього поглиблених знань як загальних принципів права, так й окремих специфічних знань стосовно загальних галузей публічного та приватного права. До цього всього додається бездоганне володіння інформацією щодо існуючих судових рішень, які приймаються різними федеральними судами. Навіть практика окремих регіонів різниться між собою. Однак, не дивлячись на значний масив інформації, Стівен та Деніел проявляли максимум своїх вмінь для того аби пояснити нам окремі аспекти тієї чи іншої справи. Дякую університетові за таку можливість».

Король Діана студентка 4 курсу 402 групи: «Мені дуже сподобалось відвідувати заняття з курсу «Legal English for Law Students». На кожній парі ми розвивали і покращували англійську, а також набували нові навички комунікації та формулювання норм права під час виконання завдань в групі. Крім того мені було надзвичайно приємно і цікаво спілкуватись з викладачкою Indiana University Robert H. McKinney School of Law – Кеті. Вона дуже доступно і поетапно висвітлювала підходи до вивчення англійської мови, саме тому матеріал був легким та зрозумілим для сприйняття та засвоєння. І що найважливіше, я помітила прогрес у розвитку власних навичок з англійської, зокрема говоріння. Адже з кожним разом діалог з носієм мови – Кеті, ставав значно легшим. Тому курси були надзвичайно корисними та результативними і я рада, що мала можливість долучитись».

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

Заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків