Новини

«Історичні діалоги»: юридичний факультет Чернівецького університету в австро-угорський період.

20 жовтня 2022 р. на запрошення кандидата історичних наук, асистента кафедри всесвітньої історії факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, незмінного ведучого програми «Історичні діалоги» Миколи Глібіщука в студії телеканалу «Чернівецький промінь», кандидатка юридичних наук, асистентка кафедри теорії права та прав людини юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тетяна Грекул-Ковалик взяла участь у програмі яка присвячувалась становленню академічної спільноти на Буковині в австрійський період.

Саме цей період вважається справжнім культурно-науковим переворотом на Буковині, адже з моменту створення Чернівецького університету різнонаціональне населення краю отримало можливість здобувати вищу освіту, у тому числі юридичну. Як центр освітньої, наукової, культурно-просвітницької діяльності, саме він генерував вікові традиції світової юриспруденції та могутні регіональні наукові ідеї, зумовлені досвідом розвитку у складі чотирьох держав: Австро-Угорщини, Румунії, СРСР та України.

На юридичному факультеті в австрійський період його історії працював цілий ряд відомих учених-юристів, які зробили вагомий внесок у розвиток європейської та світової юридичної науки, започаткували свої наукові школи. Багато з них створили підґрунтя на якому будується теоретико-правова аргументація наукових досліджень в Україні й сьогодні.

Особливе місце серед них належить Євгену Ерліху (засновник соціології права), Гансу Гроссу (засновник криміналістики), неординарному Йозефу Алоїзу Шумпетеру (всесвітньовідомий економіст, хоча за освітою – юрист). Загалом ,у своїй науковій діяльності викладачі факультету намагалися завжди залишатися на рівні світових досягнень юридичної науки та мали суттєві досягнення у педагогічній та науковій діяльності. Свідченням визнання слугували почесні звання та високі нагороди.

Правничий факультет Чернівецького університету з 1875 р. по 1918 р. підготував більше тисячі дипломованих спеціалістів і став підґрунтям зародження академічної буковинської спільноти.

І, як справедливо зазначав професор Є. Ерліх, під час виголошення ректорського звіту про підсумки 1906–1907 навчального року (9 грудня 1906 р.), головним завданням університету є «копати криницю життя» і ним «по всьому краю вже закладені мільйони паростків, чимало дерев уже сьогодні красуються у цвітінні і принесуть завтра багаті плоди», а «Чернівці та Буковина, без сумніву, не були б без університету тим, чим вони є».

YouTube відео
Hrekul-Kovalyk Tetyana

Тетяна Грекул-Ковалик

к.ю.н., асистентка кафедри теорії права та прав людини

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

Заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків