Новини

Висока якість освітніх послуг юридичного факультету ЧНУ імені Юрія Федьковича

High Quality Education

Днями МОН України оприлюднило порівняльні «Стандартизовані освітні вимірювання 2018 року у вищій юридичній освіті (результати єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) та єдиного вступного іспиту (ЄВІ) в магістратуру зі спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право»), а також зробило доступним для широкої громадськості аналітичне дослідження цих результатів (Дивіться: Стандартизовані освітні вимірювання 2018 року у вищій юридичній освіті. Єдине фахове вступне випробування та Єдиний вступний іспит. Аналітичне дослідження. – К., Ваіте, 2019. – 122 с. В подальшому викладі наведено посторінкові посилання саме на це видання).

Всього цими дослідженнями охоплено 150 правничих шкіл України.

Для юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича ці результати є ще значно кращими у порівнянні з аналогічними високими результатами 2017 року.

У 2018 р. вступали у магістратуру з «Права» та «Міжнародного права» зараховані на здобуття освітнього рівня «Бакалавр права» у 2014 році. Серед тих, хто поступив у 2014 році на перший курс юридичного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича, за рівнем підготовки виділялися наступні основні групи: а) сильні абітурієнти, добре підготовлені особи та посередні абітурієнти складали відповідно 4,3%, 10,4% і 17,5%; б) слабкі абітурієнти – 32,1%; в) вкрай слабкі абітурієнти – 35,7%. Їх рівень виявився істотно нижчим, ніж у вступників факультету 2013 р. Це загальноукраїнська закономірність з тенденцією до погіршення якісного складу абітурієнтів в силу цілого ряду об’єктивних та суб’єктивних чинників.

Тим не менше завдяки напруженій спільній роботі цих же студентів та викладачів юридичного факультету впродовж чотирьох років дані студенти стали одними з найуспішніших вступників загальнонаціонального вступу в магістратуру з «Права» та «Міжнародного права» на основі комп’ютерного тестування за принципами ЗНО.

Вищезазначене аналітичне дослідження засвідчує наступне

1.За найпрестижнішим рейтингом правничих шкіл – рейтингом якості освітніх послуг – юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича посів де-юре шосте місце, а де-факто п’яте місце в Україні (у Полтавського університету економіки і права не репрезентативні дані – поступало у магістратуру зі спеціальностей «Право» та «Міжнародне права» менше 20% випускників їх бакалаврату, а репрезентативними вважаються дані, якщо цей показник складає понад 50%) (с.23).

За показником якості освітніх послуг правничих шкіл нижче нашого університету опинилися: Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна; Національний університет «Одеська юридична академія»; Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника; Ужгородський національний університет; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (м. Луцьк); Тернопільський національний економічний університет; Національний університет «Львівська політехніка» та багато інших.

2. За рейтингом стандарту мінімального освітнього рівня (подолання випускниками відповідної правничої школи при вступі в магістратуру порогового балу з правничих дисциплін) юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича піднявся де-факто на шосте місце в Україні – тільки 7,3% випускників бакалаврату факультету не подолали поріг здав/не здав іспит (с.26-27). Автори вищезазначеного аналітичного дослідження наголошують, що «саме цю таблицю слід використовувати як джерело первинної інформації для побудови рейтингу провідних правничих шкіл». Для цього, на їх думку, слід виключити з такого рейтингу «не репрезентативні дані» (с. 26) – заклади вищої освіти, представлені поодинокими студентами чи їх дрібними групами, а не більшістю від числа випускників відповідного року.

3. За рейтингом рівня випускників бакалаврату (відсоток правильних відповідей у блоці тестів з правових дисциплін) юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича піднявся де-юре на восьме, а де-факто на сьоме місце серед 150 правничих шкіл України (с. 32).

4. Новим для освітніх вимірювань в Україні взагалі, але надзвичайно інформативним та промовистим є рейтинг правничих шкіл за лояльністю до них вступників, іншими словами, рейтинг привабливості правничих шкіл. За цим показником юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича посів друге місце в Україні у 2018 році (с.50) з показником 96,8%.

Для порівняння наведу рейтинг привабливості для студентів інших провідних правничих шкіл України: Національний університет «КиєвоМогилянська академія» – 25 місце (83,9%); Львівський національний університет імені Івана Франка – 38 місце (62,2%); Київський національний університет імені Тараса Шевченка – 39 місце (56,6%); Національний університет «Одеська юридична академія» – 40 місце (45,5%); Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого – 43 місце (36,5%).

Вагомі рейтингові показники продемонструвала і молода для факультету спеціальність 293 «Міжнародне право». Серед 17 правничих шкіл України, що готують юристів-міжнародників, вступники у магістратуру з міжнародного права від Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича посіли: за стандартом мінімального освітнього рівня – 5 місце (с.58); за середнім рівнем знань бакалаврів – 3 місце (с.60); за середніми результатами ЄВІ і ЄФВВ – 10 місце (с.62); за рівнем конкурсного балу зарахованих в магістратуру – 7 місце (с.64).

Але, як писав Л.Керрол, «не все прекрасно у нашому королівстві». До прикладу, за кількістю конкурсних пропозицій вступників у магістратуру юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича перебуває аж на 17 місці (с.52). Це є наслідком цілого ряду причин, в тім числі і суб’єктивних, безпосередня вина за наявність яких лежить на колективі юридичного факультету. Проте мають місце й об’єктивні причини, зокрема, логістичні незручності добиратися у м. Чернівці (тут мало що зміниться у видимій перспективі), а також кричуще мала кількість (у багато разів менша у порівнянні з іншими провідними правничими школами України!) місць державного замовлення на спеціальність 081 «Право» для ЧНУ ім. Ю.Федьковича. Таку дискримінаційну політику свідомо та вперто проводив попередній ректор університету професор С.В.Мельничук. На даний час факультетом створено достатні передумови, щоб цю політику докорінно поміняти на якісно нову політику виборювання місць державного замовлення зі спеціальності 081 «Право» в інтересах самого університету та широких верств простих українців.

Ще проблемнішою є ситуація з рейтингом правничих шкіл за конкурсним балом зарахованих, який враховує успіхи вступників у магістратуру з усіх предметів. За цим рейтингом факультет «просів» аж на 29 місце. Його потягли вниз відверто низькі результати наших бакалаврів-випускників, продемонстровані ними з тестів по іноземній мові та ТЗНПК при вступі в магістратуру. До прикладу, не дивлячись на те, що юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича єдиний в Україні запровадив професійну підготовку студентів до складання тестів з ТЗНПК, він опинився за цим показником аж на 56 місці. Коментарі зайві. Ця проблема уже набула хронічного характеру і потребує невідкладного інноваційного вирішення.

В цілому ж юридичний факультет ЧНУ ім. Ю.Федьковича надає студентам, що навчаються на ньому, високу якість послуг з фахової підготовки студентів.