Недостатньо тільки отримувати знання;
їх треба застосовувати.
Недостатньо тільки бажати; треба діяти.
Йоган Вольфганг фон Гете
29 листопада 2024 року лабораторією Ганса Гросса при кафедрі кримінального права, Чернівецьким НДЕКЦ МВС України, Чернівецьким осередком Європейської Асоціації студентів-правників ELSA та Чернівецьким осередком Ліги студентів АПУ відбувся півфінал та фінал ІІ всеукраїнського конкурсу слідчих дій імені Ганса Гросса.
Відправною точкою будь-яких досягнень є бажання діяти. Саме таким принципом керувались організатори конкурсу. Лейтмотивом конкурсу є наш моральний обов’язок перед «батьком криміналістики» – Гансом Гроссом, який 16 грудня 1898 року поповнив славетну когорту викладачів юридичного факультету Чернівецького університету. Всього 4 роки Ганс Гросс працював у Чернівцях, проте це були 4 науково плідні роки: засновано журнал «Архів кримінальної антропології і криміналістики», який існує і донині та видано «Порадник для судових слідчих як система криміналістики».
Саме під час таких заходів студенти з різних вузів України мають змогу пройти апробацію теоретичних знань кримінального права та криміналістики, отримати практичні навички, а також поспілкуватися з практиками в галузі кримінального права. У першому етапі конкурсу взяли участь 27 команд із ЗВО з усіх куточків України.
У півфінал конкурсу вийшли 6 команд:
- «Синергія» – Львівський національний університет імені Івана Франка;
- «НАВС» – Національна академія внутрішніх справ;
- «Extra legem» – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого;
- «Синергія права» – Одеський державний університет внутрішніх справ;
- «Феміда Форс» – Дніпровський державний університет внутрішніх справ;
- «Leap in law» – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
Команди повинні були показати не тільки знання кримінального права, але й продемонструвати в реальних умовах володіння та навички організації слідчих дій. У півфіналі змагань команди працювали над наявними доказами. Учасникам конкурсу знадобилися аналітичні здібності, критичне мислення, вміння саморганізуватись, виявити, зафіксувати, дослідити наявні докази та провести криміналістичну ідентифікацію, оформлювати процесуальні документи.
У фіналі учасників конкурсу чекало справжнє професійне випробування. Команди працювали у квест-кімнаті, відпрацьовуючи слідчі дії, де вже їх чекала повноцінна робота на місці події (вбивство) огляд місця події, обшук, вилучення, відібрання пояснень, допит, робота з понятими, залучення експертів та складання процесуальних документів. Це було круто!
У фінал вийшли три команди: «НАВС» – Національна академія внутрішніх справ; «Феміда Форс» – Дніпровський державний університет внутрішніх справ; «Синергія права» – Одеський державний університет внутрішніх справ.
За умовами конкурсу, переможцями визнавалась команда, яка набрала найбільшу кількість балів за результатами фінального туру та продемонструвала організованість, впевненість та повноту дій, необхідних для розкриття злочину.
Змагання відбулися на засадах рівності, об’єктивності та неупередженості. За ходом виконання завдань слідкували незалежні експерти, а фахову підготовку учасників конкурсу оцінювало кваліфіковане журі: заступник начальника слідчого управління ГУ Національної поліції в Чернівецькій області – Бузумурга Сергій Васильович (голова журі); начальник відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління ГУ національної поліції в Чернівецькій області – Багрій Василь Анатолійович; керівник п’ятого слідчого відділу (з дислокацією в м. Чернівці) ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому підполковник Державного бюро розслідувань – Кулешов Дмитро Володимирович; заступник Управління детективів територіального управління БЕБ у Чернівецькій області – Долока Рустам Іванович; начальник відділу ведення ЄРДР та інформаційно-аналітичної роботи Чернівецької обласної прокуратури, к.ю.н. – Юрчишин Юрій Васильович; завідувач сектору трасологічного обліку відділу криміналістичних видів досліджень Чернівецького НДЕКЦ МВС України – Корнецький Євген Григорович.
Оргкомітет висловлює щиру подяку всім членам журі за високий професіоналізм, підтримку, співпрацю і компетентну оцінку учасників конкурсу. Бажаємо успіхів, добра, благополуччя, гармонії і щастя!
Вітаємо фіналістів та команду «НАВС» – Національна академія внутрішніх справ з перемогою! Ви уже підтвердили слова Теодора Рузвельда що «варто тільки повірити, що ви зможете і ви вже на півдороги до цілі». Бажаємо нових здобутків, цікавого та насиченого студентського життя! Робіть більше ніж потрібно! Розставляйте пріоритети! Пам’ятайте: перемога –це ще не все, все-це постійне бажання перемагати! Разом до ПЕРЕМОГИ!
Галина ЖАРОВСЬКА
д.ю.н, завідувачка кафедри кримінального права