Новини

Зустріч з практиком

spadkuvannia z inozemnym elementom Iryna Petrunko

01 квітня 2021 року відбулася відкрита лекція керівниці відділу по правах мігрантів у Польщі (OSCE Poland), Європейської судової медіаторки, адвокатки з багаторічним досвідом Ірини Петрунько зі студентами юридичного факультету ЧНУ на тему: «Врегулювання спадкових спорів з іноземним елементом». Великий стаж практичної роботи на території Республіки Польща, зробив колишню випускницю нашого факультету справжньою експерткою у цій сфері, що радо поділилася своїми знаннями з майбутніми правниками.

Адвокатка розкрила алгоритми реалізації спадкових прав у правовідносинах з іноземним елементом та поділилася власними лайфхаками ведення спадкових справ у Європейських країнах. Особливо актуальною була інформація про останні законодавчі новели у спадкуванні, обумовлені поширенням COVID-19. Наприклад, у деяких зарубіжних державах уся вхідна кореспонденція «консервується» на 14 днів для своєрідної дезінфекції, що є офіційною підставою для подовження строків уступу в спадщину.

Порівняльно-правова характеристика спадкових правовідносин у різних країнах охоплювала як розповідь про спільні риси спадкового процесу (наприклад, однаковий строк для вступу у спадщину та спрощена процедура видачі віз до країн, у яких залишилося майно заповідача чи відбувається поховання) до кардинально відмінних процедур, ускладнених, зокрема, відсутністю чинних договорів про правову допомогу з окремими державами (зокрема, різний розмір часток спадкоємців та відсутність звичного нам правила про спільну власність майна, набутого у шлюбі).  Важливою була інформація про те, що в окремих державах потенційні спадкоємці зобов’язані не тільки повідомляти нотаріуса про свій намір вступити у спадщину, проте і зазначити про свою відмову від спадкування. Найбільш складними з практики запрошеної фахівчині, котра до речі є єдиною україномовною медіаторкою у судовому реєстрі сусідньої Польщі, є випадки реалізації спадкових прав на території тимчасово окупованих територій Луганщини, Донецької області та Автономної Республіки Крим.

Інформативно насичена лекція, що була переповнена цікавими прикладами з практики, сприяла невимушеному спілкуванню та дозволила дещо привідкрити завісу з унікальних справ запрошеної гості. Зокрема, усіх присутніх щиро вразила історія про старенького буковинця, чия мама у 90-х роках померла у Канаді і заповіла йому там увесь свій статок. Як з’ясувалася, спадкове майно досі чекає нашого краянина, оскільки, за законами тієї провінції, спадщина охороняється протягом 72 років після смерті заповідача, навіть у випадку, коли не залишилося нотаріально засвідченого заповіту (лише лист від матері та свідчення сусідів, котрим вона розповідала про родину в Україні).

Oksana Kiriiak

Оксана Кіріяк

заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків