Новини

Запитай мене про медіацію!

Ask Me about Mediation

«Щира та відверта розмова про медіацію, про упередження, розвіяння стереотипів, побоювань, якщо такі існують!» – такими словами відкрила зустріч Лідія Нестеренко, керівниця навчально-наукової лабораторії переговорів, медіації та арбітражу ЧНУ ім. Ю. Федьковича, медіаторка, діалогиня, амбасадорка проєкту “Мир в цифровий час”.

15 листопада 2022 року напередодні річниці прийняття Закону України «Про медіацію» з ініціативи навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу на юридичному факультеті відбулося спілкування магістрів-медіаторів та студентів інших курсів з практиками медіаторами. Обраний формат спілкування відкритих запитань та відповідей «жива бібліотека» сприяв заохоченню до діалогу.

Перша «Жива бібліотека» (Human Library) з’явилась у 2000 році в Данії на музичному фестивалі Roskilde. Її концепцію розробила данська неурядова молодіжна організація «Зупини насильство» (Stop the Violence). Це інноваційний, концептуально новий спосіб боротьби із забобонами та стереотипами, покликаний підвищити повагу до прав людини та її гідності, соціально-рольова гра, що сприяє викоріненню упереджень і дискримінації.

Основна ідея «живої бібліотеки» полягає в тому, що тут книжки як основний елемент бібліотеки, зроблені не з паперу. Роль традиційних носіїв інформації – книг, виконують живі люди, які промовляють самі за себе. Ми «читали книги вголос»!

Руслана Гаврилюк, медіаторка, д.ю.н., проф., завідувачка кафедри публічного права ЧНУ ім. Ю. Федьковича, менторка проєкту “Мир в цифровий час” розповіла як змінилося її життя з появою в ньому медіації, які здобутки отримав юридичний факультет завдяки медіації. Ольга Тютюн, медіаторка, почесний член ГО «Національна асоціація медіаторів України», керуючий партнер Commercial Mediation Group поділилася особистими історіями, баченням перспективного майбутнього медіації в окремих видах спорів, тим що надихає практикувати та популяризувати медіацію як ефективний спосіб вирішення спорів. Наталія Волкова, медіаторка, адвокатка, асистентка кафедри публічного права, членкиня ГО «Агенція медіації та діалогу Чернівецької області» розповіла про свій шлях в медіації, з якими викликами прийшлося стикнутися та які переваги і шляхи для правника відкриває володіння навиками медіатора. Анастасія Калитюк, керівниця юридичної клініки юридичного факультету поділилася власним практичним досвідом роботи в клініці, випадками, коли звернення громадян могли б потенційно бути вирішені за допомогою альтернативних позасудових способів, зокрема медіації.

Читачів цікавили історії успіху; в якому випадку медіація є можливою; чи можна її здійснювати за участі органів влади; які книги має опанувати медіатор-початківець (тут ми розповіли про нашу бібліотеку, яка є в лабораторії медіації і якою кожен студент та викладач факультету може скористатися); як вплинула професія на особистість медіаторів та їх життя… і ще багато питань, на які не вистачило часу!

За відгуками учасників, початкову мету – підвищити увагу до медіації, кинути виклик стереотипам, стигмі упередження щодо медіації та її дискримінації поряд з іншими способами захисту прав людини було досягнуто та перевершено!

Lidiia Nesterenko

Лідія Нестеренко

керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу