BlOG

Законодавче регулювання усиновлення під час війни

Ukraine Children

Повномасштабна війна в Україні, розв’язана російським агресором, якщо і не паралізувала правосуддя в Україні, але, безперечно, ускладнила розгляд справ, зокрема про усиновлення. Мільйони українських дітей стали жертвами жахливих звірств, які сьогодні Росія вчиняє проти мирного українського народу. Вже понад чотири сотні дітей були вбиті під час бомбардувань в Україні, безліч дітей втратили свій рідний дім, а багато хто народився в бомбосховищах. В той час, коли українські жінки з дітьми отримують притулок в європейських країнах, російські окупанти знищують в Україні дитячі садочки та школи, роблять неможливим їх повернення на Батьківщину. Ціле покоління дітей вже травмоване війною і нам потрібно буде багато років для загоєння як фізичних, так і моральних травм, для створення повноцінного та щасливого майбутнього для цих дітей. А бути такими вони можуть лише серед рідних та близьких людей.

Найважливішим як в мирні часи, так і в умовах війни для будь-якої дитини, є її родина, яка є осередком безпеки, захисту, мирного існування. Саме родина є тим оберегом, який дарує дитині щастя. Але, на жаль, не кожна дитина сьогодні має можливість проживати в своїй сім’ї. Це діти-сироти, які ніколи вже не побачать свої рідних батьків. Турбота про них – це наше основне завдання, яке стане першочерговим вже на наступний після нашої Перемоги день. Конституція України в статті 52 покладає на державу обов’язок щодо належного утримання та виховання дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування. А поки що наше нагальне завдання – знайти за можливості дітям-сиротам максимально безпечне місце для тимчасового перебування, не порушуючи при цьому законних процедур щодо їх усиновлення.

Сьогодні, в період жорстокої агресії Росії щодо населення України, зокрема стосовно малолітніх та неповнолітніх громадян незалежної держави, актуальним залишається сам процес усиновлення таких малолітніх/неповнолітніх осіб в судовому порядку.

Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук під час брифінгу на тему «Захист прав дітей в умовах війни», який відбувся 1 червня 2022 року, наголосила, що за час війни тимчасово влаштовано понад 1,5 тисячі дітей. Найбільша частина з них була передана під опіку рідних, яких розшукали. Частина – влаштовані до будинків сімейного типу і прийомних сімей. Найменшу кількість було влаштовано до закладів інституційного нагляду.

Останнім часом в засобах масової інформації активно поширюються повідомлення, що закликають всиновлювати дітей, які втратили своїх батьків, або дітей, які проживають в закладах інституційного догляду, та були переміщені із зони бойових дій в безпечні місця, зокрема і за межами України. У зв’язку з цим слід пам’ятати, що процедура усиновлення дитини в період воєнних дій не спрощується та не змінюється на всій території України. Чинним законодавством в Україні не передбачена можливість зміни чи спрощення процедури усиновлення, яка і під час війни здійснюється на підставі Сімейного Кодексу України 2002 року, Цивільного процесуального кодексу України 2004 року, Закону України «Про охорону дитинства» 2001 року, Закону України « Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» 2005 року, постанови Кабінету Міністрів України № 905 від 08.10.2008р. «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» 2008 року , Наказу Міністерства соціальної політики «Про затвердження Порядку взаємо добору сім’ї та дитини–сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування», Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей зі змінами від 16.08.2022 року.

10 вересня 2022 року за поданням Міністерства соціальної політики Кабінет Міністрів України своєю постановою вніс зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, згідно з якими було розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування та підстави для втрати такого статусу.

Перші істотні зміни щодо процедури усиновлення від початку повномасштабної війни були внесені Постановою Кабінету Міністрів України № 618 від 24 травня 2022 року, відповідно до якої було встановлено перелік документів та порядок переміщення усиновленої дитини під час введення на території України воєнного стану, коли дитина була тимчасово переміщена за межі України. З метою захисту інтересів дитини та запобіганню неправомірних дій щодо дитини й необхідністю чіткого фіксуванням процесу усиновлення постановою КМУ № 636 від 31 травня 2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо цифровізації процесів влаштування дітей у сімейні форми виховання» було створено єдиний електронний банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також про сімей потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків. З цією метою запроваджено Єдину інформаційно-аналітичну систему «Діти» та Єдиний державний веб портал електронних послуг та процесів його інформаційної взаємодії з іншими державними реєстрами.

Основним законом України, що регулює правове становище дітей в умовах збройних конфліктів, є Закон України «Про охорону дитинства». Відповідно до статті 30.1 якого держава вживає необхідні заходи для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів або постраждали від них, здійснює догляд за такими дітьми та всебічно сприяє возз’єднанню із членами їх сімей, включаючи їх розшук та звільнення з полону, поверненню в Україну незаконно вивезених за кордон дітей. При цьому усі дії держави стосовно захисту дітей, постраждалих під час війни, здійснюються відповідно до норм міжнародного гуманітарного права. 8 серпня 2022 року Президент України Володимир Зеленський утворив Координаційну раду з питань захисту та безпеки дітей, яка є консультативно-дорадчим органом при Президентові України та відповідає за захист прав та безпеку дітей в умовах воєнного стану.

Liudmyla Kondratyeva

Людмила Кондратʼєва

доцент кафедри процесуального права