Для поліпшення доступності державних послуг, в останні роки в Україні відбувається стрімкий процес діджиталізації (цифровізації) практично всіх сфер суспільного життя. В основі цього процесу – переформатування аналогових даних у цифрові формати.
На державному рівні старт діджиталізації поклав Кабінет Міністрів України, схваливши своїми розпорядженнями Концепцію розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018–2020 рр. (17 січня 2018 р.), а для поліпшення обізнаності громадян – Концепцію розвитку цифрових компетентностей до 2025 року (3 березня 2021 р.). У вересні 2019 р. Уряд прийняв рішення про створення Міністерства цифрової трансформації України. Беззаперечно цінним для громадян України стало й те, що у березні 2021 р. Верховна Рада підписала закон про визнання електронних паспортів у смартфонах офіційними документами, і це – перший такий випадок у світі!
Україна з перших днів проведення антитерористичної операції, а згодом і з початком повномасштабного вторгнення надає різноманітні види допомоги внутрішньо переміщеним особам. Серед них: довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб; надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту; взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, які потребують житла для тимчасового проживання; продовження терміну надання житла з Фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб; щомісячна грошова допомога; грошова компенсація постраждалим, будинки яких зруйновані повністю або частково тощо.
Великим цифровим «проривом» в Україні стало впровадження застосунку «Дія». У ньому зберігаються електронні копії паспортів, реєстраційні номери облікових карток платників податків, свідоцтва про народження дітей, посвідки на проживання та інші важливі документи. Застосунок також дозволяє користувачам отримувати довідки внутрішньо переміщеним особам, подавати заявки на отримання фінансової допомоги, повідомляти про пошкодження майна, спричинені військовими діями, користуватися іншими функціями, зокрема, укладати договори. Хоча для більшості українських компаній електронний документообіг вже зрозумілий і практичний, однак мільйони громадян все ще вважають його недоступним або просто занадто складним. Але це не так. І законодавство, і технічні можливості дозволяють громадянам, як учасникам цивільних відносин, укладати договори в електронній формі. Укладені таким способом договори юридично та фактично прирівнюються до письмових документів (відповідно до статті 639 Цивільного кодексу України).
Також в Україні діє низка інтернет-ресурсів, основне завдання яких – надання необхідної інформації та різноманітної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, для швидкого інформування громадськості про евакуаційні рейси, затримки поїздів, міжнародні рейси та іншу необхідну інформацію Укрзалізницею створено спеціальний веб-сайт. При необхідності також можна звернутися до Єдиного координаційного центру за номером 0800339291 (працює цілодобово) або ж зателефонувати на гарячу лінію Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України: 15–48.
Портал «Там, де вас чекають» (створений Офісом Президента України) дозволяє користувачам перевірити наявність притулків у різних регіонах України та рівень їх заповнюваності. Державний сайт України «Прихисток» містить інформацію про можливі варіанти розміщення, доступне житло, фінансову допомогу, надає консультації для внутрішньо переміщених осіб. Інформація про безкоштовне тимчасове житло від небайдужих людей у безпечних містах України або за кордоном також пропонується на, створеному волонтерською ІТ-спільнотою, онлайн-ресурсі громадського об’єднання «Допомагай», де, для забезпечення безпеки та поліпшення якості обслуговування кожне оголошення перевіряється вручну.
У соціальних мережах є спільноти, де люди та благодійні організації рекламують безкоштовне житло, робочі місця та різноманітну допомогу внутрішньо переміщеним особам. Одна з таких груп у Facebook – «Житло переселенцям» ,де можна знайти інформацію щодо оренди житла, як у невеликих селах і містечках, так і в українських мегаполісах. Однак варто бути уважним і подбати про безпеку, щоб не натрапити на шахраїв.
Платформа «єДопомога» дозволяє подавати заявки на отримання фінансової та волонтерської допомоги від державних і міжнародних організацій, а портал «Допомога» опікується внутрішньо переміщеними особами з інвалідністю та особами старшого віку. На сайті можна заповнити онлайн-заявку та, відповідно, отримати консультативно-правову допомогу постраждалим від війни. Портал електронних послуг Пенсійного фонду України надає також можливість подання заяв, отримання різного роду довідок та записатися на прийом онлайн.
Сайт Державної служби зайнятості сприяє швидкому пошуку вакансій та резюме по всій Україні, надає інформацію, яка стосується отримання грантів на власну справу, навчання ветеранів, підтримки роботодавців в умовах військового часу тощо.
Кваліфіковані спеціалісти безкоштовної онлайн-платформи для психологічного консультування «Розкажи мені» допомагають усім, хто потребує емоційної підтримки, у зв’язку зі стрімкими змінами, які в даний час відбуваються не лише у суспільстві, економіці, але й у житті кожного з нас. На сайті «Поруч», спільного проєкту Міністерства освіти і науки України та Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй, можна в онлайн-режимі отримати психологічну підтримку для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. «UA Mental Help» – онлайн-платформа, створена для надання безкоштовної професійної психологічної підтримки та сприяння українцям під час війни. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати допомогу психолога через мобільний додаток «Teplo».
Мобільні застосунки «Potreba» та «Lepta» створені для забезпечення швидкої та найефективнішої взаємодопомоги між громадянами України у воєнний час. З їх допомогою можна знайти тимчасове житло, необхідні медикаменти, отримати гуманітарну та психологічну допомогу тощо. Необхідні ліки можна знайти та замовити з доставкою на сайті liki24, а також tabletki.ua. До того ж замовлення приємно здивують цінами, на відміну від звичних аптечних закладів.
Отже, політика діджиталізації має на меті полегшити взаємодію між громадянами та державою, ліквідувати корупційні механізми, замінивши «суб’єкт-суб’єктні» на «суб’єкт-об’єктні» відносини, що стане важливим чинником для привернення уваги інвесторів. Саме тому побудова цифрової держави – це шлях до економічного успіху, а діджитал-технології – ефективний інструмент його прискорення та поліпшення якості життя українців. В умовах війни діджиталізація сприяє безперебійному функціонуванню більшості механізмів захисту прав внутрішньо переміщених осіб, хоча й економічно вразливі групи населення (малозабезпечені, пенсіонери, особи, які самостійно виховують дітей, і т. д.) часто позбавлені можливостей відчути всі переваги діджиталізації (цифровізації) державних послуг.
Підготовлено на основі: Захист прав мігрантів і біженців : навч. посіб. / Т. А. Грекул-Ковалик; 2-ге вид., перероб. і допов. Чернівці : Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2024. С. 215–220. URL : https://archer.chnu.edu.ua/handle/123456789/11620

Тетяна Грекул-Ковалик
к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини