Новини

Всеукраїнський конкурс слідчих дій імені Ганса Гросса: нова історія

Hans Hross Competition

Варто тільки повірити, що ви зможете
і ви вже на півдороги до цілі
Теодор Рузвельт

10 листопада 2023 року – в час, коли весь світ святкує «Всесвітній день науки» – криміналістична лабораторія Ганса Гросса кафедри кримінального права у співпраці з Чернівецьким НДЕКЦ МВС та чернівецьким осередком ELSA провели Всеукраїнський конкурс слідчих дій імені Ганса Гросса.

Конкурс слідчих дій імені Ганса Гросса – це комплекс завдань для студентів-правників, спрямований на ґрунтовне засвоєння основ криміналістики та кримінального права, адже як казав Йоган Вольфганг фон Гете: «Недостатньо тільки отримувати знання, їх треба застосовувати».

Бажання спробувати застосувати набуті знання виявили 24 команди з різних ЗВО України. 6 найсильніших команд за результатами вибіркового туру пройшли у півфінал:

  1. «Юні Шерлоки», члени команди з Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національного університету «Києво-Могилянська академія»;
  2. «Слідчо-оперативна група» – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого;
  3. «Lex et Justitia» – Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова;
  4. «Містеріуми розслідування» – Луганський навчально-науковий інститут Е.О. Дідоренка Донецького державного університету внутрішніх справ, релокований у м. Івано-Франківськ;
  5. «Вартові Немезіди» – Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ;
  6. «Слідство вели магістри» – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Команди повинні були показати не тільки знання кримінального права, але й продемонструвати в реальних умовах володіння та навички організації слідчих дій. Учасникам конкурсу знадобились аналітичні здібності, критичне мислення, вміння самоорганізуватися та працювати в команді, знаходити інформацію, необхідну для розкриття кримінального правопорушення, вибудовувати версії його вчинення та працювати з процесуальними документами.

У півфіналі команди здійснювали власне розслідування на реальному прикладі кримінального провадження та зйомках з відеокамери одного з відділень Нової Пошти, що зафіксувала особу, яка ймовірно вчинила чи була співучасником кримінального правопорушення. Завданням конкурсантів було знайти та вилучити речові докази, які мали цінність під час досудового розслідування та встановити особу, яка вчинила кримінальне правопорушення.

Навіть майже 4-годинна повітряна тривога не завадила учасникам йти до поставленої мети, робота продовжилась в укритті. Команди ще раз підтвердили – українці незламні!

Змагання відбулись на засадах рівності, об’єктивності та неупередженості. За ходом виконання завдань слідкували незалежні експерти, а фахову підготовку команд оцінювало кваліфіковане журі – директор Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Балук Ігор Григорович, заступник начальника Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області Бузумурга Сергій Васильович, начальник відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління Головного управління поліції в Чернівецькій області Багрій Василь Анатолійович, начальник відділу організації забезпечення підтримання публічного обвинувачення в суді Чернівецької обласної прокуратури Романюк Петро Іванович, заступник начальника відділу детективів ТУ БЕБ в Чернівецькій області Долока Рустам Іванович, завідувач трасологічного обліку Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Корнецький Євген Григорович, асистент міжнародного правління ELSA International Кулька Софія Іванівна.

3 команди стали дипломантами конкурсу:

  • у номінації “Рішучість” – «Юні Шерлоки», Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Києво-Могилянська академія»;
  • у номінації “Креативність” – «Слідчо-оперативна група» – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого;
  • у номінації “Командна робота” – «Lex et Justitia», Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова.

У фінал вийшли 3 команди – «Слідство вели магістри», «Вартові Немезіди», «Містеріуми розслідування», на яких чекало справжнє професійне випробування. Команди-фіналісти працювали над затриманням особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, обшуком транспортного засобу та оглядом трупа. Оцінювалась і робота з понятими, залучення експертів та складання процесуальних документів, і все в умовах, наближених до реальності. Це було круто!

Перемога була за найкращими. Згуртованість, критичне та аналітичне мислення, повнота дій, необхідних для розкриття кримінального правопорушення дало змогу команді «Містеріуми розслідування» Луганського навчально-наукового інституту Е.О. Дідоренка Донецького державного університету внутрішніх справ вибороти першість і отримати приз – Набір дактилоскопічний НД-1.

Тільки одна груба помилка віддалила команду «Вартові Немезіди» Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ від першості, і вони посіли почесне друге місце. Це ще одне підтвердження поглядів Ганса Гросса, що «для успішного розкриття злочину недостатньо навіть бездоганного знання кримінального права і процесу, необхідно дослідити особу злочинця, його мотив, злочинні прийоми і засоби вчинення злочину та вибудувати систему в самій діяльності розслідування та розкриття злочинів. Третє місце посіла команда «Слідство вели магістри» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Вітаємо переможців конкурсу! Бажаємо нових здобутків, цікавого та насиченого студентського життя! Пам’ятайте: перемога у конкурсі – це ще не все, все – це постійне бажання перемагати, яким сьогодні живуть всі українці. Слава Україні!

Myroslav Popovych

Мирослав ПОПОВИЧ

завідувач криміналістичної лабораторії Ганса Гросса, доктор філософії (PhD)