Новини

Бінарний лекторій до 145 річниці з дня народження Максиміліана Гакмана

narodzhennia Maksymiliana Hakmana

22 вересня 2022 року з нагоди 145-річчя з дня народження Максиміліана Гакмана, професора міжнародного права, декана юридичного факультету (1919-1921 рр., 1938-1939 рр.), ректора Чернівецького університету (1921-1922 рр.) в дуальній формі було проведено бінарний лекторій під назвою «Максиміліан Гакман: втрачене коріння в часі».

Організаторами заходу виступили юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Сучавський Університет «Штефан чел Маре», Опришенський музей археології та етнографії імені Максиміліана Гакмана, Наукова бібліотека Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

В обговоренні взяли участь викладачі юридичного факультету: д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри Європейського права та порівняльного правознавства Світлана Карвацька, д.ю.н., доцент кафедри публічного права Ігор Ковбас, к.ю.н., доцент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства Іван Торончук, к.ю.н., асистентка кафедри теорії права та прав людини Тетяна Грекул-Ковалик, заступник декана факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків Павло Крайній. В якості запрошеного лектора, фахівця з дослідження наукової спадщини Максиміліана Гакмана виступив професор Сучавського Університету «Штефан чел Маре» Раду Бружа. Слід зазначити, що проведення лекторію було б не можливим без організаційної допомоги директора Опришенського музею археології та етнографії імені Максиміліана Гакмана Миколи Боднарюка, заступника директора з питань інформаційних технологій Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Олега Шилюка.

Захід відбувся за активної участі студентів 1, 2 та 6 курсів юридичного факультету (спеціальностей «Міжнародне право» та «Право»), учнів Опришенської ЗОШ I-III ступенів.

Цікавою видалась доповідь професора Бружі, який описав життєвий шлях Гакмана, його становлення на юридичному факультеті в якості викладача, декана та ректора університету. Максиміліан Гакман – видатний науковець, публічний діяч, непересічна постать суспільно-політичного життя університету першої половини ХХ століття. На його долю випала можливість здійснювати свою діяльність у той час, коли Чернівці та Буковина були в складі: спочатку – Австро-Угорщини, потім – Румунії. Максиміліан Гакман брав участь у Першій світовій війні, під час якої переконався, наскільки важливим є домінування саме міжнародного права над міжнародною політикою. Науковець був взірцем того, якою сильною та вагомою може бути думка університетських інтелектуалів у суспільно-політичному житті Буковини. Окремо професор розповів цікаві факти про діяльність Гакмана після евакуації з Буковини у 1940 році.

Іван Торончук зосередив свою увагу більшою мірою на наукових роботах Максиміліана Гакмана. Будучи фахівцем з міжнародного публічного та приватного, комерційного і вексельного права на початку 1930-х років. Гакман видав двотомник «Порівняльне торговельне право» (1930 р., 1932 р.), «Міжнародне публічне та приватне право» (1924 р.) та монографію «Німецька дипломатія у міжвоєнний період» (1933 р.). Цікавим видалося дослідження поглядів Максиміліана Гакмана на значення моралі та етики у міжнародному праві, співвідношення міжнародного права та міжнародної політики, що є актуальним в умовах війни.

Юридичний факультет Чернівецького національного університету був та залишається науковою Меккою. У ньому сформувалось не одне покоління видатних правників, політичних та громадських діячів, які реалізували себе в стінах нашої Alma Mater. Надзвичайно приємно, що міжнародна співпраця між юридичним факультетом та Сучавським Університетом «Штефан чел Маре» знайшла своє вираження у проведенні даного заходу та має перспективи для поглиблення наукового співробітництва.

Svitlana Karvatska

Світлана Карвацька

В.о. завідувача кафедри Європейського права та порівняльного правознавства

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

Заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків