BlOG

Відновне правосуддя: що це і як це працює?

Youth Crimes

В останні роки кількість кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми, поступово зменшується. Проте, офіційні статистичні дані не дозволяють повністю охопити складність цієї проблеми. Частка злочинності неповнолітніх в загальній структурі злочинності залишається досить значною. І до того ж, зміни, що відбулися в різних сферах життя суспільства за останні роки мали істотний вплив на умови формування особистості сучасних дітей та підлітків, які стали більш вразливими перед несприятливими суспільними процесами.

Результати кримінологічних досліджень свідчать, що багато в чому цей вид злочинності є основою для самодетермінації всієї злочинності. Так, встановлено, що рецидивісти та професійні злочинці свій перший кримінально протиправний досвід набувають, як правило, ще в юності. А тому, пріоритетним напрямом державної політики повинно бути якомога раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.

Для досягнення цієї мети в Україні діє пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Такий проєкт був впроваджений Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора України за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Відновне правосуддя – це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення кримінальних правопорушень, який враховує баланс інтересів потерпілої особи та неповнолітнього правопорушника. В рамках відновного правосуддя, обидві сторони конфлікту запрошуються на діалог, який дає можливість всім учасникам інциденту знайти спільне рішення та відновити справедливість. Тобто, це процес, під час якого всі учасники конкретного кримінального правопорушення зустрічаються для колективного вирішення питання: що робити з наслідками кримінального правопорушення та їх впливом на майбутнє.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення може бути застосована у разі:

  • наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
  • визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
  • згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

Програма передбачає те, що для роботи з неповнолітньою особою залучаються психологи, фахівці Центру пробації, фахівці інших установ та організацій, діяльність яких спрямована, зокрема, на розвиток особистості неповнолітніх, їх ресоціалізацію. Для досягнення ресоціалізації визначаються заходи, які передбачаються в угоді. Заходи можуть передбачати, зокрема, тренінгові заняття, відвідування гуртків, громадські роботи, волонтерську діяльність тощо.

Відповідно до цієї Програми усі учасники беруть на себе зобов’язання не поширювати будь-яку інформацію, що стала їм відома під час Програми без згоди іншої сторони. До того ж, медіатор не може повідомляти представникам системи кримінального правосуддя про те, що саме відбувалось під час медіації. Єдиний документ, який може бути використано під час розгляду кримінального провадження в суді – це угода про відшкодування завданої шкоди та примирення сторін.

Результати участі у Програмі враховуються судом під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності.

Зокрема, варто зазначити, що перевагами відновного правосуддя для суспільства та держави є те, що це: враховує інтереси обох сторін конфлікту; дозволяє вирішувати конфлікти шляхом активного залучення сторін конфлікту; створює можливість діалогу між потерпілим та особою, яка вчинила кримінальне правопорушення; сприяє розвитку почуття відповідальності у неповнолітнього; надає особі, яка вчинила кримінальне правопорушення можливості для виправлення; виступає спеціальною превенцією при вчиненні нових кримінальних правопорушень; зменшує кількість повторних кримінальних правопорушень; сприяє вихованню суспільства та вкоріненню в ньому гуманістичних цінностей.

Tetiana Prodan

Тетяна Продан

к.ю.н., доцент, асистент кафедри кримінального права