BlOG

Стягнення аліментів на території іншої держави на підставі рішення суду України

Child Support

Аліменти на утримання дитини – це форма участі батька або матері, що проживає окремо від дитини, в її утриманні, яка сплачується в грошовій або натуральній формі на періодичній основі.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Згідно зі ст. 199 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дітей до повноліття, якщо повнолітні дочка, син, продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Виїзд одного чи обох батьків за кордон не звільняє їх від сплати аліментів. Ще в далекому 2006 році Верховна Рада України прийняла Закон України «Про приєднання України до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном». Конвенція була підписана у 1956 році та набрала чинності в 1957 році у рамках ООН з метою створення міжнародно-правового механізму взаємодії компетентних органів держав-учасниць для сприяння особам, що потребують утримання.

Україна є учасником багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру стягнення аліментів. Звернемо увагу на наступні міжнародні документи:

  • Конвенція про стягнення аліментів за кордоном 1956 року;
  • Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року;
  • Конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року.

Отже, на підставі вищевказаних конвенцій, для стягнення аліментів на території іншої держави на підставі рішення суду України громадяни України можуть звернутися до компетентного органу (суду) іноземної держави з клопотанням про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання стягнення аліментів вирішувалося в Україні, і є рішення суду).

Покрокова інструкція як домогтися аліментів, якщо відповідач перебуває за кордоном, на підставі рішення суду України:

Крок 1. Отримання рішення суду України про стягнення аліментів

Той з батьків, згідно рішення суду залишається проживати дитина, має право звернутися до суду з відповідним позовом. І вже з рішенням суду України про стягнення аліментів стягувач може звертатися до компетентного органу (суду) іноземної держави.

Крок 2. Звернутися до суду іноземної держави з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України

Клопотання повинно містити:

  • повне ім’я відповідача (боржника);
  • його дату народження;
  • громадянство;
  • адресу проживання відповідача (боржника) протягом останніх п’яти років (наскільки це відомо позивачу (стягувачу));
  • рід занять і місце роботи боржника;
  • фотокартку боржника (за можливості);
  • наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про майно, яке йому належить;
  • будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місця знаходження боржника чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною договірною стороною як необхідна.

Клопотання про визнання та виконання рішення суду України надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції, до якого додаються копія судового рішення, довідка про те, що рішення набрало законної сили, довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України, довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні, копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті, фотокартка стягувача.

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів надсилається Міністерством юстиції України органу відповідної Договірної Сторони протягом одного місяця від дня його надходження. Клопотання повертається позивачу в разі, якщо воно не відповідає конвенційним вимогам, з роз’ясненням причин повернення. Про хід та результати розгляду клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача.

Крок 3. Оформлення документів: мовні особливості

Документи, що надсилаються з України і складені українською мовою, мають бути перекладені на офіційну мову запитуваної Договірної держави або іншу мову, яку така держава визначила як прийнятну для всієї своєї території або тієї її частини, на якій проживає боржник. Нотаріально завірений переклад не вимагається. Достатньо, якщо переклад офіційно засвідчений перекладачем або бюро перекладів.

Відповідно до умов Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року, якщо переклад документів на офіційну мову запитуваної Договірної держави неможливо здійснити в Україні, вони можуть бути передані Міністерством юстиції України запитуваному центральному органу без перекладу або з перекладом англійською чи французькою мовами для організації перекладу у запитуваній договірній державі.

Варто пам’ятати, що батьківство і материнство наділяють нас не тільки правами та відчуттями щастя, але й обов’язком утримувати своїх дітей, дбати про них та не допускати виникнення ситуацій, коли аліменти стягуються в судовому порядку. Діти – це найбільша цінність, любіть та піклуйтеся про своїх дітей.

Marianna Toma

Маріана Тома

доцентка кафедри кримінального права