BlOG

Очікувані зміни щодо умов прийняття до громадянства України

Ukrainian Citizienship

Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України внесло корективи у ставленні держави до інституту громадянства. Так, в травні цього року публічна петиція до Президента України з ініціативою «Ввести додатковий іспит для отримання громадянства» впродовж 90 днів набрала 26 тисяч голосів громадян. У петиції зазначається, що з 2014 року майже 52 тисячі росіян іммігрували в Україну, понад 19 тисяч вже отримали українське громадянство.

Відомо, що 27 липня 2022 року Кабінет Міністрів України зареєстрував проєкт закону про внесення змін до Законів України «Про громадянство України» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо умов прийняття до громадянства України (№ 7606). Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що «громадянство України – це привілей, який потрібно заслужити знаннями й повагою до основоположних засад нашої країни».

18 жовтня 2022 року Верховною Радою України було прийнято за основу зазначений урядовий проєкт Закону України (проголосувало 309 народних депутатів), положення якого передбачають укріплення вагомості та значимості інституту Українського громадянства.

Для досягнення поставленої мети законопроєктом № 7606, зокрема:

  • передбачено зобов’язання для іноземців та осіб без громадянства про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою – письмово оформлена заява іноземця/особи без громадянства про те, що в разі набуття громадянства України він складе іспити з основ Конституції України, історії України, на рівень володіння державною мовою і протягом двох років подасть документи про складання таких іспитів;
  • встановлюється, що невиконання зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України на рівень володіння державною мовою вказаними категоріями осіб є підставою для втрати громадянства України;
  • переглядаються строки щодо опанування державної мови на рівні, визначеному законодавством, стосовно осіб, яких прийнято до громадянства України, як таких, які мають визначні заслуги перед Україною, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, у тому числі які нагороджені державною нагородою, які отримали посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
  • уточнюються умови для прийняття до громадянства України дітей, а також осіб, які мають стійкі психічні, інтелектуальні порушення.

Рівень володіння державною мовою у процедурі отримання громадянства України визначається Національною комісією зі стандартів державної мови.

Окрім складання тестів із мови, історії та знання Конституції України автор петиції Віталій Капустян пропонував також усім, хто має намір здобути громадянство України, вивчати Державний Гімн, але така пропозиція не відображена в законопроекті № 7606 від 28.07.2022 року.

Знання мови та законів країни є обов’язковою умовою для отримання громадянства більшості держав світу з високим рівнем розвитку. Для прикладу, в Канаді заявник має скласти письмовий іспит з англійської або французької, а також тест з історії, географії та законодавства Канади. Після восьми років постійного проживання в Естонії необхідно скласти іспит зі знання мови та законів країни. В Німеччині надається можливість пройти тест з історії, культури, законодавства та німецької мови при умові, що здобувач проживає в країні не менше також восьми років.

Ihor Babin

Ігор Бабін

доцент кафедри публічного права

Olena Biloskurska

Олена Білоскурська

доцент кафедри публічного права