28 березня 2024 року за ініціативи кафедри публічного права ЧНУ ім. Ю.Федьковича; навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу ЧНУ ім. Ю.Федьковича та відділення Національної служби посередництва та примирення в Чернівецькій області на базі юридичного факультету проведений регіональний круглий стіл «Соціальний діалог в Україні: потреби та виклики в умовах воєнного стану». До конференції долучилися представники органів виконавчої влади (ОВА) та органів місцевого самоврядування; профспілкових організацій; об’єднань роботодавців; працівники Національної служби посередництва і примирення у Чернівецькій області; інституцій громадянського суспільства, науковці та зацікавлені особи.
Круглий стіл відкрив Віталій Вдовічен, доктор юридичних наук, професор, декан юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, який наголосив на актуальності питання соціального діалогу в Україні в умовах воєнного стану. Руслана Гаврилюк, д.ю.н., проф., завідувачка кафедри публічного права юридичного факультету Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича наголосила на важливості при розробці нового законопроєкту «Про соціальний діалог в Україні», прописати, що до соціального діалогу можуть залучатися громадські об’єднання, в тому числі і як сторони такого діалогу та виписати критерії їх репрезентативності; розширити критерії репрезентативності для представників працівників і роботодавців; застосувати широкий підхід до форм діалогу (як, н–д, в Румунії); закріпити більш широке поняття соціального діалогу, не тільки у сфері праці, а й у сферах зайнятості, соціального забезпечення, охорони здоров’я, гуманітарних питань, молодіжної політики тощо; в основу покласти принцип МОП «відбудувати краще, ніж було» (build back better); залучення ресурсів цифровізації для перспектив розвитку системи соціального діалогу тощо. Ігор Шпак, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Чернівецької області розкрив особливості становлення інституту соціального діалогу в Україні та роз’яснив роль Національної служби посередництва і примирення у підтриманні соціального діалогу. Сергій Антонь, головний спеціаліст, юрист відділення НСПП в Чернівецькій області розкрив особливості законодавчого регулювання репрезентативності для представників працівників і роботодавців.
На думку Матвія Рендюка, заступника керівника апарату Чернівецької ОВА, органи виконавчої влади підтримують та всіляко сприятимуть розвитку соціального діалогу в регіоні в широкому його форматі. Валентин Дунаєвський, директор департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОВА, розповів про конкретні практичні кроки, які вже реалізуються на сьогодні. Володимир Барабах, голова Чернівецької обласної ради профспілок та Микола Боднарук, голова профкому ЧНУ ім. Ю.Федьковича, д.ю.н., проф. кафедри приватного права звернули увагу на роль профспілкових організацій у підтримці розвитку соціального діалогу. Ольга Ходоба, директорка Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОВА та Іларій Мінтянський, начальник головного управління Національної соціальної сервісної служби у Чернівецькій області відмітили важливість розширення залучених суб’єктів соціального діалогу та його тематики, зокрема в зв’язку з зростаючою потребою підтримки соціально незахищених верств населення, осіб з інвалідністю, ветеранів, ВПО та ін.
На думку Ігора Баб’юка, директора Чернівецького обласного громадського об’єднання «Буковинський центр виборчих технологій», дуже важливо, розвиваючи тему соціального діалогу на локальному рівні враховувати інтереси об’єднаних територіальних громад як нового суб’єкта та в повній мірі використовувати потенціал громадського сектору як повноцінного суб’єкта соціального діалогу. У всіх трансформаційних відносинах важливо пам’ятати, що в центрі має бути ЛЮДИНА та її потреби як сказала на зустрічі Наталія Батракова, керівниця ГО «Центр громадської активності «Синергія».
До обговорення долучилися викладачі кафедри публічного права д.ю.н., проф. Петро Пацурківський, к.ю.н., доц. Олена Білоскурська, асист. Наталя Волкова, д.ю.н., доц. Ігор Ковбас, к.ю.н., доц. Павло Крайній, головний спеціаліст управління молоді та спорту Чернівецької ОВА, асист. Ольга Кабан, асист. Марина Федорчук, к.ю.н., доц. кафедри приватного права Олег Орловський, засновниця та президентка Благодійного Фонду “Барви життя” та “Mondo/Світ РРМ &U”, психологиня, медіаторка Софія Дутчак.
Як відмітила перша заступниця декана юридичного факультету, заступниця з навчально-методичної роботи, к.ю.н., доц. Оксана Меленко, тенденції удосконалення законодавства розширюють можливості позасудового порядку вирішення колективних трудових спорів, зокрема, шляхом розвитку інституту трудової медіації. Важливим відмітити, що в березні 2024 р. було затверджено професійний стандарт «Трудовий медіатор (медіатор трудових спорів)».
На думку керівниці навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу ЧНУ ім. Ю.Федьковича, асист. Лідії Нестеренко, навчально-наукова лабораторія медіації, переговорів та арбітражу, медіаційна служба університету можуть виступати площадкою для забезпечення сталих комунікацій задля формування відповідального соціального партнерства шляхом долучення до проведення фасилітованих діалогів, медіацій, інших форм посередництва, здійснюючи аналітичні та соціологічні дослідження задля удосконалення умов для ефективного функціонування та розвитку соціального діалогу.
Оксана МЕЛЕНКО
перша заступниця декана юридичного факультету, заступниця з навчально-методичної роботи