Новини

Нові горизонти співпраці у сфері медіації

Certificate Program of Mediation

Медіація належить до ряду унікальних цивілізаційних феноменів. Її витоки сягають сивої давнини. Вона пройшла у своїй еволюції багато трансформацій. Сучасна медіація веде відлік часу її появи від 60-70-х років ХХ ст., коли вона була переосмислена у США як спосіб подолання кризи національного судочинства. З тих пір новітня медіація укорінилася не лише на більшості континентів світу, в тім числі й у Європі, але й еволюціонувала змістовно, ставши по праву позасудовою процедурою врегулювання величезної більшості конфліктів (спорів) у суспільствах. Однак тільки цим її потенціал не вичерпується. Медіація все переконливіше проявляє себе і як ефективний спосіб конструювання соціальної реальності в цілому, балансування її публічної та приватної сторін. Проте цей аспект феномену медіації наразі поки що залишається для більшості українців terra incognito.

Відкривати та пізнавати цю незвідану землю ще до початку російсько-української війни розпочали дві групи сертифікатної програми «Професійний медіатор: базова підготовка» і 19 липня 2022 року, склавши успішно іспит, отримали сертифікати. Особливістю цієї сертифікатної програми є плідна синергія Навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Нотаріальної палати України, ГО «Буковинський центр медіації», та яскравої плеяди медіаторської спільноти Києва, Одеси, Львова, Чернівців.

Надзвичайно приємно зауважити, що ця плідна співпраця проявлялася на кожному кроці реалізації програми і набувала нових форм та якостей. І як приємний бонус та запрошення до розширення співпраці був приїзд на вручення сертифікатів учасникам цих двох програм, переважна більшість з яких досвідчені практикуючі нотаріуси, Президента Нотаріальні палати України Володимира Марченка, який зауважив, що сучасні виклики для професійної спільноти нотаріусів вимагають креативності, гнучкості та широкого погляду на перспективу майбутнього нотаріальної діяльності.

Особливістю підходу ЧНУ ім. Ю. Федьковича та ГО «Буковинський центр медіації» до поширення та укорінення медіації є розуміння її як нової цивілізаційної цінності для України, головним покликанням якої є запобігання появі конфліктів (спорів), а також їх вирішення на основі ціннісної матриці медіації. До речі, саме цей підхід застосовано у Законі України «Про медіацію».

«Чи змінилося ваше відношення до медіації з початку війни?» «Чи вважаєте, що вона сьогодні є менш затребуваною?» Ці питання сьогодні я почула як мінімум двічі! І кожного разу відповідь була – я ще більше вірю в медіацію! Запит на неї є як від судової системи, нотаріальної спільноти, спільноти адвокатів, так і від громад, які приймають людей та від органів влади, які зараз несуть відповідальність та турботу у такий важкий для країни час …

Звичайно, медіація не вирішить всіх питань, які ми маємо стосовно діяльності органів публічної адміністрації, місцевого самоврядування, побутових конфліктів, але розуміння її процесу та використання окремих навичок на практиці може допомогти зменшити кількість звернень до суду, підвищити довіру до влади, зберегти людську гідність.

RO Havrylyuk

Руслана Гаврилюк

д.ю.н., професор, завідувач кафедри публічного права