Юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича виступив ініціатором проведення спільно з Чернівецькою, Харківською та Одеською регіональними радами реформ у сфері правосуддя Проєкту ЄС “PRAVO-JUSTICE” за участю цілого ряду правничих шкіл України онлайн круглого столу з питань обговорення та вироблення спільних підходів до реалізації СК8 – здатність застосовувати медіацію та інші правові інструменти альтернативного позасудового розгляду і вирішення правових спорів вищезазначеного стандарту.
Захід відбувся 3 грудня 2020 р. і викликав жвавий інтерес у більшості його учасників. Необхідність проведення цього круглого столу була зумовлена рядом факторів, передусім набуттям чинності з 01.09.2020р. галузевим стандартом вищої освіти за спеціальністю 081 Право для другого (магістерського) рівня вищої освіти та дуже відмінним, до протилежного включно, тлумаченням ролі, змісту та значення цього стандарту для фахової підготовки правників різними суб’єктами освітнього процесу.
Надзвичайно корисну, прагматичну спрямованість роботі усього круглого столу задав у вступному слові один із його модераторів професор Андрій Бойко. Ним було фактично окреслено методологічну матрицю наступних дискусій. Квінтесенція цієї матриці полягала у нагадуванні присутнім, що правник – це фахівець із застосування права, а тому реалізація СК 8 покликана забезпечити формування у студентів-правників базових знань, умінь і навичок у сфері АВС, сформувати у них здатність застосовувати медіацію та інші правові інструменти альтернативного позасудового розгляду та вирішення правових спорів. Було також наголошено, що мова іде про первинні навички володіння здатністю застосовувати АВС, без чого правник не може бути справжнім фахівцем із застосування права.
Стисло, але достатньо повно і всебічно розповіла присутнім про досвід юридичного факультету ЧНУ ім.Ю.Федьковича впровадження СК 8 магістерського стандарту завідувачка кафедри публічного права д.ю.н., доц. Руслана Гаврилюк, яка наголосила, що належне опанування студентом-правником СК 8 магістерського галузевого стандарту не дає йому права практикувати у якості професійного медіатора. Разом з тим без оволодіння СК 8 галузевого магістерського стандарту, наголосила вона, бути сучасним правником європейського типу та успішно здійснювати захист людських прав і основоположних свобод неможливо.
Руслана Гаврилюк також зазначила, що на факультеті у межах реалізації грантового проєкту Програми ЄС ERASMUS+KA2 «Медіація: освіта та трансформація суспільства» за освітньо-професійною програмою «Медіація» здійснюється підготовка також правників – професійних медіаторів.
Детальніше ознайомив учасників дискусії з особливостями ОПП «Медіація» асистент кафедри публічного права Павло Бартусяк.
Під час обговорення виступів учасниками круглого столу було висловлено чимало цінних конкретних пропозицій та методологічних застережень щодо «розкодування» змісту СК 8 галузевого магістерського стандарту. Так, д.ю.н., доц. Наталка Ковалко розкрила особливості реалізації СК 8 Київським національним університетом ім. Т.Шевченка, а к.ю.н., доц. Віктор Савченко, розкрив особливості реалізації СК 8 Харківським національним університетом ім. В.Н.Каразіна. Не менш цікавим був представлений підхід до реалізації СК 8 Київським національним торгово-економічним університетом, який висвітлила д.ю.н., доц. Наталя Мазаракі. Бачення реалізації даного стандарту окремими кафедрами Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого представила к.ю.н., доц. Тетяна Цувіна, а к.ю.н., доц. Інна Доляновська розкрила особливості реалізації СК 8 Університетом КРОК. Більшість із цих пропозицій фокусувалися у руслі парадигми СК 8, сформульованої на початку круглого столу професором Андрієм Бойком.
Проте прозвучали й протилежні висловлювання та оцінки, що правники своїм формулюванням змісту СК 8 галузевого магістерського стандарту «монополізували» (чи прагнуть «монополізувати») медіацію чи навіть що вони стали якоюсь міфічною «загрозою» професійним медіаторам та оволодінню компетентністю АВС у межах інших спеціальностей. Відверто скажу носіям таких поглядів, що їх страхи надумані, що вони не збагнули у всій повноті та багатогранності фаху правника як діяльності із захисту людських прав та основоположних свобод. АВС, в тім числі і медіація, є інноваційними ефективними інструментами здійснення цієї місії правниками, але аж ніяк не окремим видом підприємницької діяльності для них із надання платних послуг у сфері позасудового врегулювання конфліктів і спорів.
На завершення від себе особисто вважаю за необхідне додати, що атрибутивною частиною предмету СК 8 галузевого магістерського стандарту спеціальності 081 Право має стати глибоке опанування студентами-магістрами такими концептами як: медіація як європейська та загальнолюдська цінність; медіація як світогляд та підхід до врегулювання спорів і конфліктів; медіація як тип суспільної культури та спосіб співбуття індивідів у соціумі.
Круглий стіл став ще одним позитивним кроком на шляху від модельного конструювання стандарту навчання правників до його пілотної реалізації.
Петро Пацурківський
декан юридичного факультету