62 учасників з різних куточків України приєдналися до Е-КОНФЕРЕНЦІЯ “ЮРИДИЧНІ КЛІНІКИ – АГЕНТИ МЕДІАЦІЇ”, яка відбулася 14.04.2020.
6 неймовірних та насичених місяців у проєкті “ЮРИДИЧНІ КЛІНІКИ АГЕНТИ популяризації МЕДІАЦІЇ як способу вирішення спору”, поїздки, знайомства, активності, тренінги, вихід із зони комфорту і навіть “скептики” медіації сказали так! “Медіація має право на життя у діяльності юридичних клінік”.
Над реалізацією проєкту працювали юридичні клініки м. Чернівців та м. Івано-Франківська.
1. Проект розпочався ознайомчими візитами до Івано-Франківська. Юридична клініка Університету Короля Данила та юридична клініка «Феміда» Прикарпатського факультету НАВС ознайомили з особливостями своєї діяльності, історіями успіхів студентів-консультатів, проблемними питаннями. Тоді ж до реалізації проекту долучилася ще одна юридична клініка з м. Івано-Франківська – Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.
2. Публічне представлення проекту “Юридичні клініки агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів” в Чернівцях відбулося на презентації підручника “Медіація у професійній діяльності юриста”, що пройшла 23 листопада 2019 на юридичному факультеті Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. У круглому столі серед інших, взяли участь представники юридичної клініки Буковинського університету та юридичної клініки Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу, які також висловили бажання долучитися до реалізації проекту.
3. Наступний етап реалізації проекту – проведення регіонального дослідження “Правова та медіаційна грамотність населення Чернівецької та Івано-Франківської областей. Було розроблено опитувальник та визначено основні питання, які варто включити до нього щоб не перевантажувати зайвими запитаннями; окреслено коло респондентів та територію поширення. Визначено, що для об’єктивних результатів, варто розробити не лише google форму для опитування, але й варіант для друку.
Ось такі запитання ми задавали респондентам:
- Ваш вік.
- Стать респондента
- Виберіть область в якій проживаєте
- Регіон
- Ваша зайнятість
- Ваша освіта
- З правовими проблемами в якій сфері Ви найчастіше стикаєтеся?
- До кого Ви звертаєтеся за допомогою при виникненні правових проблем?
- Чи відомо Вам про діяльність юридичних клінік?
- Чи зверталися Ви за правовою допомогою до юридичних клінік?
- Якому способу вирішення проблеми Ви надасте перевагу?
- Чи знаєте Ви, що таке медіація?
- Чи хотіли б Ви отримати більше інформації про те, що таке процедура медіації?
- Якщо б Ви знали, що “медіація – це добровільна, конфіденційна процедура позасудового врегулювання спору – чи звернулися б Ви до медіатора?
- Чи знаєте Ви, де отримати послугу медіатора?
Через систему інтернет було опитано 198 людей (128 жінок; 70 чоловіків). Безпосередньо студентами – опитано 429 осіб (249 жінок; 180 чоловіків).
Важливим для нас була відповідь на запитання «Якому способу вирішення проблеми Ви надасте перевагу?», де 17,8 респондентів відповіли, що обирають медіацію, а 34,5 – мирову угоду. Тобто більше 50% респондентів висловили бажання самостійно вирішувати свій конфлікт, шляхом переговорів та домовленості.
Проведення даного дослідження допомогло у визначенні тем для навчання студентів медіації під час запланованих тренінгів.
4. Для полегшеного ознайомлення студентів з основами медіації було розроблено робочий зошит тренера «Доступно про медіацію». Зошит доступний для скачування та використання іншими юридичними клініками в своїх правопросвітніх заходах на ресурсах АЮКУ та юридичних клінік.
5. 20 лютого 2020 р. – проведено тренінг «Доступно про медіацію» для викладачів та студентів юридичної клініки Університету Короля Данила та юридичної клініки «Феміда» Прикарпатського факультету НАВС, м. Івано-Франківськ /в тренінгу взяли участь 49 осіб/. Тренери – сертифіковані медіатори Володимир ШЕГДА та Мирослава АННЮК.
20 лютого 2020 р. – проведено тренінг «Доступно про медіацію» для викладачів та студентів юридичної клініки Прикарпатського університету ім. В.Стефаника, м. Івано-Франківськ /в тренінгу взяли участь 17 осіб/. Тренери – сертифіковані медіатори Наталя ВОЛКОВА та Євгенія ЧМИХОВА.
5 березня 2020 р. – проведено тренінг «Доступно про медіацію» для викладачів та студентів юридичної клініки юридичного факультету Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, коледжу Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу / в тренінгу взяли участь 39 осіб/. Тренери – сертифіковані медіатори Руслана ГАВРИЛЮК та Оксана МЕЛЕНКО.
Кожен учасник тренінгів отримав примірник робочого зошита. Завдяки повноцінному одноденному тренінгу, студенти дізналися про інший формат навчання. Отримали змогу ознайомитися з основами конфліктології; поняттям медіації; особливостями визначення медіабельності справ; з основними компетенціями медіатора та техніками проведення процедури медіації. Та основне – попрактикували окремі навички! Усі учасники отримали сертифікати. Тренінги сприяли ще більш тісному знайомству студентів різних навчальних закладів між собою, вільному обміну досвідом діяльності їхніх юридичних клінік.
6. Одночасно відбулося налагодження співпраці юридичних клінік з практикуючими медіаторами. Підготовлено до підписання меморандуми про співпрацю з Центром медіації ГО «Родина Кольпінга на Прикарпатті» та ГО «Буковинський центр медіації».
7. 10 березня 2020 р. проведено 2-й тренінг присвячений альтернативним способам вирішення спорів на базі юридичної клініки Прикарпатського університету ім. В.Стефаника, м. Івано-Франківськ. В тренінгу взяли участь 10 осіб. На симуляції процедури медіації студенти практикували навички медіатора, визначали медіабельність спорів з якими звертаються до юридичних клінік.
8. Студенти, які пройшли навчання на тренінгу, під керівництвом викладачів, розробили макети інформаційно-презентаційних буклетів, плакатів та флаєрів про медіацію, які будуть використані в якості наочних матеріалів в подальшій роботі юридичних клінік з клієнтами та правопросвітній діяльності.
Як відмітили наші колеги з юридичної клініки ПНУ ім. В. Стефаника: “Проєкт був надзвичайно корисним, плідним, здобуті нові практичні навички у проведенні медіації як нами працівниками, так і нашими студентами-консультантами. За цей період ми були активними учасниками тренінгів “Доступно про медіацію”. Отримали не просто сертифікати, а й змогли приміряти на себе роль як медіатора, так і будь-якої із сторін”.
Катерина ДАНЧЕНКО, керівниця юридичної клініки «Феміда» ПФ НАВС зазначила: “Е-Конференція “Юридичні клініки – агенти медіації” – онлайн конференція, яка дозволила охопити не тільки юридичні клініки різних навчальних закладів України, але й медіаторів, науково-педагогічних працівників, адвокатів, студентів та курсантів, які активно займаються медіацією”.
На думку керівниці нашого проєкту Лідії НЕСТЕРЕНКО: «Проект – це недоспані ночі, таймменеджмент, проектні медіа-плани, дедлайни, звіти, вир емоцій…! Але насамперед – це командна робота, підтримка та віра, що можливо все!»
Ми щиро радіємо, що цей проєкт не лише дозволив створити стійку та ефективну регіональну мережу юридичних клінік, а й став майданчиком для співпраці всіх тих, хто об’єднаний “юридичними клініками та медіацією”
Вдячні Асоціації юридичних клінік України за підтримку та можливість реалізовувати ідеї!
Регіональна ініціатива “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спорів”, впроваджується Юридична клініка юридичного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича у партнерстві з юридичними клініками Університету Короля Данила, Прикарпатського факультету Національної академії внутрішніх справ, Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, в межах проекту “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України”, що здійснюється Асоціацією юридичних клінік України за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.
Ірина Романюк
керівниця ЮК
Лідія Нестеренко
керівниця проєкту