BlOG

Реєстри медіаторів в Україні

CV Profiles

Медіатор

Медіатором в Україні може бути фізична особа, яка пройшла базову підготовку медіатора в Україні або за кордоном. Під базовою підготовкою мається на увазі навчання тривалістю не менше 90 годин, з яких не менше 45 годин становить практичне навчання. Проте, об’єднання медіаторів та суб’єкти, що забезпечують проведення медіації, можуть встановлювати додаткові вимоги до медіаторів.

Реєстри медіаторів

Важливу роль у розвитку медіації, забезпечення доступу до медіації відіграють реєстри медіаторів. Реєстри медіаторів мають переваги, як для медіаторів, так і споживачів послуг медіації. Для медіатора – це можливість пропонувати свої послуги широкому колу осіб, а для споживачів послуг медіації – це зручність у виборі медіатора.

Щодо організації реєстрів медіаторів, то у світі існують різні підходи. Ведення реєстрів може покладатися на різних суб’єктів, що працюють безпосередньо з медіаторами – суди, об’єднання медіаторів тощо (Іспанія, Польща). Крім цього, поряд з реєстрами різних організацій, може існувати і державний реєстр медіаторів (Австрія). Така система ведення реєстрів переважає у світі. Інший підхід щодо ведення реєстрів медіаторів виключає плюралізм реєстрів та, переважно, зводиться до єдиного державного реєстру медіаторів (Болгарія). Такий підхід є менш поширеним у світі.

В Україні допускається багатоманітність реєстрів медіаторів. Так, відповідно до статті 14 Закону України «Про медіацію», реєстри медіаторів ведуть об’єднання медіаторів та суб’єкти, що забезпечують проведення медіації. Таким чином, вести окремі реєстри медіаторів можуть як представники об’єднань медіаторів (наприклад, Національна асоціація медіаторів України), так і держава в особі відповідних суб’єктів (наприклад, Координаційний центр з надання правової допомоги).

Закон України «Про медіацію» встановлює вимогу, що всі реєстри медіаторів мають бути загальнодоступними та розміщуватися у відкритому доступі. Закон України «Про медіацію» також закріплює, які відомості мають включатися до реєстрів медіаторів. Так, будь-який реєстр медіаторів має включати в себе такі дані: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) медіатора; освіта; мова (мови) проведення медіації; кількість годин базової підготовки медіатора із зазначенням найменування суб’єкта освітньої діяльності, що здійснив підготовку; спеціалізація медіатора із зазначенням кількості годин спеціалізованої підготовки (за наявності); інформація про підвищення професійного рівня медіатора. Реєстр медіаторів може містити й інші відомості, визначені об’єднанням медіаторів чи суб’єктом, що забезпечує проведення медіації.

Реєстр медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги

На Координаційний центр з надання правової допомоги покладається обов’язок формування і ведення реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Реєстр). Реєстр являє собою базу даних, яка формується та ведеться Координаційним центром, у якій містяться визначені відомості про медіаторів, які можуть залучатися для проведення медіації, що забезпечується центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Щодо нормативно-правового регулювання реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, то слід зазначити наступні підзаконні нормативно-правові акти:

  • постанова Кабінету Міністрів України від 02.09.2022 № 990 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо деяких питань забезпечення надання послуг з медіації системою безоплатної правової допомоги»;
  • наказ Міністерства юстиції України від 28.11.2022 № 5298/5 «Про затвердження Порядку ведення Координаційним центром з надання правової допомоги Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Порядку проведення конкурсного відбору медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги».

Відомості про медіаторів, включених до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги розміщуються на офіційному веб-сайті системи надання безоплатної правової допомоги. Зазначена інформація на веб-сайті оновлюється щомісяця.

Конкурс

Координаційний центр з надання правової допомоги з метою відбору медіаторів для включення їх до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правової допомоги, оголосив про проведення з 16 березня по 29 травня 2023 року конкурсного відбору медіаторів.

До участі у конкурсному відборі допускаються медіатори, які до набрання чинності Законом України «Про медіацію» пройшли навчання базовим навичкам медіатора (медіації) обсягом не менше 48 годин, що підтверджується відповідними сертифікатами або пройшли базову підготовку медіатора, проведену суб’єктом освітньої діяльності за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання, що включає теоретичну підготовку і відпрацювання практичних навичок та після підтвердження набутих компетентностей отримали сертифікат базової підготовки медіатора, що відповідає вимогам Закону України «Про медіацію», мають вищу освіту.

Проведення конкурсу відбувається у декілька етапів. На першому етапі розглядаються документи, надіслані медіатором та здійснюється оцінка медіатора за критерієм наявності або відсутності рішення про притягнення медіатора до відповідальності за недотримання норм професійної етики, а також враховується результат проходження медіатором дистанційного курсу. На наступному етапі відбувається індивідуальна співбесіда медіатора з відповідною комісією.

Медіатори, які проходять конкурсний відбір, включаються до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Результати конкурсного відбору оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Міністерства юстиції України, системи надання безоплатної правової допомоги.

Maryna Fedorchuk

Марина Федорчук

асистент кафедри публічного права