Етичні засади професійної діяльності актуальні завжди. Особливо зростає їх вага у найбільш «чутливих» професіях, однією з яких уже фактично стала в Україні медіація. Ще більші вимоги та виклики до етичних засад діяльності медіаторів наразі наклало наше воєнне сьогодення, яке максимально загострило як усі конфлікти (спори) у суспільстві, так і реакцію на них їх учасників. Одразу слід зауважити, що моральні вимоги не є непорушними, вони прогресують, піддаються сумніву, розвиваються, конкретизуються та, іноді, відкидаються, оскільки моральний поступ людства – це про критичне ставлення до моральних вимог різних спільнот. Моральний вибір, це про самовизначення особистості стосовно системи цінностей і способів їх реалізації у тих чи інших особистих чи професійних відносинах.
Тому цілком закономірно, що Руслана Гаврилюк (д.ю.н., проф., завідувач кафедри публічного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, гарант освітньо-професійної програми “Медіація” спеціальності 081 Право, Голова ГО “Буковинський центр медіації”, медіатор,) та Лідія Нестеренко (керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу ЧНУ ім. Ю.Федьковича, інженерка порозуміння, медіаторка, членкиня ГО “Буковинський центр медіації») більше року тому долучились до різноманітних заходів, навчання, а пізніше і отримали можливість виступити в ролі тренерів в рамках проєкту «Посилення спроможності спільноти медіаторів до формування в Україні критеріїв якості послуг з вирішення спорів” що реалізується Національною асоціацією медіаторів України за підтримки програми «The Matra Programme» Королівства Нідерландів.
Так, 27-28 січня 2023 р. практикуючі медіатори нашого регіону, а це найрізноманітніші групи стейкхолдерів, адвокати, нотаріуси, практикуючі юристи самих різних напрямків, випускники різних років магістерської освітньо-професійної програми “Медіація” спеціальності 081 Право, випускники сертифікатних програм навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу ЧНУ ім. Ю.Федьковича та ГО “Буковинський центр медіації» тощо, мали можливість під час тренінгу-воркшопу «Професійна етика медіатора» у форматі живого спілкування та гострих дискусій проговорити найзлободенніші етичні виклики медіаторам та спільнотам медіаторів загалом. Зокрема, було проаналізовано як формалізовані, так і неформалізовані джерела етичних норм, різні види етичних відносин «медіатор і сторони», «медіатор і роботодавець», «медіатор і колеги-медіатори», «медіатор і представники інших професій (адвокат, психолог, перекладач, суддя, соцпрацівник…», «медіатор і суспільство» тощо. Крім того під час дискусій неодноразово повертались до етичної дилеми компетентності медіатора, що неминуче спонукало говорити і про якість підготовки медіаторів у найрізноманітніших аспектах і проявах.
Ангеліна Паламарчук
лаборант навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу