Новини

Проблеми захисту інтересів дітей в умовах воєнного стану в Україні: зустріч з ювенальним прокурором

Event

Символічно, що у рамках циклу вже традиційних комунікацій з успішними випускниками юридичного факультету 18 травня 2023 року відбулася цікава подія – зустріч викладачів та студентів юридичного факультету (бакалаврів та магістрів спеціальності «Міжнародне право») з випускницею юридичного факультету, ювенальним прокурором, начальницею відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Чернівецької обласної прокуратури Людмилою Кініщук.

Темою такого цікавого івенту були питання міжнародно-правового захисту інтересів дітей, як найбільш вразливої верстви населення, що є надзвичайно гострим та болючим питанням (як у правовому, так і психологічному вимірах), особливо за умов нинішнього воєнного стану в Україні.

З вітальним словом до учасників звернувся декан юридичного факультету доктор юридичних наук, професор Віталій Вдовічен, який наголосив на важливості «зворотніх зв’язків» нашого факультету зі своїми випускниками, які професійним успіхом примножують авторитет і престиж юридичного факультету та, водночас, допомагають нинішнім студентам будувати свій шлях у правничій професії.

Зустріч відбулася у формі пізнавального та конструктивного діалогу, який запропонувала сама гостя. Учасники мали унікальну нагоду задавати питання, на які спікерка давала вичерпні кваліфіковані відповіді.

Зокрема, Людмила Кініщук повідомила, що для ефективної роботи ювенальних прокурорів необхідним є існування в межах системи прокуратури відповідних відділів та окремих осіб, чия робота спрямована на захист інтересів дітей та протидії насильству. Вказану діяльність доручено здійснювати підрозділам захисту інтересів дітей та протидії насильству в Офісі Генерального прокурора і обласних прокуратурах, а межах окружних прокуратур – керівникам, їх першим заступникам або заступникам, прокурорам, спеціально уповноваженим керівником на виконання функцій прокуратури щодо захисту інтересів дітей та протидії насильству.

Присутні дізналися, що до сфери відання ювенальних прокурорів відноситься робота не тільки з неповнолітніми, які знаходяться у конфлікті із законом, а також тих дітей, які постраждали від протиправних посягань. Особливої актуальності набуває останній напрям роботи за умов агресії рф проти України. Неповнолітні потребують особливого захисту, отже, діяльність правоохоронних органів, в тому числі, прокуратури, повинна бути спрямована на повноцінне забезпечення такого захисту.

І викладачі, і студенти були приємно вражені глибокими професійними знаннями спікерки. Зокрема, вона детально проаналізувала основний міжнародний нормативно-правовий акт, який безпосередньо стосується відповідальності неповнолітніх – Мінімальні стандартні правила Організації Об’єднаних Націй, що стосуються відправлення правосуддя щодо неповнолітніх («Пекінські правила») від 29 листопада 1985 року, які вперше конкретизували поняття «неповнолітнього правопорушника» (під яким розуміється «дитина або молода людина, яка в межах існуючої правової системи може бути притягнута до відповідальності за правопорушення в такій формі, яка відрізняється від відповідальності, що застосовується до дорослих», тобто вперше особа неповнолітнього правопорушника визначається у якості спеціального суб’єкта юридичної відповідальності у віковому діапазоні від 7 до 18 років). Учасники були поінформовані, що «Пекінські правила» також мають подвійну специфіку застосування у просторі: по-перше, їх норми сформульовані таким чином, щоб вони могли застосовуватися в рамках різних правових систем; по-друге, вони визначають єдині мінімальні стандарти, які стосуються відправлення правосуддя щодо неповнолітніх.

Присутні на зустрічі зацікавилися багатьма питаннями, зокрема, щодо функціонування ювенальної юстиції в Україні. Спікерка наголосила, що система ювенальної юстиції в Україні на сьогодні перебуває в процесі становлення. Указом Президента України від 24 травня 2011 року № 597/2011 схвалена Концепція розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні, яка має забезпечити створення в Україні повноцінної системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, спроможної забезпечити законність, обґрунтованість та ефективність кожного рішення щодо дитини, яка потрапила у конфлікт із законом, пов’язаного з її перевихованням та дальшою соціальною підтримкою, а також надати змогу сформувати у громадськості розуміння важливості питання особливого захисту прав і інтересів дітей, зменшити рівень дитячої злочинності. За підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Всі присутні були одностайні у тому, що в нинішніх умовах на ювенальних прокурорів покладено вкрай важливі завдання щодо захисту прав та інтересів неповнолітніх, які вчинили правопорушення або постраждали від неправомірних дій з боку інших осіб.

Важливо, що цікаво було усім учасникам зустрічі – як викладачам, так і студентам – адже правник-практик зі стажем – це завжди знання, збагачені вагомим професійним досвідом. А у конкретному випадку наша гостя, Людмила Кінащук ще й була цікавою та приємною співрозмовницею, яка вміло та доброзичливо вела діалог з аудиторією.

Ми також щиро дякуємо Івану Торончуку за організацію такої зустрічі, адже ми завжди раді таким гостям. Щиро сподіваємося, що пані Людмилі було приємно повернутися у стіни рідної Альма- матір вже у новому статусі.

Svitlana Karvatska

Світлана Карвацька

професорка, в.о. завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства

Tetyana Hnatiuk

Тетяна Гнатюк

к.ю.н., асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства

Ivan Toronchuk

Іван Торончук

к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства