BlOG

Проблемні питання доступу до правосуддя іноземців у Європейському Союзі

EU Justice

Питання захисту прав іноземців у Європейському Союзі (ЄС), а також різноманітні проблеми, з якими стикаються іноземні особи під час доступу до правосуддя в ЄС є досить актуальним сьогодні. Адже незважаючи на те, що ЄС досяг значних успіхів у захисті прав іноземців, все ще існують великі перешкоди для правосуддя, включаючи мовні, культурні та соціально-економічні.

Європейський Союз зобов’язується заохочувати та захищати права людини, включно з правами іноземців. ЄС запроваджує чимало правил, спрямованих на захист їх прав, у тому числі соціально-економічних, права на недискримінацію та доступ до правосуддя. Однак, незважаючи на значний прогрес, досягнутий у захисті прав іноземців у ЄС, все ще існують значні перешкоди для доступу до правосуддя та гарантування повної реалізації їхніх прав. Захист прав іноземців має важливе значення для зобов’язань ЄС щодо захисту прав людини, тому ЄС запровадив політику та правила, спрямовані на захист прав іноземців і забезпечення того, щоб вони користувалися рівним захистом згідно із законом.

Хартія основних прав ЄС гарантує право на недискримінацію для всіх осіб, включаючи іноземців на його території, в тому числі заборону дискримінації за національною ознакою при доступі до соціальних виплат, медичної допомоги та освіти. Крім того, Директива ЄС 2003/109/EC надає довгостроковим резидентам право на рівне ставлення до громадян у різних соціально-економічних сферах, зокрема:

  • доступ до працевлаштування;
  • рівні умови праці;
  • соціальний захист;
  • освіта та навчання;
  • визнання професійної кваліфікації;
  • доступ до товарів і послуг.

ЄС також запровадив політику, спрямовану на зниження ризику торгівлі людьми та підтримку жертв торгівлі людьми, переважно жінок і дітей.

Незважаючи на політику та правила, запроваджені для захисту іноземців, доступ до правосуддя може бути серйозною проблемою для іноземців у ЄС. Однією із значних перешкод для доступу до правосуддя є лінгвістична, враховуючи те, що іноземці часто не володіють офіційними мовами ЄС. Це означає, що їм може бути важко зрозуміти закон і адекватно сформулювати свої вимоги. Інший виклик – культурний. Існують значні соціально-культурні відмінності, через які іноземцям може бути складно зрозуміти правову систему та орієнтуватися в ній, тому відповідно може ускладнюватися доступ іноземців до правосуддя в ЄС.

Соціально-економічні чинники також можуть стати значною перешкодою для іноземців, які шукають справедливості. Наприклад, Human Rights Watch назвала вартість правової допомоги в ЄС однією із значних проблем, з якими стикаються іноземні особи під час доступу до правосуддя. У деяких країнах ЄС юридичні послуги, як правило, коштовні. У результаті, навіть якщо іноземці розуміють правову систему, вони можуть не мати достатньо коштів, щоб відстоювати свої права в суді. Питання імміграції також може створювати проблеми для доступу до правосуддя в ЄС. Наприклад, шукачі притулку можуть зіткнутися з труднощами в доступі до правосуддя через складність законодавства та відсутність юридичної допомоги для фізичних осіб. Експерти вважають, що надання правової допомоги тим, кому було відмовлено в доступі до правосуддя, може значно допомогти подолати цю проблему.

Захист прав іноземців є важливим аспектом щодо захисту прав людини загалом, та ЄС досяг значних успіхів у цьому питанні. Також слід зазначити, що покращення доступу до інформації та правової допомоги, відповідні тренінги для професіоналів з права, система оцінювання та фінансування некомерційних організацій можуть допомогти посилити захист прав іноземців у ЄС.

Mariia Stroich

Марія Строїч

асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства