Правоохоронні органи завжди були одним із основних елементів національної безпеки та гарантом суспільного порядку в державі. Особливої ваги їхня діяльність набула в умовах загроз, породжених повномасштабною війною та іншими викликами, з якими зіткнулася Україна протягом минулого десятиріччя. Нові обставини зумовили розширення класичного розуміння боротьби зі злочинністю, адже сьогодні це, насамперед, протидія всім намаганням ворога дестабілізувати ситуацію в державі шляхом організації роботи розвідувальних, диверсійних груп, створення агентурних мереж, засилання шпигунів та вербування колаборантів. Боротьба зі всіма переліченими проявами ворожих дій лягає на плечі правоохоронних органів, завданням яких є забезпечення належного балансу між заходами гарантування громадської безпеки і порядку та дотриманням прав людини.
Саме це стало предметом активного обговорення під час бінарної лекції, організованої кафедрою Міжнародного права та порівняльного правознавства 2 квітня 2025 року в межах навчальної дисципліни «Міжнародний захист прав людини». До участі в занятті були запрошені представниця Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України капітан поліції Альона ТОДОРІКО та Начальник Ізолятора тимчасового тримання № 1 ГУНП у Чернівецькій області майор поліції Ілля БАДЮК. Участь у заході взяли студенти спеціальностей «Право» і «Міжнародне право», а також викладачі кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства к.ю.н., доцент Іван ТОРОНЧУК, асистентка Анастасія ЛАБИК. Лекція була присвячена аналізу ефективності реалізації положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 р. в контексті заборони катувань, жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження і покарання, права на свободу й особисту недоторканість, а також права на приватне життя на національному рівні.

У ході заняття Альона Миколаївна ознайомила присутніх із внутрішньою організацією та структурою управлінь Національної поліції в Україні. Розповіла про особливості забезпечення інклюзивності правоохоронних органів, заходи, завдяки яким можливим став доступ до послуг поліції усіх осіб, які їх потребують, особливо – соціально вразливих груп населення. Наочно продемонструвала, як саме виглядають та якими технічними засобами оснащені кімнати прийому громадян, кімнати для проведення слідчих дій, кімнати зустрічі із захисником, кімнати, дружні до дитини. Окрему увагу звернула на такі важливі аспекти як діяльність інспектора із дотримання прав людини, який уповноважений здійснювати контроль за додержанням прав затриманих осіб, функціонування суб′єктів ювенальної превенції, особливості роботи із неповнолітніми особами, затриманими працівниками поліції. Також здобувачі отримали змогу ознайомитися із принципами роботи інформаційної підсистеми «Custody Records». Окрім цього, лектори на реальних прикладах проаналізували дії поліцейських у різноманітних нестандартних ситуаціях, як-то агресія відвідувачів управлінь поліції, перебування затриманих у стані алкогольного сп′яніння чи під дією наркотичних речовин, їх намагання нашкодити собі тощо. Було наголошено на важливості дотримання прав людини, незалежно від того, у вчиненні якого правопорушення підозрюється затриманий чи яке ставлення поліцейських до цієї особи.
Під час лекції кожен охочий міг поставити запитання, які його цікавили, що дозволило створити дружню та невимушену атмосферу і залучити присутніх до цікавої дискусії про право і мораль, міжнародні стандарти прав людини, їх імплементацію в національне законодавство, особисті якості працівників правоохоронних органів, особливості їх підготовки і роботи у стресових умовах тощо.
Дякуємо Головному управлінню Національної поліції у Чернівецькій області і Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України за сприяння у практичній підготовці майбутніх правників на основі принципів поваги та дотримання прав людини!

Іван Торончук
к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Анастасія Лабик
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства