Кожна людина цінна своєю унікальністю!
Серед зобов’язань, які взяла на себе Україна перед Європейським співтовариством, визначено «досягнення жінками і чоловіками рівних прав та можливостей».
На думку Христини Солтис, студентки 4-го курсу: «Права жінки – це права людини. Право – це моя цінність, я не уявляю себе без права. Ми всі рівні, як перед законом, судом, одне перед одним, так і перед Богом чи іншими вищими силами. Те, що я маю зараз, – право на освіту, право голосувати, право на оплату праці нарівні з чоловіками, та й взагалі право на свободу і більшість інших прав, властивих кожній людині – це результат боротьби за права, ну, більше жінок, але й чоловіків також. Проте право (як об‘єктивне, так і суб‘єктивне) – мертве, якщо його не реалізовувати. Незалежно від наявності механізмів і гарантій реалізації прав, важко буде щось змінити, поки кожен член суспільства не залишить вкоренілі стереотипи, упередження і образи в минулому, не відмовиться від статево-рольового підходу – від якого частіше страждає жінка, порівняно з чоловіком. Це факт, який підтверджується статистикою – жінки частіше стають жертвами домашнього насильства. Жінки частіше відмовляються від роботи на користь сім‘ї, навіть якщо в перспективі, вони здатні заробляти більше і бути успішнішими. Жінок набагато менше у політиці, на керівних посадах, у бізнесі. Жінки загалом частіше піддаються сексизму і дискримінації у більшості сферах суспільного життя. Питання дискримінації чоловіків теж існує. Це також потрібно усвідомлювати для комплексного розуміння і розв‘язання проблеми.
Але все потребує жертв… Жертвою на шляху до рівності і недискримінації за ґендерною ознакою є відмова від застарілих уявлень про соціально-стереотипну роль жінки і чоловіка. Відмовитись від цього необхідно і чоловікові, і жінці :)».
Окрім ст. 24 Конституції України, яка закріплює, що «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом», задля забезпечення в Україні реальної гендерної рівності країна приєдналася до низки міжнародних актів. І вже є певний поступ в цьому напрямку на практиці. Наприклад, всі могли побачити при проведенні останніх місцевих виборів, як було реалізовано гендерну квоту і який це дало результат.
Крім цього, протягом останніх п’яти років спостерігається тенденція на збільшення кількості жінок у бізнесі. У 2021 році різниця між кількістю чоловіків, які займаються підприємницькою діяльністю і жінок зменшилася до 6,7 % порівняно з 2016 р., коли було 10,4%. (інформація надана за даними Фопономіки)
Це позитивна динаміка, яка говорить про зміну соціальних парадигм, активність жінок, які реалізують своє право на працю і беруть на себе відповідальність за своє майбутнє. І в той же час, є ще багато питань в сфері прав жінок та труднощів, які потребують обговорення та адвокації.
Саме для цього представниці 13 громадських організацій Буковини об’єдналися: щоб спільно обговорити ті виклики, з якими вони зіткнулися, зокрема за час пандемії. Щоб сформулювати і зробити важливі для жінок питання видимими.
До організації заходу долучилася Лідія Нестеренко, керівниця лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права: «В умовах пандемії важливо дбати про свої ресурси. Деструктивні розмови, конфлікти – забирають сили та життєву енергію. Тому, якщо ми хочемо ефективної комунікації, щоб наші потреби почули, варто затримати подих і відчути, що саме нам зараз важливо. Говорити з повагою до іншого, без образ та звинувачень, формулювати свої прохання реалістично та виконувано. Так, малими кроками, ми швидше досягнемо цілей!»
Маєте бажання приєднатися та проговорити те, що Вам важливо?
Марафон триватиме тиждень!
студентка 4-го курсу Христина Солтис