Одне слово «обшук» викликає жах у будь-якої людини та сучасного підприємця.
Для початку варто з’ясувати, що є підставою для обшуку.
Відповідно до ст. 13 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК), не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Тобто для початку слід розуміти, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді, в якій має бути зазначено адресу проведення обшуку, термін дії не більше 30 днів, особи яким надано дозвіл на проведення обшуку.
Згідно ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінального злочину або майна, яке було набуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Іноді передбачити такий «візит» правоохоронних органів буває вкрай складно, оскільки вони у своїй діяльності керуються одними з основних принципів: секретність і раптовість.
Варто зазначити, що у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, КПК надає слідчому, дізнавачу та прокурору право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи.
Отже, допустимо, що до вас зайшли з обшуком! Як діяти? Радимо викликати адвоката, адже за законом його мають чекати 3 години. Важливо запам’ятати декілька простих дій, які стануть у нагоді:
- Перевірте правові підстави для проведення обшуку: строк дії ухвали суду не повинен перевищувати один місяць з дати її постановлення судом.
- Перевірте правильність вказаних даних особи, у якої проводять обшук, найменування та ідентифікаційний код компанії та адреси (чи туди вони прийшли взагалі?).
- Перевірте повноваження слідчого або прокурора, який прийшов з ухвалою на обшук (його прізвище, ім’я та по-батькові мають бути вказані в ухвалі).
- Вам вручають копію ухвали суду про проведення обшуку. Варто на другій копії рішення написати, що ви його отримали і що вами подано клопотання про надання правової допомоги. Якщо правоохоронці прийшли на обшук з адвокатом, варто написати, що ви від нього відмовилися та вказати прізвище юриста, якого очікуєте. Також вкажіть, що заявляєте клопотання про відеофіксацію (закон зобов’язує фіксувати обшук).
- Чи можна знімати обшук на телефон? Існує думка що можна, адже закон цього не забороняє. В кримінальному процесуальному законодавстві існує норма, що слідчий може попросити не вчиняти дій, які перешкоджають обшуку. Важливий момент: якщо ви збираєтесь знімати на телефон, то на початку зйомки потрібно назватись, повідомити назву пристрою, за допомогою якого ведеться запис, час і місце зйомки, описати дію або порушення, яке фіксується. Це допоможе вам використовувати відео як доказ ймовірних неправомірних дій правоохоронців (якщо такі мають місце).
Згідно з чинним законодавством і процесуальної практики, поняті – це незацікавлені особи, тобто сторонні особи, які не мають жодного відношення до обставин кримінального провадження та запрошуються для участі у слідчій дії, спостереження і посвідчення своїми підписами відповідність записів у протоколі проведеним діям. Згодом, сторона обвинувачення, або сторона захисту має право вимагати виклику понятих до суду і допиту їх як свідків.
На практиці нерідко трапляється порушення принципу «незацікавленості». Для ефективного захисту своїх прав при проведенні обшуку рекомендуємо запросити і наполягати на залученні в якості понятих (або одного з понятих) інших, дійсно незацікавлених осіб, якими, до речі, можуть виступити сусіди або працівники сусіднього офісу.
Рекомендуємо завжди користуватися допомогою професійного адвоката, не втрачаючи часу відразу після повідомлення вас про обшук і перед його початком.
Маріанна Тома
к.ю.н., доцент кафедри кримінального права