Новини

Пізнаємо світ відновного правосуддя разом з практиками

Vidnovne pravosuddia

Магістри 5 курсу ОПП «Медіація» 28 лютого 2025 року долучилися до роботи круглого столу «Хід реалізації та перші результати Програми відновного правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення» (далі – Програми). Під час заходу представники судової системи, правоохоронних органів, пробації, соціальних служб, органів місцевого самоврядування і громадських організацій поділилися практичним досвідом впровадження Програми та результатами перших кейсів, яких наразі за рік вже майже 90.

Захід став важливою платформою для покрокового обговорення алгоритмів реалізації Програми, передумов здійснення, мети, світоглядного підґрунтя, а також досягнень та викликів у впровадженні цієї ініціативи. Учасники круглого столу аналізували ключові аспекти інформування потерпілих та неповнолітніх підозрюваних, обвинувачених про можливість участі у Програмі, про вплив інформації про криміногенні потреби неповнолітнього підозрюваного/обвинуваченого та його соціально-психологічної характеристики, особливості інтерв’ювання неповнолітнього психологом тощо. Вони відзначили ефективність програми у ресоціалізації неповнолітніх правопорушників через медіацію та діалог із потерпілими, які забезпечують належне дотримання принципів недопущення віктимізації осіб, які перебувають у конфлікті. Окрему увагу було приділено необхідності подальшого вдосконалення нормативної бази та розширення програми як на державному, так і на регіональному рівнях.

Особливу увагу під час дискусій було приділено ролі кожного учасника Програми відновного правосуддя: правоохоронних органів, представників прокуратури, судової системи, адвокатів, служби пробації, соціальних служб, регіональних та місцевих центрів БПД. Захід засвідчив позитивний вплив відновного правосуддя на зниження рівня рецидивізму серед неповнолітніх та підкреслив важливість міжвідомчої співпраці.

Разом з тим було висвітлено і цілий ряд важливих проблемних аспектів реалізації Програми: 1) невисока поінформованість суспільства щодо можливостей та переваг відновного правосуддя; 2) викликом для реалізації програми також є те, що суди/судді не є суб’єктами, задіяними у Програмі і не уповноважені на ініціацію/інформування сторін кримінального провадження про можливість долучитися до програми; 3) Програма не передбачає механізму залучення суб’єктів, які гарантують надання загальної інформації щодо особистості неповнолітнього, включаючи соціально-психологічну характеристику, додаткові засоби ресоціалізації тощо; 4) присутня певна засторога щодо невизначеного порядку моніторингу виконання угод за результатами медіації.

Виклики часу прозвучали. Напрацьовуються відповіді на них.

Havrylyuk Ruslana Oleksandrivna

Руслана Гаврилюк

д.ю.н., проф., зав кафедри публічного права,

Гарант ОПП «Медіація» спеціальності 081 Право ЧНУ ім. Ю. Федьковича