Для більшості із цивілізованих суспільств Європи поняття медіації уже давно має тільки їй властиві, вивірені життям змістові модельні конструкції, світоглядні смисли, ціннісні канони. Цього ще не скажеш про Україну, у якій медіація ще тільки розпочала торувати собі дорогу, укорінюватися в повсякденні. У великій мірі цим процесам сприяє міжнародний грантовий Проєкт «Медіація: навчання та трансформація суспільства» Програми ЄС ERASMUS+KA2: CBHЕ, одним з партнерів якого є ЧНУ ім. Ю.Федьковича.
У свідомість проєктної групи з медіації від університету, у пам’ять усієї академічної спільноти юридичного факультету ЧНУ ім.Ю.Федьковича поняття медіації вкарбувалося поки що як синонім понять інновація, інтелектуальне подвижництво, як напружена, одухотворена праця по імплементації європейського досвіду медіації в українські реалії…
Творилися проєкти грантових заявок на одержання гранту. Розроблялися найрізноманітніші плани реалізації виграного спільно з партнерами європейського грантового проєкту. Створювалась у муках творчих пошуків освітньо-професійна програма «Медіація». Розроблялися робочі програми понад двадцяти спеціалізованих навчальних дисциплін. Особливо ретельно, з виїздом у відповідні університети, штудіювався досвід підготовки професійних медіаторів Бізнес академії м. Бреда (Нідерланди), Університету ТУРІБА (Рига, Латвія) та Католицького університету м. Мурсії (Іспанія). Проводились сертифікатні програми правникам-практикам з медіації та докладалося постійно ще багато інших зусиль університетською проєктною групою MEDIATS.
Нерідко втома від справді титанічної роботи породжувала, так би мовити, філософські запитання – чи варто було звалювати на себе цю ношу? Коли вкладені зусилля повернуться конкретними результатами? Хоча багато що із вищезазначеного уже само по собі є чудовим результатом…
І якось спеціально неочікувано подібні результати почали з’являтися. Найголовнішим із них поки що є те, що магістерська програма з медіації припала до душі студентам. Уже другий рік підряд багато випускників-бакалаврів спеціальності право виявляють своє бажання навчатися на цій програмі. Проєкт MEDIATS суттєво додав позитивного іміджу університету в цілому, особливо юридичному факультету. У структурі кафедри публічного права утворилася та динамічно розвивається навчально-наукова лабораторія з медіації, переговорів та арбітражу. Спільними зусиллями університету, юридичного факультету та кафедри ця лабораторія перетворена в одну з найкращих інституцій цього типу.
Свідченням останнього є хоча б те, що за активного сприяння цієї лабораторії на факультеті виграно ще два міжнародні грантові проекти: “Юридичні клініки – агенти популяризації медіації як способу вирішення спору”, що здійснювався у 2019 році у рамках Проєкту «Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік України» та фінансувався Міжнародним фондом ВІДРОДЖЕННЯ і “Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг” (2020-2021н.р.), що реалізується у рамках грантового Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору» та передбачає залучення медіаторів до вирішення реальних фінансових кейсів.
І ось черговий ужинок, справжній медозбір проєктної групи MEDIATS університету: за кошти грантового проєкту «Медіація: навчання та трансформація суспільства» для цілей якіснішого виконання цього ж проєкту для навчально-наукової лабораторії з медіації, переговорів та арбітражу придбано у якості міжнародної технічної допомоги Програми ЄС ERASMUS+KA2: CBH:
- Один багатофункціональний пристрій А3 лазерний;
- Два Ноутбуки 15,6″ (CPU 4 ядра, 4 ГБ ОЗУ);
- ПК (CPU 4 ядра, 8ГБ ОЗУ, HDD 500 GB, монітор);
- Проектор (3600 lm).
Руслана Гаврилюк
менеджер проєктної групи «MEDIATS»