Новини

Наукові читання пам’яті Ганса Гросса: міжнародна науково-практична конференція

Halyna Zharovska Hans Hross konferentsiia

9 грудня 2021 року на базі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулись Наукові читання пам’яті Ганса Гросса: міжнародна науково-практична конференція.

Конференція проходила офлайн (аудиторії Ганса Гросса) та онлайн режимі. У роботі конференції взяли участь вчені Болгарії (професор Йонко Кунчев), Молдови (д.ю.н. Ботнару Стела, доц Лілія Гирла, Mihaela Vidaicu.), Австрії (Christian Bachhiesl- куратор музею Гаса Гросса і кримінології та Nina Kaiser асистентка університету міста Грац), видатні вчені-криміналісти України з Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Наукового центру національної безпеки і права Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України», Національного авіаційного університету, Національної академії внутрішніх справ, Харківського, Львівського та Одеського державних університетів внутрішніх справ, Львівського національного університету імені Івана Франка, Західноукраїнського національного університету, Чернівецького юридичного інституту Національного університету «Одеська юридична академія», Тренінгового центру прокурорів України, Університету митної справи та фінансів та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. А також у роботі конференції взяли участь практичні працівники: начальник ГУНП України в Чернівецькій області полковник поліції, к.ю.н. Руслан Дударець та співробітники ГУНП в Чернівецькій області, директор Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України І.Г. Балук та співробітники Чернівецького, Житомирського, Одеського та Дніпровського НДЕКЦ МВС України, прокурори Чернівецької обласної та окружної прокуратур Юрій Юрчишин та Інга Каланча, суддя, д.ю.н., проф. заступник голови Чернівецького апеляційного суду Віталій Марчак, та адвокати.

Naukovi chytannia pamiati Hansa Hrossa

Лейтмотивом наукового заходу був наш моральний обов’язок перед «батьком криміналістики» – Гансом Гроссом, який 16 грудня 1898 року поповнив славетну когорту викладачів юридичного факультету Чернівецького університету. Всього 4 роки Ганс Гросс працював у Чернівцях, проте це були 4 науково плідні роки: засновано журнал «Архів кримінальної антропології і криміналістики», який існує і донині та видано «Порадник для судових слідчих як система криміналістики». Саме тому, що видатний вчений-криміналіст отримав професорське «хрещення» в українському університеті, дає можливість стверджувати, що криміналістика як наука зароджувалась і на території сучасної України, а саме у Чернівецькому університеті.

Наш грудневий захід є виявом визнання та пам’яті сучасних поколінь про всесвітньо відомого вченого, фундатора криміналістики, професора Чернівецького, Празького і Грацького, і університетів, колишнього декана юридичного факультету на той час Чернівецького імператорського і королівського імені Франца Йосифа університету – наголосив у вітальному слові ректор Чернівецького університету проф. Роман Петришин.

Конференція відбулася в умовах стрімких соціально-політичних перетворень, насичених значущими, іноді, на жаль, трагічними подіями, коли змінюється і час, і люди, і всі сторони життєдіяльності суспільства, а сьогодення трансформується у нові, ще не вивчені непередбачувані форми. Тому наукове переосмислення і переоцінка таких фундаментальних понять, як держава і злочинність, є непростим завданням для всієї наукової спільноти, а особливо криміналістів. Про це наголошували всі учасники конференції.

Hans Hross Konferentsiia

Вдячні співорганізаторам (Чернівецькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру (Україна),Тренінговому центру прокурорів України, Варненському вільному університету імені Чорноризця Храбра (юридичний факультет) (Болгарія), Державному університету Молдови (юридичний факультет) (Молдова)) та всім учасникам за цікавість до нашого заходу. Маємо надію, що ця конференція стане вагомим внеском у розвиток пріоритетної для України проблеми – протидії злочинності в сучасному світі, що швидко змінюється.

Halyna Zharovska

Галина Жаровська

д.ю.н., доцент, завідувач кафедри кримінального права