Новини

Засідання наукового гуртка щодо міжнародно-правового захисту прав дітей в умовах збройного конфлікту

Students Report

Особливо вразливою категорією населення в умовах міжнародних збройних конфліктів є діти. З введенням в Україні 24 лютого 2022 р. воєнного стану гостро постало питання щодо можливості захисту прав дітей, які стали жертвами російської агресії і залишилися без піклування батьків. 10 березня 2023 р. КМУ реорганізував роботу Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану та уточнив перелік його функцій. Відтепер орган координує дії органів влади зі сприяння інтеграції евакуйованих дітей на новому місці проживання, слідкує за дотриманням прав дітей-переселенців, координує заходи з повернення в Україну дітей, депортованих на тимчасово окуповану територію або територію рф.

Поза всяким сумнівом такі чутливі питання не можуть залишатися поза увагою, тому темою чергового засідання наукового гуртка з міжнародного права у змішаному форматі (за участю викладачів – проф. Карвацької С.Б., доц. Задорожної С.М., доц. Вайцеховської О.Р., доц. Торончука І.Ж., ас. Гнатюк Т.М., ас. Яремчука В.В., ас. Строїч М.І. та студентів 1-5 курсів), було обговорення проблем міжнародно-правового захисту прав дітей в умовах збройного конфлікту.

Пізнавальною була доповідь Юлії Драпатої на тему «Міжнародно-правовий захист прав дітей в умовах війни». У виступі було зазначено, що у Женевських конвенціях 1949 р. та Додаткових протоколах до них 1977 р. було приділено увагу захисту дітей у збройних конфліктах. Генеральна Асамблея ООН у листопаді 1989 р. прийняла Конвенцію про права дитини, яку Україна ратифікувала у 1991 р. Конвенція ООН про права дитини прямо вказує, що під час збройного конфлікту діти мають право на особливу повагу та захист. Однак, Конвенція так і не змогла гарантувати захисту прав дітей у збройних конфліктах повною мірою. А тому й надалі актуальною залишається потреба у вдосконаленні норм міжнародного гуманітарного права щодо захисту неповнолітніх у збройних конфліктах.

Емоційним та змістовним був виступ Кривенко Софії з темою «Порушення прав дітей в умовах збройного конфлікту: міжнародно- правовий аспект».

У виступі наголошувалося, що незважаючи на вимоги міжнародних інституцій щодо дотримання норм міжнародного права, кількість злочинів, вчинених рф з початком війни у лютому 2022 р. проти українських дітей, збільшується з кожним днем. Особливо хвилююче присутні реагували на обговорення фактів, що, у період з лютого 2022 р. понад 1252 українські дитини постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення та збройної агресії рф. За офіційними даними більше 450 дітей загинуло, понад 800 отримали поранення. Відомо про випадки відмови дітям у доступі до гуманітарної допомоги – до води, їжі, медичної допомоги, що призвело до їх смерті. Це є нічим іншим як цинічним порушенням основоположних прав дітей, визначених Женевською декларацією прав дитини. Також спікерка наголосила, що рф від лютого 2023 р. депортовано понад 13000 українських дітей. Присутні були стурбовані інформацією, що держава-агресор пришвидшила процес усиновлення українських дітей (що є грубим порушенням ст. 8 Конвенції ООН про права дитини – право дитини на ім’я та сімейні зв’язки, на громадянство та ст. 9 (заборона на розлучення дитини з батьками).

Всі ці факти учасники засідання розцінили як порушення Конвенції про правові аспекти міжнародного викрадення дітей, якою регламентовано захист дітей від їх незаконного переміщення та визначено процедуру щодо повернення дітей, яких незаконно вивозять або утримують, до країни постійного місця проживання. Зараз цими питаннями, на думку присутніх, має займатися Координаційний штаб з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану.

Майстерчук Тетяна у своєму виступі «Міжнародний захист права на особистісний розвиток дитини в умовах збройного конфлікту» доповіла, що під час війни порушуються всі права дитини, зокрема, право на життя, право на здоров’я, право на розвиток особистості.

Учасники наголосили, що одним із прикладів акту міжнародного права як міжнародного стандарту у сфері захисту прав дитини є Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах, ратифікований Україною у 2004 р., у якому Держави-учасниці цього Протоколу закликають до забезпечення постійного їхнього розвитку та освіти в умовах миру та безпеки, стурбовані впливом збройних конфліктів на дітей, засуджують зазіхання на дітей в умовах збройного конфлікту.

Учасники засідання у підсумку прийшли до висновку, що серйозні порушення прав дітей є неминучими в умовах війни, але міжнародне та національне право повинні створити реально діючі механізми запобігання насильства щодо дітей в умовах збройного конфлікту. Учасники наголошували, що повна заборона участі дітей у бойових діях та відсутність у них законного наміру брати участь чітко демонструє, що дітей ніколи не можна кваліфікувати як комбатантів, або незаконних прямих учасників бойових дій.

Але важливо, що студенти не тільки мали можливість продемонструвати свої презентації, обмінятися думками з викладачами, а й усвідомити, що, навчаючись на юридичному факультеті, вони мають можливість формувати практичні навички наукових досліджень актуальних міжнародно-правових питань та оприлюднювати свої досягнення, набувати навичок публічних виступів, що є особливо важливим умінням для юриста-міжнародника.

Tetyana Hnatiuk

Тетяна Гнатюк

к.ю.н., асистентка кафедри Європейського права та порівняльного правознавства

vitalii yaremchuk

Віталій Яремчук

д.ф., асистент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства

mariia stroich

Марія Строїч

асистентка кафедри Європейського права та порівняльного правознавства