Мацей Танський
«Медіація – це ваша розмова з іншою людиною про складні речі в присутності посередника – людини, яка допоможе спілкуватися і зробить так, щоб ніхто не відчував себе безпорадним чи травмованим».
Що таке медіація у польському розумінні?
У польському законодавстві не міститься жодного визначення медіації. Однак, виходячи з основної мети медіації та думок представників польської правової науки, медіація – це спроба вирішити конфлікт мирним шляхом, з допомогою добровільних переговорів за участі медіатора. Неупереджений і нейтральний медіатор полегшує такі переговори і допомагає сторонам дійти згоди. Такий метод розв’язання спірних ситуацій є альтернативним для судового втручання.
Проте, ми не можемо говорити, що польський законодавець зовсім проігнорував даний інститут. Зокрема, у кодексах цивільного та кримінального судочинства, «Законі про судовий процес у справах про неповнолітніх», «Законі про судові збори в цивільних справах», а також у підзаконних нормативно-правових актах деталізується, власне, сама процедура медіації.
Що цікаво? Медіація в Польщі є добровільним способом вирішення суперечок та конфліктів і проводиться на основі: угоди про медіацію (позасудова медіація) або рішення суду про направлення на медіацію.
Хто може стати медіатором?
Польський закон є досить ліберальним у питанні вимог до майбутніх медіаторів. Наприклад, щоб бути медіатором в Польщі у цивільних справах, необхідно бути фізичною особою, яка має повну цивільну правоздатність та дієздатність. Більше того, медіатором не може бути діючий суддя, але це ніяк не стосується суддів у відставці. Польське законодавство не визначає вік, а також освіту та професію, яку повинен мати практикуючий медіатор при розгляді цивільних справ. Зазвичай достатньо пройти навчання з медіації (але закон цього прямо не вимагає) і бути зареєстрованим у списку постійних медіаторів (складених громадськими організаціями та університетами), щоб мати змогу надавати послуги медіації на вимогу суду.
На практиці більш детальні вимоги до медіаторів визначаються внутрішніми регламентаціями центрів медіації, а також часто враховуються судами, які направляють справу на посередництво в рамках так званої судової медіації, однак ця діюча система піддається сильній критиці. Але практика показує, що необхідно вносити зміни в цій галузі, щоб забезпечити високу професійну кваліфікацію медіаторів; особливо, що нині немає юридичних вказівок щодо права та / або обов’язку використовувати титул медіатора, а також немає жодного правового регулювання порядку подання скарги на медіатора чи дисциплінарного провадження.
Які особливості процедури медіації в Польщі?
Процедура медіації застосовується практично в усіх галузях – в кримінальних, цивільних, сімейних, трудових, господарських спорах, а також у справах про вчинення злочину неповнолітніми особами.
Як бачимо, медіація в Польщі має досить широку сферу застосування. Водночас, найчастіше медіація використовується в галузі кримінального процесу. Перш за все, це пов’язано з тим, що саме в Кримінальному та Кримінальному процесуальному кодексі Польщі вперше була врегульована процедура медіації. Медіація в кримінальному процесі може здійснюватись на будь-якій стадії кримінального процесу (як під час підготовчого провадження, так і в момент розгляду справи судом чи під час виконавчого провадження). Залежно від стадії, ініціювати направлення спору до медіації (звичайно, окрім самих сторін спору) має право суддя або прокурор. В останньому випадку сторони мають добровільно та свідомо виразити свою згоду на участь в процедурі медіації. Проводити медіацію в кримінальному процесі в Польщі мають право установи та заклади, які відповідають встановленим вимогам (створені з метою виконання завдань у сфері медіації, захисту інтересів держави, прав, свобод та законних інтересів людини; мають відповідні організаційні та кадрові умови для проведення медіації; включені в судовий реєстр установ та осіб, які мають право на проведення медіації), а також повірені особи не молодше 26 років, які мають громадянство Польщі, повну цивільну дієздатність, вільно володіють польською мовою, не мають судимості, володіють необхідними вміннями та знаннями в галузі психології, педагогіки, соціології, реабілітації або права та можуть поручитися за власне виконання обов’язків.
Медіація в цивільно-правових спорах була запроваджена до Цивільного процесуального кодексу Польщі відповідним Законом від 28.07.2005 р., де досить чітко врегульовуються правила проведення медіації в цивільних спорах. Так, відповідно до положень Цивільного процесуального кодексу Польщі, медіація здійснюється на підставі угоди про медіацію або відповідної постанови суду, що здійснює розгляд справи і може скеровувати сторони до процедури медіації. В угоді про медіацію сторони передбачають, що існуючий конфлікт або конфлікт, що може виникнути між ними в майбутньому, буде вирішуватися шляхом медіації. Така угода може бути укладена як до початку розгляду справи судом, так і під час судового розгляду. Обов’язковими елементами угоди про медіацію є визначення предмету медіації, а також особи медіатора або способу обрання такої особи. Постанова суду про направлення сторін на медіацію може бути видана лише після початку судового розгляду – за ініціативою суду або за наявності клопотання сторін. У своїй постанові суд обов’язково має визначити медіатора та час, протягом якого буде здійснюватися процедура медіації.
Скільки коштує медіація у Польщі?
У кримінальних справах та справах, пов’язаних із неповнолітніми, сторони не оплачують послуги медіації – вони покриваються з коштів державного бюджету. В інших випадках, за загальним правилом, винагорода залежить від домовленості між медіатором та сторонами. Однак медіатор може погодитись проводити медіацію на безоплатній основі.
У цивільних справах витрати несуть сторони. Зазвичай сторони сплачують половину витрат кожна, якщо вони не домовляються про інше. Що стосується медіаційного провадження, порушеного на підставі рішення суду, розмір винагороди медіатора у немайнових спорах становить 60 злотих (приблизно 15 євро) за перший сеанс медіації та 25 злотих (приблизно 6 євро) для кожного наступного сеансу. Якщо провадження стосується майна, винагорода медіатора становить 1% від вартості предмета спору (не менше 30 злотих (приблизно 7,5 євро) та не більше 1 000 злотих (близько 250 євро). Медіатор також має право на відшкодування витрат (покриваючи, наприклад, витрати на листування, телефонну допомогу або оренду приміщення).
Який можна зробити висновок?
Таким чином, медіація в Польщі є досить розвинутим правовим інститутом та одним із ефективних альтернативних способів вирішення спорів ( адже, згідно з даними Польського центру медіації – близько 85-90 % спорів переданих на медіацію завершуються укладенням угоди між сторонами про врегулювання конфлікту). Але відсутність належного нормативного регулювання процедури медіації, чітких кваліфікаційних вимог до медіаторів та наявність інших прогалин не сприятиме у досягненні жодного процесу в сфері медіації у Польщі. Загалом досвід правого регулювання та практики проведення медіації у Польщі є цінним для України, але його слід використовувати, зважаючи на особливості національного законодавства.
Ілля Юрійчук
асистент кафедри публічного права