MEDIATS

Медіація: досвід Латвії

Медіація досвід Латвії

Ностальгія за офлайном.

Перша половина 2020 року стала роком викликів для кожного. Адже пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 внесла свої корективи у звичайний ритм життя кожної людини. Зараз ми частково на етапі повернення до пре-карантинного життя (в усякому разі хотілось б у це вірити). Частково, тому що досі продовжуємо працювати дистанційно. Незважаючи на те, що достатньо спілкування онлайн, існує ностальгія за магією живого людського спілкування. Тому залишається лише можливість повернутися думками в офлайн зустрічі з колегами, студентами, подорожі. До карантину робоча група Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича над реалізацією проекту «Медіація: навчання та трансформація суспільства»/MEDIATS, партнером якого є університет, взяла участь у поїздках з метою стажування: у м. Рига (Латвія), яке проходило у грудні 2019 року та стажування у м. Мурсія (Іспанія), яке проходило у січні 2020 року.

Одним із завдань проекту MEDIATS є вивчення досвіду держав Європейського Союзу у сфері медіації та впровадження в Україні. Тому під час стажування в Університеті TURIBA одна з тренерів – сертифікований медіатор Латвії Дана Роне виступила з презентацією про медіацію в Латвії, поділивши на декілька етапів: період до прийняття закону про медіацію, прийняття закону про медіацію, період після прийняття закону про медіацію. Досвід Латвії у сфері медіації цікавим є тим, що медіація у Латвії набирає більшої популярності та визнання, тому ці уроки можна застосувати в Україні. Отже, детальніше про медіацію у Латвії.

Закон про медіацію.

Прийняттю закону про медіацію у Латвії передувало багато роботи: праці експертів з медіації, практиків, запрошених із закордону лекторів. Створювалися кола медіаторів, людей, зацікавлених медіацією. Значний внесок у розвитку медіації здійснювали громадські організації, які комунікували з державними інституціями, місцевим самоврядуванням, добровільно організовували зустрічі з суддями з метою навчання, інформування суддів про медіацію.

Закон «Про медіацію» у Латвії був прийнятий 22 травня 2014 року. Цей закон здійснив значний крок у розвитку медіації в Латвії, зробивши процедуру медіації офіційною. Закон закріпив основні принципи процедури медіації: добровільність. конфіденційність, рівноправность та співробітництво сторін, нейтральність та об’єктивність медіатора. Крім того, в законі закріплено, що процедура медіації розпочинається з укладення письмового договору з медіатором, в якому прописано суть спору, права і обов’язки медіатора та сторін тощо. Проте пункт про медіацію можна включати в будь-який письмовий договір. Щодо завершення процедури медіації, то медіатор може видавати підтвердження про завершення медіації. яке має юридичну силу, або без такого документу.

Присудова медіація (Court-Annexed Mediation).

Проводиться медіатором, якщо сторони до моменту вирішення справи по суті виявили бажання вирішити спір за допомогою медіації за рекомендацією суду чи судді. Сторони обирають медіатора з реєстру сертифікованих медіаторів. Така медіація існує при вирішенні цивільних справ відповідно до цивільно-процесуального законодавства.

У випадку досягнення домовленості за результатами медіації, рекомендованої судом, сторони можуть: укласти мирову угоду відповідно до цивільно-процесуального законодавства та передати в суд для затвердження; відмовитися від позову; визнати позов повністю або частково. Якщо в результаті медіації сторони не досягли домовленостей, медіатор повинен підготувати документ про результат медіації та надати його сторонам.

Сертифікація та атестація медіаторів.

Після прийняття закону про медіацію, Кабінет міністрів Латвії розробив Порядок сертифікації і атестації медіаторів (№433 від 05.08.2014). Порядок встановлює процедуру подання заявки на участь в екзамені сертифікації медіатора, зміст екзамену, плату та зразок сертифіката сертифікованого медіатора.

Перший екзамен був проведений у вересні 2014 року, мав велику зацікавленість, проте відсоток тих, хто не пройшов був значний.

У Комісію з сертифікації та атестації медіаторів входять: представник Міністерства юстиції, два судді різних інстанцій, представник професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів, два представники Ради сертифікованих медіаторів.

Які вимоги до сертифікованого медіатора? Це фізична особа, котра: досягла 25 років, має бездоганну репутацію, має вищу освіту, знає державну мову, пройшла курс навчання медіаторів, отримала сертифікат медіатора.

Атестація сертифікованого медіатора проводиться не рідше одного разу у п’ять років.

Реєстр сертифікованих медіаторів.

У Латвії діє реєстр сертифікованих медіаторів. Сертифікований медіатор – це медіатор, який відповідно до нормативних актів пройшов курс медіації та отримав сертифікат, що надає право включити його у список сертифікованих медіаторів. У реєстрі сертифікованих медіаторів Латвії міститься інформація про: дані медіатора. контактна інформація, відомості про сертифікат, досвід, сфера діяльності, регіон роботи та мова роботи медіатора. Зараз даний реєстр включає близько 50 сертифікованих медіаторів.

Цікаві пункти про медіацію у Латвії на сучасному етапі.

  • Судді у Латвії проходять навчання медіації у тренінговому центрі.
  • Суддів навчають пропонувати сторонам можливість вирішення спору за допомогою медіації.
  • За рахунок виділених коштів з Державного бюджету у Латвії є можливо п’ять безкоштовних медіаційних сесій у сімейних справах за участю сертифікованого медіатора. Проте, у випадку, якщо впродовж п’яти сесій сторонам не вдасться домовитися – надалі сторони повинні оплачувати роботу медіатора самостійно.
  • У Латвії медіатори щорічно організовують Дні медіації.

Таким чином, вивчення досвіду країн ЄС, зокрема Латвії у рамках реалізації проекту «Медіація: навчання та трансформація суспільства»/MEDIATS допомагає у розвитку та поширенню медіації в Україні. Зокрема, на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича розроблена магістерська освітньо-професійна програма «Медіація», що реалізується у рамках грантового проекту «Медіація: навчання та трансформація суспільства»/MEDIATS, яка покликана розширювати коло медіаторів-професіоналів та сприяти розвитку медіації в Україні.

Maryna Fedorchuk

Марина Федорчук

член робочої групи грантового проєкту MEDIATS

Медіація: навчання та трансформація суспільства

Цей проєкт фінансується за підтримки Європейської комісії. Ця публікація відображає лише точку зору авторів, і Європейська комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, яка в ній міститься.

co-funded_small
mediats_logo_small

Читайте також: