Беззаперечним фактом на сьогоднішній день є те, що війна, яку розв’язала російська федерація проти України, змінила життя кожного українця від Заходу і до Сходу. Але, життя продовжується, і ми всі віримо, що Україна переможе, і в найближчому майбутньому все стане на свої місця. Проте, ми не можемо заперечити того факту, що розв’язана агресором війна породила нові конфлікти.
Людина, наскільки б безконфліктною вона не була, не в змозі уникнути розбіжностей з оточуючими. Скільки людей – стільки думок, і інтереси різних людей вступають в протиріччя один з одним. Різниця в сприйнятті часто призводить до того, що люди не погоджуються один з одним з певного приводу. Ця незгода виникає, коли ситуація дійсно носить конфліктний характер. Конфлікт визначається тим, що свідома поведінка однієї зі сторін (особистості, або групи) порушує інтереси іншої сторони.
Медіацію можна сміливо назвати інструментом налагодження саме національного діалогу, адже, у зв’язку із воєнним станом в нашій країні, багато людей змушені були покинути свої домівки та прихиститися на Заході України (зокрема і в Чернівцях). В кожної людини та сім’ї є свої потреби, свої правила, свої звички, які не завжди можуть подобатися іншим людям, що може спричинити конфлікт.
Щоб успішно вирішити конфлікт, на допомогу може прийти один із найсучасніших та найбільш ефективних способів вирішення спорів – медіація.
Що таке медіація?
Насправді, визначень що таке медіація на сьогодні є надзвичайно багато, тому зараз спробуємо простими словами описати що це за процедура. Медіацію варто розуміти як добровільний і конфіденційний процес, у якому нейтральна третя особа (медіатор) допомагає сторонам знайти взаємоприйнятний варіант вирішення ситуації, що склалася.
Які ж особливості медіації, що вирізняють її з-поміж інших способів врегулювання спору?
- Добровільність – кожна зі сторін добровільно приймає рішення щодо участі у переговорах і усвідомлює, що рішення може бути досягнуте тільки шляхом співробітництва; можливість добровільного припинення процесу на будь-якому етапі.
- Нейтральність та незалежність – під час процесу медіатор не займає позицію однієї зі сторін, не оцінює їх, а в рівній мірі допомагає обом. Медіатор є нейтральним по відношенню до конфлікту (не «втягується» у суперечку) і, в той же час, щиро прагне допомогти сторонам знайти найкраще для обох рішення.
- Конфіденційність – усе, що відбувається під час медіації не розголошується ні медіатором, ні сторонами. За винятком ситуацій, коли сторони планують завдати шкоди собі чи комусь.
- Медіація може заощадити час, гроші та емоційні сили учасників конфлікту.
В яких сферах може застосовуватися медіація?
- між- і внутрішньокорпоративні суперечки;
- конфлікти на роботі;
- сімейні суперечки;
- спори, пов’язані з авторським правом та інтелектуальною власністю;
- медіація в освіті;
- міжкультурні конфлікти і багато іншого.
Отже, як ви мабуть зрозуміли, медіація це звичайне спілкування між особами, в яких виник конфлікт за участі медіатора, людини, яка допоможе налаштувати таку комунікацію та прикладе максимум зусиль для вирішення вами ж вашої проблеми.
Якщо Вас зацікавила дана тема, і ви, можливо, маєте потребу чи бажаєте вирішити конфлікт за допомогою медіації або хочете просто більше про це дізнатися, повідомляємо про те, що на базі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича функціонує Лабораторія медіації, переговорів та арбітражу, куди ви можете безпосередньо звернутися за послугами медіації.
Ілля Юрійчук
асистент кафедри публічного права