У рамках святкування 148-ої річниці з дня заснування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за ініціативи юридичного факультету спільно з факультетом історії, політології та міжнародних відносин, а також Наукової бібліотеки ЧНУ, було проведено другий бінарний лекторій з циклу «Маловідомі сторінки правничої науки на Буковині» на тему «Що дає науці порівняльне правознавство? Альфред Гальбан: правознавець, науковець, громадсько-політичний діяч».
А. Гальбан (22.09.1865 – 26.09.1926) залишив помітний слід в історії не лише юридичного факультету, а й правничої науки в цілому. Більш ніж п’ятнадцять років його науково-педагогічної кар’єри (1894 р. – 1910 р.) пройшли саме в Чернівецькому університеті, два з них – на посаді декана юридичного факультету (1898 – 1899 рр.). А. Гальбан був активним громадським діячем Буковини, депутатом Буковинського крайового сейму (1904–1910 рр.), неодноразово друкувався на сторінках крайових газет. Фонди Наукової бібліотеки ЧНУ налічують близько десятка наукових праць автора, які залишаються актуальними і в наш час.
Керуючись життєвим та науковим кредом А. Гальбана «VIRIBUS UNITIS», спікерами заходу стали: к.ю.н., заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків Крайній П.І., к.ю.н., асистент кафедри теорії права та прав людини Грекул-Ковалик Т.А., к.і.н., асистент кафедри історії України Ковалець Т.Р., к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Торончук І.Ж., головний бібліотекар Наукової бібліотеки ЧНУ Дячук М.П., – які розкрили основні аспекти громадсько-політичної та науково-педагогічної діяльності Альфреда Гальбана.
Студенти юридичного факультету спеціальностей «Право» та «Міжнародне право» отримали можливість ознайомитися з тонкощами становлення і розвитку юридичної науки на Буковині та Австро-Угорщині у розрізі порівняльно-правових досліджень А. Гальбана. Проведений аналіз наукової спадщини А. Гальбана підтвердив актуальність висновку правознавця про те, що порівняльне правознавство «становить основу для розуміння місця кожного закону у світі права. Дозволяє краще зрозуміти зв’язок між почуттям права певного народу й ідеєю права людства…».
Тетяна Гнатюк
к.ю.н., асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Анастасія Лабик
асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства