Новини

На юридичному факультеті відбулась міждисциплінарна лекція: «Свобода преси. Журналістські розслідування»

Svoboda Presy

15 березня на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася міждисциплінарна лекція на тему: «Свобода преси. Журналістські розслідування» для студентів 5-го курсу (навчальна дисципліна «Захист права на свободу вираження поглядів») та студентів 2го курсу (навчальна дисципліна «Критичне мислення»).

Гостьова лекторка – відома чернівецька журналістка Світлана Ісаченко (навчалася на факультеті журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Власний кореспондент газет «Дзеркало тижня», «Урядовий кур’єр у Чернівецькій та Івано-Франківській областях. Працювала головним редактором «Української технічної газети», кореспондентом регіональних видань «Буковина», «Свобода слова»).

Тематика обговорення стосувалась журналістських розслідувань, предметом яких, як правило, стають або порушення закону, або недосконалі й неправильно працюючі закони. Слід підкреслити, що у книзі «Журналістські розслідування» американський дослідник Джон Уллмен написав, що найкраще визначення терміну дав колишній заступник редактора газети «Newsdey» Роберт Грін: «журналістське розслідування – це матеріал, заснований на власній роботі та ініціативі, на важливу тему, яку окремі особи або організації хотіли б лишити в таємниці».

До тем, які найбільш активно розслідують журналісти в Україні відносяться: публічні фінанси та державні закупівлі, приватизація, виділення земельних ділянок, дотримання екологічного та природоохоронного законодавства, порушення прав громадян, суспільне здоров’я, освіта, житлово-комунальне господарство, гуманітарна допомога та багато інших.

Під час лекційного заняття, п. Світлана Ісаченко, розповіла про деякі власні журналістські розслідування, стандарти журналістської етики, труднощі, з якими стикаються журналісти в процесі розслідування: незацікавленість власників ЗМІ та редакторів у публікації спірної і проблемної інформації; обмеженість в ресурсах, часі й коштах.

Попри те, що цей жанр є одним з таких, що потребує від журналіста неабиякої самовіддачі, робота над ним не є достатньо оплачуваною навіть у західних країнах, не кажучи вже про Україну. Окрім того, українські журналісти подекуди позбавлені й морального задоволення від проведеної роботи, оскільки після виходу репортажів нічого не змінюється в тих ситуаціях, про які розказували у розслідуванні.

Студенти піднімали питання особистої безпеки журналістів. Адже розслідувачі часто піддаються ризику як цивільно-правового, адміністративного або кримінального переслідування, так і неправовим ризикам: фізичної розправи, психологічного тиску, втрати роботи, дискредитації, втрати результатів розслідування і зібраних доказів.

Водночас лекторка наголосила, що на сьогодні, завдяки потужним можливостям соцмереж, журналістські розслідування може здійснювати кожен, а особливо той, хто має знання в сфері законодавства та юридичної практики.

Ознайомитись з деякими публікаціями Світлани Ісаченко можна за посиланнями:

Щиро дякуємо п. Світлані Ісаченко за цікаву та змістовну лекцію і сподіваємось на подальшу співпрацю!

Olha Donchenko

Ольга Донченко

к.ю.н., асистентка кафедри теорії права та прав людини