Проєкт ЮК

Кредитні перекази вдосконалено

Питання. Навіщо НБУ запровадив QR-коди для кредитових переказів?

Відповідь на це питання міститься у «Правилах формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів». Ці правила затверджені постановою НБУ від 28 травня 2020 р. і набрали чинності з 3.06.2020 р.

Зокрема, у вищезазначених правилах звернута увага на те, що метою даного рішення є надання ринку уніфікованого інструменту для підвищення зручності розрахунків через розв’язання проблеми сумісності для різних учасників ринку фінансових послуг.

Учасники цього ринку і зараз використовують QR-коди, але створюють їх за власними правилами. Наявність єдиного підходу до вимог формування QR-кодів дасть можливість підвищити швидкість розрахунків та знизити операційні ризики.

Єдині підходи до використання  QR-кодів в першу чергу вигідні споживачам фінансових послуг, які на загал не є фахівцями з банківської справи. Адже це, по-перше, знижує майже до нуля ймовірність помилок у реквізитах отримавача або призначенні платежу. По-друге, прискорюється процес платежу без будь-яких додаткових зусиль платника. По-третє, використання QR-коду для здійснення кредитових переказів сприятиме автоматизації бізнес-процесів учасників ринку фінансових послуг і, як результат, зростанню обсягів безготівкових розрахунків.

Питання. Чи QR-коди віднині обов’язкові для кредитових переказів?

Відповідь. Наразі формування та використання QR-кодів не є обов’язковим в Україні.

Питання. Чи використовуються QR-коди для кредитових операцій ще в якихось країнах?

Відповідь. До прикладу, вони уже тривалий період часу успішно використовуються у таких країнах ЄС, як Австрія, Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Фінляндія та рядом інших.

dekan-patsurkivskyy

Петро Пацурківський

Координатор з проведення науково-дослідних заходів, підготовки та виконання навчальних, тренінгових програм з питань фінансових послуг

Проєкт Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг

це проєкт, який реалізовується завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

LC Project

Читайте також: