BlOG

Інновації у державному страхуванні в умовах COVID-19

Derzhavne strakhuvannia v umovakh Covid-19

1. Розділ XV »Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнено положенням наступного змісту:

  • для фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • для осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або осіб, які проводять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • для членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах,

які не сплачували страхові внески за період з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 р. на підставі їх тимчасового звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску законодавцем, такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

2. У Законі України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування» встановлено додатково ще один страховий випадок – це період перебування особи у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемії.

Допомога по тимчасовій непрацездатності за цим страховим випадком виплачується застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності чи підтвердження раніше встановленої групи інвалідності або встановлення іншої групи, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Законом також передбачено, що особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується 50 % середньої заробітної плати чи доходу, незалежно від страхового стажу.

Havrylyuk Ruslana Oleksandrivna

Руслана Гаврилюк

завідувач кафедри публічного права