Забезпечення виконання зобов’язання — це комплекс заходів і правових інструментів, що використовуються для гарантування належного виконання зобов’язання боржником перед кредитором. У цивільному праві України передбачено кілька таких способів, серед яких основними є:
- Неустойка (штраф, пеня);
- Застава;
- Порука;
- Гарантія;
- Завдаток;
- Притримання;
- Довірча власність.
Ці механізми можуть використовуватися окремо або в комбінації для зниження ризиків та підвищення ймовірності належного виконання зобов’язань. Вибір конкретного способу залежить від виду зобов’язання, суми та умов договору.
В рамках вивчення дисципліни «Цивільне право (загальна частина)» 05.11.2024 року викладачами кафедри приватного права організовано лекційне заняття для студентів 2 курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича за участі гостьової лекторки – Олесі Володимирівни Марченко, докторки юридичних наук, професорки кафедри цивільного, трудового та господарського права ДНУ імені О. Гончара на тему «Способи забезпечення виконання зобов’язання» (за участі викладачів юридичного факультету ЧНУ: к.ю.н., доцентки кафедри приватного права О. В. Кіріяк, к.ю.н., доцентки кафедри приватного права М. М. Гудими-Підвербецької, докторки філософії (PhD), доцентки кафедри приватного права А.В. Бурки, асистентки кафедри приватного права В.В. Анатійчук, к.ю.н., асистентки кафедри приватного права Я.А Одовіченої, к.ю.н., асистентки кафедри публічного права, докторки філософії (PhD) К.В. Солодан, асистентки кафедри публічного права А. І. Паламарчук).
Олеся Володимирівна звернула увагу здобувачів на законодавство яке регулює правовідносини гарантії, застави, поруки зазначивши, що гарантія є одним із видів забезпечення виконання зобов’язань (ч.1 ст. 546 ЦК України), за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов’язку (ст. 560 ЦК України), гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. В свою чергу, згідно зі ст. 572 ЦК України в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов’язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави). Порукою є договір, за яким поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку (ст. 553 ЦК України).
Разом з тим, лекторка спонукала студентів зосередитись на огляді судової практики Верховного Суду щодо забезпечення виконання зобов’язань, а саме з вирішення спорів, пов’язаних зі стягненням неустойки, спорів, що виникають з договорів поруки, що виникають з договорів гарантії, з договорів застави, у тому числі іпотеки, пов’язаних з такими видами забезпечення виконання зобов’язань, як притримання та завдаток, окремі питання визначення юрисдикції спорів щодо забезпечення виконання зобов’язань, тощо.
Гостьова зустріч із Олесею Володимирівною Марченко була надзвичайно пізнавальною та актуальною. Лекторка чітко виклала складну інформацію простими словами, що дозволило глибше зрозуміти тему. Загалом, лекція залишила лише позитивне враження:
Лупуляк Богдана, 201 група.
Лекція залишила приємні враження Було цікаво послухати, як різні способи забезпечення виконання зобов’язань допомагають захистити інтереси сторін, наприклад через заставу.Також ми дізналися, які причини можуть призвести до припинення зобов’язань.Лектор дуже гарно доніс інформацію, що зробило матеріал більш зрозумілим.
Севастьянова Анжеліка, 201 група.
Лекція на тему «Способи забезпечення виконання зобов’язань» була змістовною і чітко структурованою також була інформативною та практично корисною. Вона охопила важливі механізми, що гарантують виконання зобов’язань. Матеріал чітко розкрив основні способи захисту інтересів сторін у правовідносинах, що є надзвичайно важливим для розуміння цивільного права. Дякую за лекцію !
Горевич Юлія Радиславівна, 210 група.
Лекція професорки з цивільного, трудового та господарського права Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара була інформативною та доступною. Вона професійно пояснила складні юридичні поняття, підкріплюючи їх реальними прикладами, що зробило матеріал зрозумілим.
Козек Божени Олегівни, 210 група.
Зустріч з Олесею Марченко була дуже цікавою адже поняття та система зобовʼязань вважаться основною складовою цивільно-правового регулювання спорів. Як студентці 2го курсу, мені було важливо зрозуміти підстави та групи класифікації зобовʼязань, функції зобовʼязань, зокрема строки та оплатність зобовʼязань. Також інтерес викликали практичні кейси застосування зобовʼязань в цивільному праві. Підсумовуючи, можу з впевненістю зазначити, що онлайн формат проведення лекції не завадив студентам отримати цінні знання та цікаву інформацію. Вдячні за таку можливість, послухати професорку кафедри цивільного, трудового та господарського права Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара!
Вікторія Анатійчук
доктор філософії (PhD), асистент кафедри приватного права