BlOG

Допомога по безробіттю фізичним особа-підприємцям: механізм отримання

Covid Closed

Надзвичайно актуальної ваги сьогодні набуває питання грошової компенсації особам, які не працювали під час карантину. Насамперед це стосується фізичних осіб-підприємців, які в умовах карантину не могли отримувати доходу. Задля повернення таким особам хоча б певної суми коштів Кабінет Міністрів України 22 квітня 2020 року затвердив Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Надається допомога по частковому безробіттю на період карантину центром зайнятості застрахованим особам, в тому числі працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію), у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності за зверненням роботодавця або фізичної особи — підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам, з якими не припинено трудові відносини, або фізичній особі — підприємцю, який є застрахованою особою.

Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам — підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності та протягом 30 календарних днів після завершення карантину в разі сплати роботодавцем або фізичною особою — підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне 3 соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності. Таким чином, визначальною умовою отримання допомоги є сплата підприємцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ)протягом шести місяців, які передували початку карантину. Розраховується розмір допомоги за кожну годину скорочення діяльності і з розрахунку двох третин від бази нарахування ЄСВ за минулий рік (4173 грн. за квартал в 2019 році), але не більше мінімальної заробітної плати на місяць (у 2020 році – 4723 грн.). До прикладу, якщо на протязі місяця підприємницька діяльність не здійснювалась, то розмір допомоги становитиме 2782 грн. за кожен місяць, починаючи з 1 квітня 20202 року ( 4173/3*2 = 2782 грн.). Важливо знати, що компенсацію можна отримати одночасно за декілька місяців, фактично до 31 липня (періоду продовження карантину).

Для отримання допомоги по частковому безробіттю фізична особа-підприємець повинна зробити декілька кроків:

  1. звернутись до центру зайнятості за місцем сплати єдиного внеску на соціальне страхування на протязі 90 днів з моменту зупинення чи скорочення підприємницької діяльності;
  2. подати пакет необхідних документів: заяву на отримання допомоги в довільній формі; копію наказу з датою зупинення чи скорочення діяльності; довідку про сплату єдиного внеску на соціальне срахування останніх шість календарних місяців; відомості до Додатку 2 Порядку;
  3. подати оригінали документів поштою або через скриньку для кореспонденції в центрі зайнятості.

На протязі трьох робочих днів центр зайнятості перевіряє подані особою документи. В разі виявлення неточності, помилки фахівці центру зайнятості повинні повідомити заявника. Протягом п’яти днів після цього можна подати новий або виправлений пакет документів.

Рішення щодо надання допомоги приймають обласні центри зайнятості або Київський міський центр зайнятості. У разі прийняття рішення про відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину центр зайнятості протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення письмово повідомляє про нього роботодавцю/фізичній особі — підприємцю, який є застрахованою особою, з обґрунтуванням причин відмови. Рішення обласного та Київського міського центру зайнятості про відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину може бути оскаржене до Державного центру зайнятості або суду.

Перерахування коштів фізичній особі – підприємцю, який є застрахованою особою, або роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється центром зайнятості щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості.

Oleh Orlovskyi

Олег Орловський

доцент кафедри приватного права