BlOG

Дія.City в умовах воєнного стану

Diia City Maryna Fedorchuk

Правовий режим Дія.City

Дія.Сіty – це інновація у правовому та податковому просторі ІТ-індустрії в Україні.

Відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», правовий режим Дія.Сіty – це сукупність правових норм, якими визначаються права та обов’язки особи, що виникають, змінюються та припиняються у зв’язку із зверненням про набуття, набуттям та втратою статусу резидента Дія.Сіty, а також особливості регулювання відносин за участю резидента Дія.Сіty і щодо участі у його статутному капіталі.

Правовий режим Дія.Сіty встановлюється на необмежений строк, але не менш як на 25 років з дня внесення до реєстру Дія.Сіty запису про першого резидента Дія.Сіty.

Законодавче регулювання правового режиму Дія.City

  • Закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15 липня 2021 року №1667-ІХ;
  • Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 14 грудня 2021 року №1946-ІХ.

Вимоги до резидента Дія.Сіty

Резидентом може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім таким вимогам:

  • здійснення діяльності відповідно до затвердженого переліку;
  • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам становить не менше, ніж 1200 євро;
  • середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) становить не менше 9 осіб;
  • сума доходу від ІТ-діяльності становить не менш як 90 відсотків суми її загального доходу за такий період;
  • щодо юридичної особи відсутні обставини, передбачені Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», як такі, що виключають можливість юридичної особи бути резидентом Дія.Сіty.

Оподаткування та особливості Дія.City

Корпоративний податок. Можливість вибору, який податок сплачувати: податок на особливих умовах (податок на виведений капітал) – 9%, або податок на прибуток – 18%.

Податок на працю. Спеціальні ставки для працівників IT-компаній та гіг-спеціалістів:

  • податок на доходи фізичних осіб – 5%
  • єдиний соціальний внесок – 22% від мінімальної зарплати
  • військовий збір – 1,5%

Якщо працівник отримує понад 240 тисяч євро на рік, то весь дохід вище від цього ліміту оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%.

Формати найму:

  • гіг-контракт, тобто цивільно-правовий договір
  • трудовий договір відповідно до Кодексу законів про працю України

Співпраця резидентів Дія.Сіty з фізичними особами-підприємцями. Обмеження щодо співпраці запрацюють з 2025 року. До того часу діятиме трирічний перехідний період: до 2024 року — жодних обмежень, у 2024 році без оподаткування дозволять виплати, що не перевищують 50%. Компанії-платники податку на прибуток у розмірі 18%, у яких річний дохід не перевищує 40 млн грн, зможуть співпрацювати з фізичними особами-підприємцями без обмежень протягом всього часу роботи режиму.

Старт Дія.City

8 лютого 2022 року Міністерством цифрової трансформації під час конференції Diia Summit було запущено правовий режим Дія.City. Вже в перший день старту процедуру набуття статусу резидента Дія.City розпочали десятки ІТ-компаній. Станом на 13 травня 2022 року, вже 228 компаній стали резидентами Дія.City.

Війна…

24 лютого 2022 року росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, яке продовжило російсько-українську війну, яку росія розпочала у 2014 році. Вже більше двох місяців кожен українець та бізнес пристосовуються жити та працювати в умовах війни. Кожного тижня вносяться зміни або приймаються нові закони та підзаконні нормативно-правові акти, які сприяють пристосуванню всіх сфер суспільного життя до нових умов. Виключенням не став і правовий режим Дія.City.

Що змінилось у режимі Дія.City?

Впродовж дії воєнного стану запроваджено два істотні нововведення, якими спрощуються умови режиму Дія.City:

1) 29 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 382 «Деякі питання функціонування правового режиму Дія Сіті у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні», якою спрощено умови Дія.City, зокрема:

  • на період дії воєнного стану та до 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем припинення чи скасування воєнного стану, невідповідність критеріям щодо кількості співробітників, середньої заробітної плати тощо не є причиною для позбавлення статусу резидентства Дія.City;
  • до 1 січня календарного року, що настає за роком, наступним за роком припинення чи скасування воєнного стану, подання резидентами Дія.City звітів про відповідність та незалежних аудиторських висновків не вимагається.

2) 19 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 467 «Про визначення видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті», завдяки якій ще більше компаній можуть долучитися до правового режиму Дія.City, а саме компанії, що займаються такими видами діяльності:

  • розробка, запровадження та технологічна підтримка продуктів і рішень міжнародних карткових платіжних систем;
  • виробництво технологічних продуктів для використання в оборонній (безпековій), промисловій та побутовій сфері;
  • надання у користування потужностей з обробки та зберігання даних у сфері інформатизації (обчислювальна інфраструктура) у вигляді хмарного (віртуального) дата-центру, ресурсів віртуальної інфраструктури, надання послуг із зберігання та обробки інформації з використанням функціональності ліцензійного програмного забезпечення, а також надання інфраструктури для зберігання та обробки даних і розміщення (хостингу) комп’ютерного обладнання в центрі обробки даних.

Що стосується податкових вимог, то вони залишаються незмінними.

Таким чином зміни умов режиму Дія.City пристосовуються до нових реалій. Метою цих змін є сприяння розвитку ІТ-індустрії в Україні та можливості приєднання до Дія.Сity більшої кількості компаній. Адже працюючий бізнес допомагає наблизити перемогу України.

До речі, Дія.City включили у shortlist премії Emerging Europe Awards. Цією премією відзначають організації, проєкти та людей за досягнення в розвитку регіону Європи. Переможців будуть визначати в червні цього року на Future of Emerging Europe Summit & Awards 2022.

Україна переможе!

Maryna Fedorchuk

Марина Федорчук

асистент кафедри публічного права